Як тернополянам зробити вдалі кроки на шляху до припинення насильства над жінками?
Кроки подолання насильства над жінками можна зробити правильно та вдало. Задля ефективної допомоги у цьому тернопільські поліцейські днями пройшли тренінг з протидії домашньому насильству за сприяння ООН. Про це у Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками, який відзначають сьогодні, 25 листопада, говорить психологиня, а також ділиться досвідом колишня жертва насильства з боку чоловіка.
- Насильство над жінками - одна з ключових соціальних проблем, яка існує в Україні. Так вважають українські й міжнародні правозахисники, юристи, психологи. Довгий час ця тема замовчувалася на національному рівні й вважалося, що домашнє насильство не потребує зовнішнього втручання, - розповідає психологиня, яка є директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги «Родина» Олена Нагірна. - Законодавство виділяє 4 види насильства: фізичне (побої, штовхання, нанесення тілесних ушкоджень), психологічне (погрози, шантаж, приниження, навіть брудна лайка, яка наносить дискомфорт); економічне (тотальний контроль за фінансами, контроль за особистими речами іншої особи,заборона або примус працювати чи навчатися) та сексуальне. Для осіб, які потерпають від домашнього насильства, у кожній конкретній ситуації алгоритм дій може бути різним. Але у будь-якому випадку є декілька основних дій, які особа може вчинити для захисту від насильства.
Тож кроки у разі домашнього насильства такі:
- При можливості підшукати собі та дитині безпечне місце перебування. Після чого викликати поліцію за номером 102.
- Повідомити поліцію про вчинення насильства відносно себе, а також відносно дітей, якщо діти були свідками насильства. Це повідомлення можна зробити шляхом виклику поліції у момент вчинення насильства або коли знайдете безпечне місце і зможете викликати поліцію.
- За наявності тілесних ушкоджень (синці, подряпини і т.д.), або якщо видимих тілесних ушкоджень нема, зазначити про це у своїй заяві і одразу ж у цей день або на наступний, не чекаючи скерування поліції, звертайтеся у травмпункт і повідомляйте побиття. Після написання заяви у поліцію призначається слідчий.
- У випадку вчинення відносно вас сексуального насильства, зателефонуйте на 102 і повідомте про зґвалтування. Важливо дочекатися поліції, не митися та нічого не чіпати у квартирі до моменту прибуття поліції, оскільки необхідно буде пройти медичну експертизу.
- Якщо насильство відбувалося у присутності дітей або відносно них, у тому числі якщо це психологічне насильство, а саме образи, приниження, погрози, звинувачення тощо, написати заяву в службу у справах дітей.
- Якщо є рішення розлучитися і припинити будь-які відносини із кривдником, слід звернутися до юриста з метою визначення подальших кроків.
- У ситуації домашнього насильства найчастіше страждають діти. Тому якщо насильство в сім’ї відбувалося у присутності дітей, внаслідок чого діти мають психологічні травми, є право не давати кривдникові бачитися та спілкуватися з дітьми, поки рішенням суду не визначать способу участі члена родини у вихованні дітей та призначать дні, години та не визначать умови побачень.
- Звертатися за допомогою до Центру безоплатної правової допомоги.
- Звертатися за допомогою до комунального закладу «Тернопільський міськй центр соціальних служб», який надасть інформацію про наявність притулків для жінок у Тернопільській області та за її межами, або розгляне можливість тимчасового переміщення Вас у Центр соціально-психологічного допомоги та за потреби нададуть Вам відповідні соціальні послуги.
Як ділиться досвідом тернополянка Ірина С., яка потерпала від домашнього психологічного та фізичного насильство певний час, допомагають у такому разі радикальні дії.
- Те, що жінка буде терплячою і лагідною, рідко допоможе, - ділиться Ірина. – Тільки коли я чітко повідомила чоловікові, що йому доведеться покинути квартиру і пошукати інше місце проживання, почалися зміни. Він спостерігав збоку за нашим з дітьми життям. А згодом дійсно припинив зловживати алкоголем, влаштувався на роботу та почав вести адекватний спосіб життя. Звісно, алкозалежності він позбувався у групі анонімних алкоголіків. Це дало позитивний ефект. Також у такому випадку можна звертатись в реабілітаційні центри, хоча такий варіант потребує фінансів. Потім чоловік попросив пробачення, хоча вже тривав процес розлучення. Він повернуся в сім’ю та вже декілька років у нас все добре. Так, могло не статись змін. Але все рівно це був би кращий варіант, ніж жити з насильником і піддавати небезпеці своє життя та життя дітей.
Щоб вберегти себе від насильства, слід чітко розуміти особливості характеру аб’юзера. Для цього радять переглянути новий фільм про жінок, які наважились вирватись з кола насильства заради дітей і самих себе під назвою «Розірви коло» режисерки Лізи Смі, який є у вільному доступі вже цього місяця. Цю світову прем’єру презентували нещодавно, відвідали дійство відомі люди.
- Серед нас живуть потенційні кривдники й жертви. Вгадати насильника – це найголовніше, що можна зробити для себе й майбутнього, щоб розірвати коло насильства. Мені дуже сподобалося порівняння з кінцуґі – японським мистецтвом ремонту посуду. Коли розбиті речі склеюють, вони коштують набагато дорожче, ніж «здорові», цілі. Так само і «склеєні», зцілені стосунки – набагато цінніші. Я в захваті від героїнь фільму – Іви та Олександри, їхньої сили й сміливості, - так прокоментувала фільм перша леді Олена Зеленська, пишуть у групі «Розірви коло».
Також правоохоронці закликають краян не замовчувати про факти домашнього насильства та у разі його вчинення звертатись до поліції. Вони ж напередодні Дня боротьби за ліквідацію насильства над жінками пройшли разом з працівниками Тернопільського районного управління поліції, представники Тернопільської міської ради, місцевої прокуратури, суду та інших уповноважених служб дводенний тренінг з теоретичної частини та відпрацювання практичних завдань. Там розглянули основні організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, новації у законодавстві. Окремо акцентували увагу на важливості роботи з дітьми, які постраждали від такого правопорушення. Присутні разом з досвідченими тренерами Представництва Фонду ООН розбирали та опрацьовували конкретні ситуації із реальних виїздів поліцейських на факти домашнього насилля. Обговорювали роль кожної служби, послідовність дій, аби в подальшому виявлення подібних випадків було своєчасним, а потерпілі особи могли отримати весь спектр необхідної допомоги. Тож тернополяни можуть сподіватись на якісну допомогу правоохоронців у випадку звернення щодо насильства.
[embed]https://www.youtube.com/watch?v=kvfwfIE08N8[/embed]Фото з відкритих джерел