19 квітня в історії Тернопільщини

19

Цього дня народилися:

музикант (фагот) Емілія Зінько (1982, м. Тернопіль);

FcbEO5qBnLI
FcbEO5qBnLI

господарник, громадський діяч Георгій Мельник(1933, с. Буглів Лановецького району);

український живописець і графік Петро Обаль (1900, село Ободівка, нині Підволочиського району — †26 травня 1987, Стрий)

Результат пошуку зображень за запитом "Петро Обаль"

учасник національно-визвольних змагань, поет Микола Оренчук (псевдо «Дяк, «Кобзар», «Крук»; 1914, с. Васильківці Гусятинського району – 1949, м. Копичинці Гусятинського району);

український військовик, заступник командира з озброєння 4 механізованої роти 2 механізованого батальйону 72-ї окремої механізованої бригади капітан Олександр Черніченко (1968, смт Підволочиськ - 29 березня 2015, с. Гранітне, Тельманівський район, Донецької області).

001
001

господарник, громадський діяч Степан Шулик (1953, с. Байківці Тернопільського району – 25. 07. 2000, там само);

директор КП «Тернопільський міський стадіон» Ігор Шушкевич (1976, м. Тернопіль)

Результат пошуку зображень за запитом "ігор шушкевич"

Цей день в історії Тернопілля:

19 квітня 1903 року – помер український громадський діяч і письменник, адвокат і бургомістр у Тернополі Володимир Дмитрович Лучаківський. Саме при Лучаківському в Тернополі вперше з'явилося електричне освітлення, телефон, водогін. Бургомістр зустрічався з Іваном Франком, Соломією Крушельницькою, залучав їх до культурного життя Тернопілля. Він і сам успішно займався літературною творчістю. Для аматорського театру «Руська Бесіда» він переклав з німецької і польської мов близько 20 п'єс, що свого часу були головним репертуаром українського театру в Галичині. Написав 2 оригінальні комедії «Іспит на мужа», «Несподівані женихи». Писав поезії, оповідання, гуморески. Переклав з німецької мови на українську «Карний закон». Видав друком «Причинок до етнографії галицького Поділля» (Тернопіль, 1883). Похований у Тернополі на Микулинецькому кладовищі.

19 квітня 1947 року - біля с.Денисів Козівського району група підпільників ОУН звела короткий бій з загоном МВС. З боку емведистів було кілька вбитих і 3 поранених. Загинув один підпільник.

19 квітня 1948 року – у с.Смиківці понад 120 бійців МВС і працівників МДБ провели в селі облаву, під час якої розбирали фундаменти, розшивали стріхи, зривали підлогу; внаслідок цього зруйновано багато будинків.

19 квітня 1977 року – постановою Ради міністрів УРСР створено ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Касперівський заказник». Площа - 818 га. Розташований у межах Заліщицького та Борщівського районів Тернопільської області. Під охороною - унікальні природні комплекси в долині річки Серет із мальовничим водосховищем. Береги річки і водосховища високі, скелясті з вапняками оригінальних форм ви­вітрювання. Вздовж долини, у верхній частині схилу ко­рінних берегів - виходи (відслонення) сарматських пісковиків і вапняків, часто у вигляді суцільної пли­ти.

19 квітня 1985 року – у Шумську висаджено в повітря Костел Непорочного зачаття Діви Марії XIX століття. Будівництво храму фундувала Людвіка Менжинська 1852 року. Освячений 1861 року. Після Другої світової війни закритий. Відбудований протягом 1995-2005 років. Нині діючий храм РКЦ. Нановно освячений кардиналом Мар'яном Яворським 23 липня 2005 року.

Сьогодні, 19 квітня – День проліска у Великобританії.

Свято було засноване в Англії в 1984 році. Взагалі в світі, в залежності від кліматичної зони, проліски квітнуть від січня до квітня. А оскільки у Великобританії їх цвітіння припадає на середину квітня, то і дане свято відзначається 19 квітня. В Україні цвітіння цих прекрасних квітів відбувається до 21 березня.

Іменини сьогодні святкують Євтихій, Платонида, Ярема, Мефодій.

Вибір читачів за тиждень

Відео