Орест Сарматський

В Україні з'явився перший студентський кооператив (Агроновини)

0801 (Copy)

Перший в Україні студентський виробничий кооператив створили в агротехнічному коледжі смт Немішаєве (Київська область).

Про це розповів директор агротехнічного коледжу Володимир Альохін, повідомляє uatv.ua.

- Нам вдалося створити студентський кооператив, де зараз молодь учиться виготовляти сири. Кожен має можливість навчитися створювати виробничий або переробний кооператив і реалізовувати продукцію, — сказав він.

Майбутні фермери розпочинають вивчення з виробництва сировини.

- У нас студенти під час навчання самі пробують годувати теля, бачать, як воно росте, як потім дає потомство, як корова дає молоко. І шлях молока далі: його облік, куди воно йде на переробку, ринок збуту, — пояснює завідувач навчально-виробничої лабораторії тваринництва Віктор Петрук.

Досвід кооперативу в навчальному закладі запозичили у німецької школи Дойла, де добре працює дуальна форма навчання: навчання й виробництво об»єднані.

- Ми створили лабораторію, в якій вчимо студентів виготовляти продукцію з молока, і вони вже вміють це робити. Нині студенти напрацювали технологію виробництва 4 видів сиру: з шафраном, паприкою, італійськими травами, і «Любительский» сир. У сири не додаються консерванти чи інші подібні речовини, тільки натуральні інгредієнти. Це забезпечує високу якість товару, — говорить Альохін.

Думка: тваринництво втратило динаміку зростання

Рентабельність виробництва молока у сільськогосподарських підприємствах у 2018 році зменшилась до 16,1% з рекордного за останні 25 років рівня 2017 року у 26,5%.

Про це поінформував директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко.

При цьому виробництво м’яса великої рогатої худоби знову стало збитковим (мінус 7,7%), тоді як у 2017 році вперше з 1994 року було рентабельним на рівні 3,4%. Проте молоко, як і у 2016-2017 роках, залишилось найбільш рентабельною продукцією у тваринництві, зазначив науковець.

0802 (Copy)
0802 (Copy)

За його словами, після різкого обвалу рівня рентабельності виробництва яєць: у 2016 році він склав 0,5%, а у 2017 році — мінус 9,0% проти рекордного за останні 26 років  рівня 60,9% у 2015 році, — торік воно знову стало прибутковим. Рівень рентабельності виробництва цієї продукції склав 5,4%.

Рентабельним залишилося і виробництво м'яса птиці — реалізація на переробку без врахування передачі на переробку на власних потужностях, однак рівень рентабельності знизився до 5,7% з 7,0% у 2017 році.

Єдиним видом тваринницької продукції, рентабельність якого зросла, стало виробництво м’яса свиней. Торік рівень його рентабельності склав 6,9% проти 3,5% у 2017 році.

Традиційно збитковим стало виробництво продукції вівчарства та козівництва, хоча рівень збитковості м’яса овець та кіз зменшився до -16,6% з -39,6% у 2017 році. Рівень збитковості виробництва вовни майже не змінився і склав мінус 69,5%.

Фото з відкритих джерел

Вибір читачів за тиждень

Відео