19 травня в історії Тернопільщини
Цього дня народилися:
вчений у галузі психології, доктор психологічних наук, професор Тамара Говорун (1949 р. н., містечко Золотий Потік, нині смт Бучацького району).
господарник, громадський діяч, депутат ВР УРСР 3-х скликань Юрій Мелимука (1932 р. н., с. Остальці, нині Теребовлянського району – 2013 р.)
співачка, бандуристка, громадська діячка Маргарита Місевич-Боно (1895 р., с. Вілія, нині Шумського району – 12. 12. 1951 р., с. Млинівці, похована у с. Підлісці, обидва – Кременецького району)
режисер, музикознавець, літераторка Христина Монастирська (1985 р. н., м. Тернопіль)
журналіст, редактор, громадський діяч В’ячеслав Подунайчук (1952 р. н., с. Білозірка Лановецького району)
педагог, літератор, краєзнавець Іван Пугач (1931 р., с. Гаї-за-Рудою, нині Зборівського району – 30. 05. 2009 р., м. Тернопіль)
майстер декоративно-ужиткового мистецтва (художнє ткацтво), народний майстер УРСР Іван Покиданець (1911 р., х. Гаї-Ковтуни, нині належить до с. Гаї-за-Рудою, Зборівського району – 03. 11. 1990 р., с. Гаї-Розтоцькі того ж району)
фінансист, громадський і культурний діяч Іван Топольницький (1877 р., с. Золота Слобода, нині Козівського району – 15. 07. 1934 р., м. Тернопіль)
історик, культуролог, краєзнавець, громадський діяч, кандидат історичних наук Мирослав Ханас (1941 р. н., с. Дубівці, нині Тернопільського району)
краєзнавець, етнограф, літературознавець, громадський діяч, заслужений працівник культури України Остап (Євстахій) Черемшинський (1936 р. н., с. Слобідка Долішня, нині приєднане до с. Дубенки Монастириського району - 25 листопада 2015, м. Івано-Франківськ)
військовик, Герой Радянського Союзу Віктор Чалдаєв (1915 р., селище Аксьоново-Зіловське Читинської області, нині Республіка Бурятія, Російська Федерація – 15. 04. 1944 р., біля с. Великий Ходачків Козівського району).
Цей день в історії Тернопілля:
19 травня 1893 року - рукоположено на священика уродженця с.Гадинківці Гусятинського району Григорія Хомишина. Згодом - єпископ Станіславівський Української Греко-Католицької Церкви, новомученик УГКЦ, репресований більшовиками у 1945 році та зачисленний св.Папою Іваном Павлом ІІ до лику блаженних.
19 травня 1944 року - німецькі солдати зробили в с.Травотолоки Зборівського району повірну «облаву» насильно забираючи дорослих чоловіків для вивезення до Німеччини.
19 травня 1945 року – військовий трибунал військ НКВС у Тернопільській області засудив на 10 років з конфіскацією майна та на 5 років позбавлення прав вчительку з с.Колодно Галину Гарус за «поширення на уроках антирадянської агітації по Голодомор». Член ОУН, всевдо “Вишня”. Звільнена 18 березня 1953 року.
19 травня 1954 року - загинув український військовий і політичний діяч, крайовий провідник ОУН на Західно-Українських Землях, член УГВР, майор-політвиховник УПА Василь Охрімович. Проживав у селах Дичків (нині Тернопільського району) і Мильне (нині Зборівського району), де служив парохом батько. В липні-серпні 1941 був головою Обласної Управи Тернопільської області, а згодом перейшов у підпілля. У 1942 був одним із керівників школи підготовки підпільних кадрів ОУН для роботи у східних областях України. Лицар Золотого Хреста Бойової Заслуги 2-го класу. Засуджений військовим трибуналом Київського військового округу до розстрілу.
19 травня 1954 року - Кременецька школу механізації сільського господарства перейменовано в Кременецьке училище механізації сільського господарства №3. Зараз це Кременецький професійний ліцей.
19 травня 2006 року - наказом Міністерства культури і туризму України Тернопільському обласному театру актора і ляльки був наданий статус академічного.
За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я кожну третю неділю травня проводиться День пам’яті померлих від СНІДу. Вперше цей день був відзначений ще в 1983 році в Сан-Франциско США. На той момент у світі було зареєстровано лише кілька тисяч випадків захворювання на цю страшну хворобу і про неї практично нічого не було відомо. Організаторами проведення акції пам’яті померлих від СНІДу стали люди, яких особисто торкнулася ця трагедія, що пережили біль втрати рідних і друзів.
Мета «Дня пам’яті померлих від СНІДу» є привернення уваги населення до цієї проблеми, профілактики цього захворювання, а також привернення уваги влади до соціального захисту ВІЛ-інфікованих.
Статистика померлих від СНІДу в світі катастрофічна. Від СНІДу померло людей вже більше, ніж було вбито у Другій світовій війні в цілому.
У День пам’яті померлих від СНІДу проводяться панахиди, ходи зі свічками, теле-та радіопрограми, просвітницькі акції, благодійні концерти, художні виставки, присвячені проблемам СНІДу.
В даний час завдяки останнім досягненням в розширенні доступу до антиретровірусної терапії (АРТ) життя ВІЛ-позитивних людей стало більш тривалим і більш здоровим. Крім того, отримані підтвердження того, що АРТ запобігає подальшу передачу ВІЛ.
Станом на середину 2016 року 18,2 мільйона людей в світі отримували АРТ, тобто 46% з 36,7 мільйона осіб з ВІЛ.
В 2019 році День пам’яті померлих від СНІДу припадає на 19 травня.
Щороку в третю неділю травня по всій Україні проводяться різноманітні заходи, присвячені пам’яті жертв політичних репресій.
Перший Всесвітній День боротьби з гепатитом був ініційований у 2008 році. Ініціатором проведення Всесвітнього Дня боротьби з гепатитом виступив Світовий Альянс з проблем гепатиту або World Hepatitis Alliance. Щорічні заходи, присвячені Міжнародному Дню боротьби з гепатитом проводяться 19 травня. Мета цих заходів - підвищення обізнаності світової громадськості про симптоми, методи діагностики, профілактики та лікування гепатитів, особливо групи В і С, а також привернення уваги урядів і неурядових організацій до необхідності надання підтримки людям, що живуть з гепатитом В і С.
Статистика невблаганна - в середньому, кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C. Ця статистика перевищує показники за кількістю ВІЛ-інфікованих або хворих на рак, проте рівень обізнаності людей про гепатит вкрай низький. Вірусні гепатити - це група дуже розповсюджених небезпечних захворювань, що вражають печінку людини. Захворювання починається поступово, протікає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит ще називають «ласкавий вбивця». Саме гепатит є основною причиною цирозу і раку печінки.
А ще сьогодні відзначають День піонерії.
Піонер - досить поширене поняття. Цим поняттям користуються, щоб охарактеризувати деяких винахідників, чиє відкриття сприяло істотному внеску у розвиток деяких історичних, технічних чи наукових процесів. Так само з ним зв’язується цілий ряд подій, об’єктів і заходів, які у тій чи іншій мірі своїм змістом підкреслюють це звичайне значення. Наприклад, піонерами називали першопрохідців у США, які йшли на Захід освоювати нові землі, американський космічний корабель, сорт сиру або аґрусу, перших колоністів, радянських скаутів (аналога американських), назву населеного пункту або остова у архіпелазі Північна Земля, вчених, дослідників і винахідників , саперних робітників і землекопів у деяких арміях, назви кінотеатрів, торгових марок і т.д.
Поняття «піонер», у класичному уявленні все ж означає людину першопрохідника або у позитивой уяві зачинателя чогось нового. Історія нашого людського суспільства в основі своїй і фіксується за рахунок опису таких особистостей і подій, які вперше торкнулися якоїсь недослідженою для нас області, проклали нові шляхи в якій-небудь сфері діяльності, безпосередньо сприяли значній трансформації суспільних процесів.
Весак, день повного місяця в травні місяці, є найбільш священним днем для мільйонів буддистів в усьому світі.
Саме в день Весак два з половиною тисячоліття тому в 623 році до нашої ери народився Будда. Також в цей же день Будда досяг просвітління і в цей же день Будда покинув цей світ на 80-му році життя.
Міжнародне визнання дня Весак Генеральною Асамблеєю в резолюції 54/115 від 8 лютого 2000 року означає визнання внеску, який буддизм - одна з найстаріших релігій в світі - вніс на протязі двох з половиною тисячоліть і продовжує вносити в даний час в духовний розвиток людства. Цей день святкується щорічно в штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй і в інших її відділеннях в консультації з відповідними відділеннями Організації Об’єднаних Націй і постійними представництвами, які також хотіли б, щоб з ними проконсультувалися з цього питання.
(За інформацією un.org)
В 2019 році День Весак припадає на 19 травня.
Іменини сьогодні святкують Денис, Михайло.