13 жовтня в історії Тернопільщини
Цього дня народилися:
Гніздовський Яків (1943, с. Пилипче, нині Борщівського району) – живописець.
Дорош Євген (1948, село Оріховець Підволочиського району) — український краєзнавець. Автор історико-краєзнавчих нарисів «Степан Качала» (1995), «Тимотей Старух» (1996), ілюстрованого настінного календаря «Тернопіль історичний-2000» (у співавторстві). Підготував до друку науково-популярне видання «Тарас Шевченко на Поділлі і Волині» та монографію «Українське духовенство у Сибіру в кінці XVII — першій половині XVIII століття».
Кудрик Василь (1880, с. Цебрів, нині Зборівського району — 07. 10. 1963, м. Вінніпеґ, Канада) — поет, редактор, громадсько-політичний діяч, священик УГПЦ.
Нижанковський Зенон (1897, м. Тернопіль - 11 жовтня 1984 року) — офіцер УГА, доктор права, адвокат, громадський діяч у діаспорі.
Поморянська-Самойлова Оксана (1927, м. Копичинці, нині Гусятинського району – 20. 03. 1994, м. Черкаси) – учасниця національно-визвольних змагань. Член Юнацтва ОУН, діяльна у Пласті
Попик Володимир (1972, с. Хмелева Заліщицького району) – теолог, релігійний діяч, педагог. Автор наукових праць.
Хомінець Василь (1973, с. Виноград Коломийського району Івано-Франківської області) – історик, громадський діяч. Голова Тернопільської обласної ради від 31 жовтня 2013
Цей день в історії Тернопілля:
1922 - в Бережанах відкрито повітовий осередок «Рідна школа».
1930 - в с. Пишківці Бучацького повіту селяни підписали таку принизливу й ганебну декларацію: «Нижче підписані селяни села Пишківці підтверджують, що зрікаються будь-яких протидержавних товариств і організацій, таких, як »Пласт«, »Луг«, кооперативи і »Просвіти«, а також УВО. А рівно ж ручаються, що не буде в околиці ніяких підпалів скирт, ані пожеж. Зрікаються рівно ж різних протидержавних виступів і саботажів. Заручають рівно ж цілковиту безпечність полякам, які мешкають у селі Пишківці. Це все заручають своїм майном і життям. Б’ємо чолом Речі Посполитій польській, ясновельможному президентові Речі Посполитої польської Ігнацієві Мосьціцькому, маршалкові Пілсудському. Рівночасно підтверджуємо, що мешканці с. Пишківці не будуть мати ніяких претензій до квартирового військового відділу як рівно ж до державної каси».
1937 – енкаведисти у Києві розстріляли педагога, економіста, уродженця Тернополя Остапа Сорочана.
В ніч на 13 жовтня 1946 р. загін УПА розброїв відділ “стрибків” у с. Вільхівчик Гусятинського району; повстанці захопили 9 гвинтівок, 4 автомати і патрони до них.
1949 - в с. Молотків Лановецького району створено колгосп.
1972 - рішенням виконкому Тернопільської обласної ради статус пам'ятки природи місцевого значення надано Козівському дендрологічному парку «Лісова пісня».
1989 - проведено спільне засідання кафедр фізичної та економічної географії, на якому розглянуто питання про створення природничо-географічного факультету ТНПУ ім. В. Гнатюка.
1989 - в будинку Олексія Кузьми (вул. Хатки, 7) відбулись установчі збори Бережанського осередку Народного Руху України, який налічував 18 осіб. Головою осередку обрано Івана Здирка, членами ради – Івана Головацького, Степана Кленика, Петра Кузіва, Ярослава Хмарного і Василя Федину.
2005 - у м. Тернопіль на пр. С. Бандери, 33 встановили меморіальну таблицю Дячуну Роману, учаснику національно-визвольних змагань.
2010 – на воду Тернопільського ставу спустили відновлене судно - теплохід ПТ-50. 6 червня 2011 року відбулася офіційна презентація теплохода, крім цього йому дали також назву - «Капітан Т. Г. Парій». Першими пасажирами стали журналісти.
2014 - не стало знаменитого нападника тернопільської Ниви Петра Прядуна.
Для залучення глобальної уваги до проблем сліпоти, порушення зору і реабілітації людей з порушенням зору щорічно у другий четвер жовтня під егідою Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я проводиться Всесвітній день зору.
У всьому світі порушення зору найбільш поширене серед чоловіків і жінок у віці 50 років і старше. Незважаючи на те, що більшість випадків порушення зору серед цієї вікової групи, такі як катаракта, можна легко лікувати, в деяких частинах світу все ще необхідно докладати зусилля для забезпечення рівного доступу чоловіків та жінок до офтальмологічних служб.
У проведенні Всесвітнього дня зору беруть участь всі партнери в області профілактики порушення зору і відновлення зору. Цей день є також основною інформаційно-пропагандистською подією для профілактики сліпоти та глобальної ініціативи з профілактики сліпоти.
В 2016 році Всесвітній день зору припадає на 13 жовтня.
Сьогодні відзначається Міжнародний день зі зменшення небезпеки стихійних лих.
Міжнародний день зі зменшення небезпеки стихійних лих вперше був заснований 22 грудня 1989 року резолюцією Генеральної Асамблеї ООН у межах Міжнародного десятиліття зі зменшення небезпеки стихійних лих, яке припало на 1990-1999 роки.
У 1999 році Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення відзначати цю дату щороку у другу середу жовтня як Міжнародний день зі зменшення небезпеки стихійних лих для формування глобальної культури із попередження стихійних лих, пом'якшення їхніх наслідків і забезпечення готовності до них.
Міжнародна стратегія зі зменшення небезпеки стихійних лих переслідує, перш за все, мету доведення до відому широкого загалу важливості цих завдань і проведення роз'яснювальної роботи серед населення і общин, які найбільш схильні до небезпеки стати жертвою стихійних, екологічних і техногенних лих, відносно доступних заходів для зниження ризику перетворення небезпек у катастрофи.
Іменини сьогодні святкують Григорій, Михайло.