Влада Тернопільщини шукає проекти, аби освоїти 570 мільйонів (фото)

Понад 141,5 млн. грн. отримала Тернопільщина на реалізацію проектів в об’єднаних територіальних громадах краю. 

Однак ці, без перебільшення, шалені для наших міст і сіл кошти доведеться повернути, якщо не знайдеться відповідних проектів для реалізації. Саме цим нині стривожені у керівництві краю.

«Гроші вже є, а проектів немає».

У 2015 році бюджет розвитку Тернопілля, за даними голови обласної держадміністрації (ОДА) Степана Барни, становив 470 млн. грн. Цього року у нього вже заклали 341 млн. грн. Якщо врахувати, що об’єднані громади краю отримають на свою інфраструктуру 141 млн. грн, а ще 93 млн грн надійде із Фонду регіонального розвитку на реалізацію місцевих проектів (про це «Терен» писав ТУТ), то область загалом матиме близько 570 млн. грн на розвиток. Натомість у 2017 році Степан Барна вже сподівається мати на це аж 1 млрд. грн. І він не хоче, щоб хоч одна копійка повернулася назад у державну казну.

Плани в обласної влади, звісно, – амбітні, але із їх реалізацією – виникли серйозні проблеми. Наприклад, далеко не всі об’єднані територіальні громади швидко зорієнтувалися і подали потрібну кількість проектів, щоб виділені державою кошти залишилися в області. Про це стало відомо на колегії ОДА.

Нагадаємо, на Тернопіллі створили найбільше об’єднаних територіальних громад в Україні. Вибори за новим принципом восени 2015 р. провели у 26 нових територіальних  спільнотах. Утім, не всюди голови громад розуміють, яку відповідальність на себе взяли.

  • Гроші вже є, а проектів немає, - обурювався на колегії обласної держадміністрації очільник області Степан Барна. - Нам їх надали тільки на 31 млн грн. Це мало! Якщо ми не освоїмо ці кошти, то не зможемо просити про якісь додаткові. А в мене сьогодні стоїть питання щодо затвердженням інвестиційного проекту із ремонту доріг до духовних святинь. А на це потрібно майже 300 млн. грн. (про це докладно читайте ТУТ і ​ТУТ​ ).

Він нагадав, що головною умовою для всіх громад є співфінансування проектів. І якщо у 2015 році місцевим громадам потрібно було гарантувати 10% від вартості проекту, то цьогоріч громади повинні надати уже більше коштів – 15%.

  • І сума з кожним роком буде рости. У 2017-му вже буде 20%. Майте на увазі! – зауважив пан Барна. – Де брати гроші? Із оренди землі, від розробки кар’єрів, зростання середньої зарплати…

Додамо, що Степан Барна обіймає посаду близько року і за цей час встиг реалізувати чимало справа (докладно про це читайте ТУТ ).

По 20 мільйонів отримають лише троє нардепів.

Аби «підстьобнути» керівників громад не поспішають докладати зусиль, щоб залучити кошти на впровадження нових технологій чи відновлення об’єктів у своїх районах, Степан Барна відправив до них одного зі своїх нових заступників - Олега Валова. Йому дали два тижні, щоб виправити ситуацію із підготовкою проектів. І цей час уже добігає кінця.

  • Оскільки у нашій області найбільше об’єднаних громад, у керівництві держави вирішили, що нам потрібна людина, яка куруватиме питання децентралізації, - саме так на колегії пояснив появу «зайвого» заступника Степан Барна. – Найближчим часом від побуває у всіх без винятку громадах і вивчить їхню ситуацію.

До слова, найбільше претензій очільник краю мав до Білобожницької громади. Адже вона і проектів не подала, і місцевий бюджет, швидше за все, не виконає. На думку пана Барни, причина – у недолугому керівництві. Мовляв, там, де голови – на своєму місці, підхід до справ – належний.

  • Треба було думати, кого ви обираєте, - натякнув Степан Барна.

Слід нагадати, що на тій же колегії очільник краю озвучив й інші цікаві цифри.  

– Приблизно по 20 мільйонів отримають цьогоріч наші депутати-мажоритарники на соціально-економічний розвиток Чортківського, Теребовлянського і Зборівського округів, - заявив він. – Голови районних рад і місцевих адміністрацій сконтактуйтеся із депутатами, аби виробили спільне бачення, куди треба вкладати ці кошти. Визначальною має бути максимальна ефективність їх використання.

Виявилося, по 20 мільйонів отримають лише троє нардепів – Тарас Юрик, Микола Люшняк і Олег Барна (рідний брат очільника краю – прим.). Тобто ті, хто входить до пропрезидентської коаліції.

Про об’єднані громади Тернопілля «Терен» докладно писав ТУТ,ТУТ і ТУТ.

Віра ОЛЕКСАНДРОВИЧ

Фото автора і з відкритих джерел

Довідка. На інфографіці (див. унизу – прим.) – дані про використання коштів із державного фонду регіонального розвитку за регіонами у 2015 році. Врешті 520 млн. грн. повернулися в держбюджет через недолугість місцевої влади. У розрізі регіонів це виглядає так.

 

 

Вибір читачів за тиждень

Відео