24 жовтня в історії Тернопільщини

24

Цього дня народилися:

Бігеляйзен Генріх (1855, с. Товсте Гусятинського району - 1.04.1934, м. Львів) - польський вчений-літературознавець, етнограф. Підготував і видав з власними передмовами твори в 4-х томах Ю. Словацького (1894), твори в 4-х томах А. Міцкевича (1893). Є автором біля 200 наукових праць. Зі студентських років підтримував дружні зв’язки з І.Франком, залишив про нього спогади (опубліковані українською мовою в 1927 році).

Боєчко Василь (1955, с. Нивра Борщівського району) – дипломат, науковець. Дослідник історії України, міжнародних відносин, питань національних взаємин, історії українсько-молдавських відносин та співробітництва. Генеральний консул України в Сучаві (2001—2005, 2009—2014).

Гульовський Андрій (1943, с. Шельпаки Підволочис. р-ну Терноп. обл.) – живописець. Основні роботи – у галузях станкового, монументального і сакрального живопису.

gulyovsykiy-andriy-volodimirovich
gulyovsykiy-andriy-volodimirovich

Дзєржановський Казимир-Антоні (пол. Dzierżanowski Kazimierz Antoni; 24 жовтня 1872, с. Галущинці, нині Підволочиського району Тернопільської області, Україна — 1940, м. Київ) — польський військовик, генерал дивізії (1924).

kazimierz_dzierzanowski
kazimierz_dzierzanowski

Дністрянська Софія (1882, Тернопіль – 09. 02. 1956, м. Вейпрти, Чехія, перепохов. 29. 03. 2001, в Ужгороді) – піаністка, педагог.

tom8-0084
tom8-0084

Кацан Михайло (1963, с. Романівка Теребовлянського району) – економіст, податківець.

156066402_1280x720
156066402_1280x720

Крохмалюк Андрій (1871, м. Збараж – 24. 07. 1943, м. Львів) – педагог, громадський діяч. Д-р філософії.

Осадца Аполінарій (1891, с. Волощина, нині Бережанського району – 1943, радгосп Пахта- Арал Іллічівського району Шимкентської обл., нині Казахстан) – священик, громадський діяч. 21. 05. 1941 депортований із родиною в Казахстан, де відправляв Богослужіння, сповідав, хоронив за греко-католицьким обрядом, за що влада не раз попереджала. 1943 його побили у райвідділі НКВС, через кілька днів помер.

Остапчук Василь (1943, с. Молотків Лановецького району) - дипломат, громадський діяч, господарник.

Ступяк Дмитро (1964, смт Коропець Монастириського району – 24. 03. 1985, Афґаністан; похов. у Коропці) – учасник війни в Афганістані. Загинув у ході бою, виносячи пораненого товариша з-під вогню противника. Нагороджений орденом Червоної Зірки (посмертно).

1339619686
1339619686

Хома Григорій (1942, с. Кобилля Збаразького району) – учений-математик. Доктор фізико-математичних наук, професор. Опублікував 102 наукові праці. Підготував двох кандидатів фізико-математичних наук.

preview_homa
preview_homa

Хоміцький Сергій (1975, м. Тернопіль) – композитор, піаніст.

Шарик Михайло (1901, с. Денисів, Козівського району — 20 жовтня 1979, м. Сент-Катарінс, Канада) — підстаршина летунства УГА і Армії УНР, громадський діяч.

200px-sharyk_myhajlo
200px-sharyk_myhajlo

Цей день в історії Тернопілля:

1762 року – вдова скульптора світової слави Іоана Георга Пінзеля, який жив і творив на Тернопільщині, Єлизавета Пінзелева (з родини Маєвських) втретє вийшла заміж. Пінзель був її другим чоловіком.  У шлюбі в них народилося двоє синів Бернард і Антон.

1906 року – уродженець смт.Скала-Подільська Борщівського району польський граф, австрійський дипломат і державний діяч Аґенор Марія Ґолуховський (молодший) пішов у відставку з посади міністра закордонних справ Австро-Угорщини. У 1907 році очолив впливову польську фракцію австро-угорського парламенту. Володів маєтками у Скалі, селах Бурдяківці, Іванків і Лосяч на Борщівщині.

1914 року - з довідки повітового начальника можна довідатись що у м.Тернопіль, станом на цю дату, проживало 34 тис. чол.

1921 року - військовий підрозділ Подільської групи перейшов р.Збруч на Східну Україну біля с.Кудринці на Борщівщині; почався Другий Зимовий похід Армії УНР, який завершився 29 листопада.

1943 року – тернопільські футболісти зі спортивного товариства «Поділля» зіграли футбольний матч із німецькою командою «Будзіян», в якому перемогли з рахунком 2:1. Про цей матч коротенько повідомили на своїх сторінках «Краківські вісті»: «У вільну від розгривок неділю тернопільське «Поділля» зіграло з дуже сильною німецькою дружиною «Будзіян» і виграло по тяжкій і завзятій грі. Гра рівнорядна. Німецький напад дуже швидкий. Воротар «Поділля» знаменитий. Глядачів біля 1 тис.».

1946 року - Гусятинський військкомат перевіряв документи демобілізованих із Червоної армії жителів села Самолусківці.; хто з чоловіків не мав при собі документів, сплачував 100 крб., ті, у кого вони були, - 50 крб.

1968 року – у Мюнхені помер географ, етнограф, уродженець с.Суходіл Гусятинського району Михайло Ломацький.

2010 року – у Тернополі, на розі вулиць Юліуша Словацького та бульвару Тараса Шевченка відкрили пам'ятник бджілці-трудівниці. Архітектор Данило Чепіль, скульптор Дмитро Пилип’як.

День ООН - це день народження Організації Об’єднаних Націй.

24 жовтня 1945 року, після того, як більшість держав-засновників ратифікували договір про створення всесвітнього органа, була офіційно створена Організація Об’єднаних Націй. У 1971 році Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй прийняла резолюцію, в якій вона рекомендувала державам-членам відзначати цей день як державне свято. Традиційно в цей день у всьому світі проводяться зустрічі, дискусії та виставки, присвячені цілям Організації та її досягненням.

За словами Генерального секретаря, в будь-якому куточку світу Організація Об’єднаних Націй є живим втіленням надії.

Організація Об’єднаних Націй живе в серці і свідомості кожного громадянина як організація, здатна покласти край насильству і укоренити терпимість, сприяти розвитку і забезпечити рівність, захистити права людини і зменшити масштаби бідності. Працюючи на повну силу, Організація Об’єднаних Націй може сприяти здійсненню цих високих сподівань людства.

Святкування Дня Організації Об’єднаних Націй є ствердженням нашої віри в ці сподівання людства.

Традиційно в День Організації Об’єднаних Націй в залі Генеральної Асамблеї проводиться міжнародний концерт. Іноді влаштовуються спеціальні заходи, на яких Організація Об’єднаних Націй за допомогою електронних засобів комунікації зв’язується з різними містами світу.

thumb-item-523x340-32c9
thumb-item-523x340-32c9

У 1972 році Генеральна Асамблея заснувала Всесвітній день інформації про розвиток, мета якого полягала в залученні уваги світової громадської думки до проблем розвитку та до необхідності зміцнення міжнародного співробітництва для їх вирішення.

Асамблея ухвалила, що дата цього дня повинна збігатися, в принципі, з Днем Організації Об’єднаних Націй, 24 жовтня, який також є датою прийняття в 1970 році Міжнародної стратегії розвитку на друге Десятиліття, розвитку Організації Об’єднаних Націй.

Асамблея висловила переконаність в тому, що поліпшення розповсюдження інформації та мобілізація громадської думки, особливо серед молоді, були б важливим фактором для кращого усвідомлення проблем розвитку і сприяли б, таким чином, нарощуванню зусиль у сфері міжнародного співробітництва з метою розвитку.

choosing from images stream
choosing from images stream

Засновником ще однієї календарної події виступає всесвітня організація ЮНЕСКО, за ініціативою Міжнародної асоціації шкільних бібліотек і вперше свято було проведено в 1999-му році. Дата святкування Міжнародного дня шкільних бібліотек в багатьох країнах, зокрема і в Україні - щорічно в четвертий понеділок жовтня. В Англії, наприклад, цей День відзначається в перший понеділок жовтня і приурочений до початку шкільних канікул, коли настає перший день їхнього Національного Тижня дитячої книги, що включає в себе і національний День поезії, який проводиться в четвер.

Важливість забезпечення та поширення грамотності, всіляке сприяння належному навчанню - один з основних пріоритетів сучасного суспільства й атмосфера, яка створюється професійними бібліотекарями, найбільш сприятлива у цьому процесі.

Нагадаємо, національний День бібліотек в Україні відзначається щорічно 30-го вересня.

В 2016 році Міжнародний день шкільних бібліотек припадає на 24 жовтня.

270_den_uchitelya
270_den_uchitelya

Тиждень роззброєння проходить кожен рік з 24 по 30 жовтня.

Щорічне проведення Тижня роззброєння, що починається в день річниці заснування Організації Об’єднаних Націй, передбачено в Заключному документі спеціальної сесії Генеральної Асамблеї 1978 року, присвяченій роззброєнню.

Державам пропонувалося висунути на перший план питання про небезпеку гонки озброєнь, пропагувати необхідність її припинення і сприяти підвищенню розуміння громадськістю невідкладних завдань в галузі роззброєння.

У 1995 році Асамблея запропонувала урядам, а також неурядовим організаціям продовжувати брати активну участь у Тижні роззброєння.

Асамблея запропонувала Генеральному секретареві продовжувати як можна ширше використовувати інформаційні органи Організації Об’єднаних Націй для сприяння кращому розумінню світовою громадськістю проблем роззброєння і цілей Тижня.

lid_112
lid_112

Іменини сьогодні святкують Пилип та Зінаїда.

 

Вибір читачів за тиждень

Відео