Олег Снітовський

Відтепер навіть у найглухіших села Тернопільщини знатимуть, як можна чесно поліпшити своє життя (фото)

заставка09 (Copy)

Громади Тернопільщини вчаться основам розробки та впровадження проектів розвитку.

Близько тридцяти представників ОТГ, державних установ та організацій беруть участь у дводенному тренінгу «Розробка та впровадження проектів розвитку», який триває у Тернопільському Центрі розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінгрегіону України.

Голова громадської організації «Файна Громада» Василь Телеп приїхав на тренінг із Байковецької ОТГ. Перед його початком, громадський активіст розповів, що в громаді вже мають певний досвід із написання та реалізації проектів розвитку території.

- Разом з молоддю ми задумали здійснити проект «Вуличні тренажери». На сесії його затвердили. Всі 9 сіл, які входять в громаду, підтримали таку молодіжну ініціативу. Знайшли і співучасника проекту, який виділяє 10 тис доларів на це, а громада, у свою чергу – 200 тис грн. У рамках такого громадського проекту вже у травні будемо облаштовувати спортивні майданчики із тренажерами. Ще хочемо створити молодіжний центр, місце активного відпочинку молоді, проведення семінарів, навчання, зустрічей молодих людей. Думаю, що спілкування під час тренінгу дозволить запозичити певні ідеї та шляхи їх реалізації і, зокрема, нашого нового молодіжного проекту, -  каже Василь Телеп.

 

Відкриваючи тренінг, директор Тернопільського ЦРМС Віктор Литвинчук підкреслив, що Центр із самого початку його діяльності став місцем, де представники громад можуть отримати кваліфіковану допомогу у забезпеченні стартових можливостей свого функціонування.

- Вже багато місяців поспіль працюємо над тим, щоб не тільки створювати ОТГ, яких у нас вже 41. Серед аспектів роботи нашого Центру – забезпечення спроможності об’єднаних територіальних громад. Ми розуміємо, що ніхто не приїде у тернопільську глибинку у ці громади, аби сприяти їхньому розвитку. Єдиний вихід – навчити тих людей, які там живуть і працюють.  Тому й проводимо круглі столи, семінари, зустрічі, тренінги, ворк-шопи, навчальні поїздки, в тому числі й за кордон, щоб змінити психологію учасників децентралізації, вивчити кращий досвід. У цьому констексті залучаємо експертів із центрального Офісу реформ, з Києва, представників Мінрегіону, Програми «U-LEAD з Європою». Обговорюємо такі різні теми, про які до цього часу в ОТГ навіть і не знали. Це і схеми просторового планування, плани стратегічного розвитку, створення сприятливих умов для залучення інвестицій.  Адже зрозуміло, якщо не буде написаного проекту, так як це потрібно, бо є певні умови, класичні вимоги, про які сьогодні й розкажуть фахівці, то нічого не вийде, ніхто на це не дасть кошти, - сказав Віктор Литвинчук.

t03 (Copy)
t03 (Copy)

Що таке проект розвитку громади? Як написати успішну проектну пропозицію? Які є типи проектів? Як застосовувати стратегічний підхід до визначення ідей для проектів місцевого розвитку? Хто і кому дає гроші на реалізацію проектів? Про ці та інші важливі аспекти, які потрібно враховувати під час їх написання, детально розповів радник з розробки та впровадження проектів  Програми «U-LEAD з Європою» В’ячеслав Топоров.

- Подібні заходи в Україні проводимо вже вдесяте і вкотре переконуємось в їхній актуальні, бо громади зустрічаються із низкою складних проблем, що серед іншого, стосуються розробки, створення проектів розвитку територій. Під час таких занять, дискусій, робимо акцент не тільки на теорії, на тому, як розробляти і впроваджувати в життя той чи інший проект, а й звертаємо увагу на практичні, конкретні речі, як сформулювати проблему, комплексно аналізувати ситуацію, чітко визначити цілі, - сказав В’ячеслав Топоров.

Щодо самого тренінгу, то він був побудований у форматі діалогу, запитань та відповідей, де озвучувались проблеми, що стосуються, зокрема, вибору стратегії проекту, логіки його впровадження, ризиків з реалізацією задуманого.

- Приємно, що вже в перший день тренінгу його учасники висловили низку оригінальних ідей щодо розвитку громад, написання проектів, навели як позитивні так і негативні приклади у цій важливій справі. Головне, відчувається, що кожен зрозумів, як суттєво усвідомити саму структур того чи іншого проекту, його логіку та стратегічну мету, зрештою, шляхи практичної реалізації задуманого в громаді», - підсумував роботу тренінгу В’ячеслав Топоров.

 

І наостанок. Сама атмосфера такої зустрічі засвідчила, що і голова громадської організації «Файна Громада» з Байковецької ОТГ Василь Телеп, який прибув сюди, з думкою про реалізацію нового молодіжного проекту, і решта учасників тренінгу отримали певний поштовх до реалізації наміченого у громадах. І це дуже важливо, зрештою, така й мета Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» – надати громадам конкретну допомогу у здійсненні реформи децентралізації в Україні.

t21 (Copy)
t21 (Copy)

t19 (Copy)
t19 (Copy)

t16 (Copy)
t16 (Copy)

t15 (Copy)
t15 (Copy)

t12 (Copy)
t12 (Copy)

Фото автора

Вибір читачів за тиждень

Відео