Єдиний активний вулкан України, аналогів якому немає в усьому світі: куди тернополянам відправитися на вихідні (фото, відео)
Мало хто знає, однак в Україні є єдиний активний вулкан, аналогів якому немає в усьому світі. Розташоване чудо природи на Прикарпатті у селі Старуня (Богородчанського району Івано-Франківської області, в передгір'ї Ґорґанів).
Можна сказати, що вулкан - наполовину рукотворний. Так, понад століття тому у цих місцях розробляли нафтові та озокеритні родовища.
Тепер же ґрунтові води, які насичені киснем, проникають глибоко в землю, окисляються і викликають приплив енергії, який і живить грязьовий вулкан.
Геологічна пам'ятка природи унікальна не лише в Україні, але й в усьому світі. Перш за все, своїм виникненням. По-друге, мінералами, які виходять на поверхню з понад тисячі метрів глибини.
Сьогодні вулкан має 8 кратерів і 12 непостійних мікрократерів, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, інколи нафту або її складники. Водночас наявні на території Старунського вулкану озокерит, гарячі грязі, води високої мінералізації мають цінні лікувальні властивості.
Науковці висловлюють декілька точок зору щодо причини виникнення цього геологічного дива. За однією з гіпотез, вулкан утворився на так званій антиклінальній складці, тобто випуклій структурі, яка має кілька розломів земної кори. Внаслідок певних фізико-хімічних процесів на глибині 600—1000 метрів і відбуваються виверження грязей, мінеральної води, розсолів. Тут також утворюються сполуки свинцю, цинку, є прояви новітньої тектоніки, молодих рухів земної кори. За перших 7 років ця територія піднялася на 1 метр.
До слова, не єдиним вулканом славиться Старуня. На території села знайдено 17 давніх поселень VII—V тисячоліть до нашої ери, фрагменти кераміки та кам'яні вироби. Перша письмова згадка походить з грамоти 1378 року, коли князь опольський Володислав подарував село за вірну службу Некрі.
За однією з версій істориків, саме у Старуні опришки Олекси Довбуша заховали скарби, здобуті у Богородчанському замку.
Добратися до Старуні з Тернополя можна так: автобусом чи поїздом до Івано-Франківська, звідти до села рейсовою маршруткою. Поїздка триватиме три години.
Фото, відео з відкритих джерел