Дмитро Юрас

Виставку дерев’яних скульптур Івана Мердака відкрили у Тернополі (фото)

Діятиме виставка в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї впродовж двох тижнів

Виставку дерев’яних скульптур Івана Мердака «Різьбярське диво Лемківщини» відкрили у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї 5 листопада.

Ця виставка входить до циклу заходів, присвячених 80-м роковинам переселення українців з їхніх етнічних земель. Сьогодні в завершення року ми представляємо роботи великого майстра, великого українця, великого лемка Івана Мердака. Цим заходом ми, в період війни, можемо показати, що наша нація - культурна, що наша нація - незламна. Наша країна - сильна, коли є такі сильні українці, а вони в нас є, – каже директор Тернопільського обласного краєзнавчого музею Ярема Шатарський.

Під час відкриття виставки звучали традиційні лемківські пісні у виконанні вокального тріо Тернопільської обласної філармонії «Солов'ї Галичини».

Іван Мердак – видатний український скульптор, народився у 1933 році на Лемківщині. Після виселення у 1946 році, його сімʼя жила у с. Королівка, тоді Борщівського району. З 1965 року мешкав у Тернополі. За кілька років до смерті переїхав до Херсона, де і похований. 

Людмила Гургач-Радко – майстриня з Чорткова, зізнається, не змогла пропустити відкриття виставки:

Я сама маю лемківське коріння, в мене батько з лемків. Я майстриня по бісеру і як творча людина не можу такі речі не оцінювати і не захоплюватися ними. Творча робота - це завжди духовна робота, люблю ходити дивитися на твори майстрів і, особливо, нашого лемка Івана Мердака.

Людмила Гургач-Радко поруч зі скульптурою Івана Мердака

Пані Людмила бачить скульптури майстра вже не вперше, проте розповідає, щоразу сприймає їх по-новому.

Кожна скульптура по-своєму надихає. Скільки би разів не дивилась, сприймаєш їх з іншої сторони – щось нове в них побачиш. Іван Мердак намагався відтворити внутрішній світ людини таким, яким він має бути. Лемки - це діти природи, тому і духовний світ вони намагаються вберегти, відтворити, – каже Людмила Гургач-Радко.

Альбін Скоробогач поруч зі скульптурою “Лемко”

Художник родом з Чортківського району – Альбін Скоробогач теж поділився своїми враженнями:

Мені як художнику подібні заходи близькі. Загалом виставка дуже красива, неймовірна. Особливо чудові жіночі скульптури.

На виставці представили понад два десятки робіт видатного скульптора, частина з них присвячена відомим українським постатям.

Фото Терену та з відкритих джерел

Вибір читачів за тиждень

Відео