16 квітня в історії Тернопільщини

16

Цього дня народилися: 

учасник війни в Афганістані Григорій Драбчук (1963, с. Оришківці Лановецького району – 04. 06. 1983, Афганістан, похований у селі Чайчинці Лановецького району);

Результат пошуку зображень за запитом "Григорій Драбчук"

учасниця національно-визвольних змагань Теодозія Королишин (з дому – Білик, псевда: «Соня», «Колюча»; 1919, с. Жуків, нині Бережанського району);

представник Президента України в Тернопільській області (14 лютого - 9 грудня 1994 року), голова Тернопільської облради (26 червня 1994 - 26 листопада 1996), голова Тернопільської ОДА (11 липня 1995 - 6 вересня 1996) Борис Косенко (1936, с. Дейманівка, нині Срібнянського району Чернігівської області — 28 грудня 2003, м. Тернопіль).

педагог, громадський діяч Роман Луцків (1956, м. Теребовля);

вчений в галузі медичної інформатики та кібернетики, системного аналізу і теорії оптимальних рішень Василь Марценюк (1971, с. Великі Дедеркали Шумського району);

Martsenyuk Vasyl.jpg

журналіст, фотограф, відеограф, громадський діяч, радник міського голови Тернополя з питань урбаністики і транспорту Антон Марчевський (1985, м. Тернопіль).

photo
photo

український військовик, старший солдат 80-ї окремої аеромобільної бригади Ігор Римар (1987, с. Трибухівці Бучацького району — 27 січня 2015, м. Київ). Отримав тяжкі поранення 9 січня під час атаки російських бойовиків на новий термінал аеропорту Донецька. У бою від розриву міни Ігорю відірвало руку, розтрощило щелепу і гортань. Через обстріли йому довелось чекати близько семи годин, перш ніж побратими змогли вивезти пораненого з аеропорту до шпиталю, спочатку в Артемівськ, а потім — до Харківського військового госпіталю. Будучи беззбройними, під прицілом терористів, Ігоря 1,5 км виносили Петро Полицяк з побратимом Іваном. Більше двох тижнів воїн боровся за життя, переніс чотири операції. Помер у Київському військовому клінічному центрі. За особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, посмертно нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня. «За службу Україні», відзнака голови Тернопільської обласної державної адміністрації (2016).

Римар Ігор Миколайович.jpg

журналіст, редактор, літератор, педагог, краєзнавець, громадський діяч Борислав (Борис) Скопівський (1931, с. Купчинці Козівського району – 04.06. 2007, смт. Козова);

військовий диригент, музикант, громадський діяч Володимир Скрипчук (1976, м. Бережани);

лікар-стоматолог, громадський діяч, меценат Роман Топольницький (1921, м. Тернопіль – 20. 07. 1984, м. Вільям, шт. Нью-Йорк, США);

релігійний діяч, у 1998 - 2012 роках - єпископ-ординарій Луцької дієцезії Римо-Католицької Церкви Маркіян Трофим’як (1947, м.Козова).

16 квітня. Цей день в історії Тернопільщини

педагог, перекладач Орест Черній (1949, м. Ланівці);

Цей день в історії Тернопілля:

16 квітня 1943 року – нацисти розстріляли 100 євреїв з гетто у Бучачі.

16 квітня 1956 року – помер український педагог, літератор, громадський та політичний діяч Петро Карманський. Певний час викладав у Тернопільській українській гімназії. Активний учасник національно-визвольних змагань, у період ЗУНР - депутат УНРади, голова повітового комітету Національної Ради в Тернополі. У 1919-1920 роках був секретарем дипломатичної місії УНР при Ватикані, 1922-1925 рр. - представник ЗУНР у Бразилії. Похований на Личаківському цвинтарі.

16 квітня 1991 року – помер український радянський лікар, доктор медичних нак, професор, перший ректор Тернопільського медичного університету Петро Омелянович Огій. З кінця 1941 до 1945 — хірург у військових шпиталях на різних фронтах. З 13 квітня 1957 по 1972 — ректор Тернопільського медичного інституту. З 1972 по 1973 — директор Інституту гематології та переливання крові.

Пасха — головне свято віруючих. У християн воно пов'язане з чудом воскресіння Ісуса Христа і може ще називатися Світле Христове Воскресіння. Вся ідея свята пов'язана з історичним фактом кари і воскресіння Ісуса, сина Йосипа. На цій події базується все християнське вчення, записане у другій частині Біблії — Новому Завіті.

Багатьом людям важливо знати: коли буде Пасха в цьому або наступному році — адже це державне свято, яке є вихідним. Багато хто чекає цього дня — адже після його настання приходить справжня, тепла весняна погода. Природа оживає, а сонячне літо не за горами! Великдень — це цілий пласт людської культури. З Великоднем пов'язано багато подій, історій та легенд. Вивчаючи пасхальні події і традиції, можна вчити історію багатьох народів. І на всі питання є цікаві відповіді.

Чому фарбують яйця переважно в червоний колір

Він символізує кров Христа-спасителя. Є легенда, за якою Марія Магдалина прийшла до римського імператора Тиберія. За традиціями і правилами вона повинна була піднести подарунок. Бідна жінка не могла подарувати нічого, крім курячого яйця. На очах у імператора колір з білого змінився на червоний, показуючи силу віри і Божого дива.

Церковна служба на ці дні формувалася століттями. Багато звичаїв і традицій були взяті з місцевих обрядів та церемоній. Адже ніде в Біблії не написано нічого з цього приводу. Хрещення Русі відбувалося більше тисячі років тому. Наші предки були затятими язичниками. Багато язичницьких символів, обрядів, традицій і прикмет довелося залишити і поєднати з християнськими звичаями. Адже великодні паски, крашанки, ковбаси Православна церква запозичила з язичницьких, часом містичних обрядів. В іншому випадку, «прищепити» християнство нашим предкам не вийшло б. Класична єврейська Пасха і традиційні страви ніяк не вписувалися в «кошерний» раціон слов'янських племен.

Особливий штрих – чудо сходження Благодатного вогню. Це здійснюється напередодні Великодня. Вогонь оперативно розвозять по всьому світу, по всіх храмах і церквах. І від нього запалюють свічки скрізь, де є віруючі.

У 2017 році, Великдень відзначають 16 квітня . Він співпаде з католицьким. Таке буває раз у кілька років.

Іменини сьогодні святкують Микита, Іван, Феодосія.

Вибір читачів за тиждень

Відео