14 квітня в історії Тернопільщини
Цього дня народилися:
господарник, інженер, меценат Любомир Безкоровайний (1943, с. Гаї Розтоцькі Зборівського району – 14. 08. 2008, м. Тернопіль);
лікар-психіатр, літератор Роман Боднар (1945, с. Оришківці Гусятинського району – 17. 08. 2004, м. Львів);
музикант (саксофон) Євген Гайда (1962, м. Тернопіль);
український актор, режисер Йосип Гірняк (1895, с. Струсів, Теребовлянського району - 17 січня 1989, Нью-Йорк).
вчений в галузі медицини Володимир Гнатів (1954, с. Гончарівка Монастириського району);
фізик, інженер Сергій Жак (1976, м. Тернопіль);
священик, церковний діяч Богдан Зінченко (1957, м. Бережани).
депутат Тернопільської міської ради Святослав Півторак (1979, м.Тернопіль).
перший тернопільський генерал міліції Роман Подсаднюк (1947, с.Мельниця-Подільська Борщівського району - 23 березня 1998).
український військовик Юрій Флиста (1986, с. Курівці Зборівського району — 15 жовтня 2014, с. Сміле Слов'яносербського району Луганської області). Загинув у бойовому зіткненні з противником на блокпосту № 32 поблизу села Сміле Слов'яносербського району Луганської області на Лисичанській трасі. За особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі посмертно нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня.
Цей день в історії Тернопілля:
14 квітня 1941 року – загинув священик УГКЦ, діяч українського визвольного підпілля на Західній Україні, один з учасників судового процесу 59-ти, який відбувся 15-18 січня 1941 року в Львівському НКВС о.Роман-Мар'ян Берест. Після висвячення 1920 року, став парохом в с.Борусів, Бережанського повіту. 1922 року переїхав у с.Бишки на Тернопільщині. 1933 року намагався переправити через Збруч матеріальну та харчову допомогу під час голодомору на Великій Україні. Арештований 12 вересня 1940 року. Засуджений до смертної кари за сфабрикованим звинуваченням після зайняття радянськими військами Західної України.
14 квітня 1944 року - поблизу с.Великий Ходачків Козівського району загинув командир 53-й гвардійської танкової бригади Микола Карпенко. Його екіпаж, відбиваючи атаки противника, знищив 7 танків, 3 БТР і багато живої сили ворога. Похований у Тернополі. Посмертно присвоєно звання «Герой Радянського Союзу». Ім'ям М.Карпенка названа вулиця в Тернополі на масиві «Дружба».
14 квітня 1960 року - поблизу хутора Лози, неподалік с.Божикова Бережанського району органи КДБ провели останню в Західній Україні оперативно-військову операцію проти національного підпілля; у збройній сутичці загинули члени ОУН Петро Пасічний та Олег Центарський і було поранено зв’язкову Марію Пильчак.
Страсна П'ятниця у християн (Велика п'ятниця) - є останнім великим святом перед Великоднем. Християни в цей день згадують про смерть Ісуса на хресті, Його зняття з хреста і поховання.
Оскільки єврейські закони визнавали проклятим кожного, хто буде розп'ятий, саме таку кару придумали для Ісуса Христа. Страта Сина Божого стала найжорстокішою з тих, що коли-небудь відбувалися на Голгофі. Навіть найстрашніші лиходії не відчували тих мук, які довелося пройти Ісусу. Смерть будь-якої розп'ятої людини була настільки страшною, що самі кати зазвичай їй пропонували питво, яке могло частково притупити свідомість.
В цей день Ісус відмовився пити запропонований йому напій, прийнявши на себе всі страждання. І в цей час він молився за порятунок своїх мучителів. Тоді настала всесвітня темрява, яка тривала до моменту, коли Спаситель помер. У цей момент з Ним була мати і найвірніші учні.
Страсна П'ятниця вважається днем найсуворішого посту.
Іменини сьогодні святкують Марія, Марко, Юхим, Макар.