16 серпня в історії Тернопільщини
Цього дня народилися:
Адамів Ярослав (1968, смт Козова) – мер міста Козова.
Банадига Наталія (1964, м. Тернопіль) – вчений у галузі педіатрії. Доктор медичних наук (2000), професор (2001). Автор понад 160 наукових публікацій, 9 раціоналізаторських пропозицій. Має патент на винахід
Богачевський Данило (1890, с. Манаїв, нині Зборів. р-ну – 11. 10. 1985, м. Маклін, шт. Віргінія, США) – правознавець, громадський діяч. Перший митрополит Української Католицької Церкви в США.
Петро Винничук (1954, с. Росохач, Чортківського району, Тернопільської області – 30.05. 2012, с. Росохач) – член Росохацької юнацької національно-патріотичної підпільної організації. Указом Президента від 18.08.2006 нагороджений орденом „За мужність” І ступеня. Помер від серцевого нападу в Москві, куди поїхав на заробітки як будівельник
Герасимлюк Віталій (1953, Почаїв Кременецького району) – режисер, сценарист, педагог. Член Національної спілки кінематографів України(2009). Автор понад 30 короткометражних фільмів, понад 100 телепередач
Крушельницька Емілія (у заміжжі – Стернюк; 1875, с. Осівці, нині Бучацького району – 1965, м. Буенос-Айрес, Арґентина) – фольклористка. Сестра Соломії Крушельницької.
Кубант Мирослав (1947, с. Ярославичі Зборівського району) – господарник, громадський діяч. Депутат райради 4-х скликань
Никифорчин Зіновій (1957, с. Івано-Пусте, Борщівський р-н) – економіст, начальник Управління Національного банку України у Хмельницькій області
Цей день в історії Тернопілля:
1442 р. - польський король Владислав ІІІ як винагороду за вірність у боротьбі з литовцями подарував Михайлові Мужилу з Бучача кілька сіл, у тому числі Велике Біле (нині с. Біла Чортківського району ). Як вказано у грамоті, дарує «Велике Біле і течії Серету». За родини Бучацьких, яка володіла селом протягом століття, Велике Біле стало містом, статус якого втрачено в середині 17 ст.
1649 р. – відбулася Зборівська битва – переможна битва козацької армії, очолюваної Богданом Хмельницьким, з польським військом під командуванням короля Яна ІІ Казимира під Зборовом (тепер Тернопільська область).
1698 р. – королівський ротмістр Франциско Лідихівський отримав від Августа ІІ Сильного королівськийпривілей на володіння селами Пляшева і Цеценівка в Кременецькому повіті.
1703 р. - менший шевський цех Бучача отримав привілей від власника міста С. А. Потоцького.
1889 р. – відбулося відкриття з'їзду західноукраїнських письменників, у якому брали участь І. Франко, О. Кобилянська, Н. Кобринська та ін.
1919 р. - 21 Збаразька бригада УГА і 1 бригада УСС вибили червоних з Шепетівки і зайняли місто. 21-шу бригаду було сформовано у травні 1919 з тилових військових підрозділів і новобранців Збаразього й частин Тернопільського та Скалатського повітів.
1944 р. - загін УПА «Бистрого» здійснив напад на радянський гарнізон в с.Пановичі Підгаєцького району. Під час нападу було вбито 60 ворогів, з боку повстанців втрат не було.
1945 р. - договір між СРСР і Польською Республікою про радянсько-польський державний кордон. Юридично зафіксував перехід Західної України та Західної Білорусі від Польщі до СРСР. У результаті договору Україні перейшли такі сучасні області: Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Волинська, Рівненська.
1948 р. – на хуторі Гаї Ходорівські поблизу с.Байківці Тернопільського району відбувся бій між вояками УПА та МДБ, під час якого загинуло 6 більшовиків.
2014 р. – під час війни на сході України (антитерористичної операції) загинув уродженець Бережан Олександр Філь (1995 р. н.).
В Україні сьогодні немає професійних свят.
У дохристиянські часи 16 серпня наші предки вшановували лісовиків — міфологічних істот, що вважалися господарями лісу. Цього дня на лісових галявинах розкладали їжу, аби лісовик не робив зла, і святили хліб.
16 серпня в південному американському місті Мемфіс (Memphis) проходить традиційний День пам'яті Елвіса Преслі (Elvis Presley Day), співака, музиканта і каратиста.
Програма включає в себе безліч різних заходів, але головне, що з 1983 року в неї входить триденний турнір з карате, на який приїжджають — в якості інструкторів, почесних гостей, суддів — великі чемпіони, які особисто знали Елвіса Преслі. І 16 серпня, в день смерті Елвіса, вони вручають переможцям пам'ятні призи з його ініціалами.
До смерті Елвіса, що настала 16 серпня 1977, було продано 500 мільйонів його платівок, а через сім років ця цифра зросла удвічі — такого не вдавалося ще нікому.
Він знявся в 33 фільмах, одержуючи за кожний мінімум по мільйону доларів. У 1973 році телепередача з його участю зібрала біля екранів мільярд чоловік — такої кількості глядачів не вдалося зібрати навіть репортажу про висадження першої людини на Місяці.
Іменини сьогодні святкують Антон, Соломія, Кузьма.