Тамара Коблик

28 травня в історії Тернопільщини

28

Цього дня народилися:

сторик, педагог, кандидат історичних наук Федір Боднар (1933, с. Великі Чорнокінці, нині Чортківського району – 19. 03. 1988, м. Тернопіль);

живописець Володимир Дорош (1955, с. Хоростець Козівського району);

художник, реставратор, літератор Микола Кліщ (1949, с. Голгоча, нині Підгаєцького району);

диригент Зіновій Коваль (1933, с. Золочівка, нині Козівського району);

хімік, громадсько-політичний діяч, член Американського товариства хіміків Василь Колодчин (1926, с. Голгоча, нині Підгаєцького району – 14. 08. 2006, м. Воррен, шт. Мічиґан, США);

громадсько-політичний діяч, провідник Тернопільської окружної екзекутиви ОУН Фелікс Кордуба (1908, м. Тернопіль – 21. 01. 1987, м. Мюнхен, Німеччина);

громадська діячка, мовознавець, педагог, кандидат філологічних наук Марія Крупа (1946, с. Рожиськ Підволочиського району);

17333_900
17333_900

лікар, науковець Олег Николишин (1960, м. Зборів);

вчений у галузі медицини, доктор медичних наук Василь Подусовський (1923, с. Вимислівка, нині Козівського району – 08. 10. 1995, м. Львів);

економіст, краєзнавець Михайло Стульківський (1958, с. Білокриниця, нині Підгаєцького району);

художник, графік Олекса Шатківський (1908, хутір Сміх (нині не існує), поблизу м. Почаїв Кременецького району – 28. 06. 1979, м. Львів).

Результат пошуку зображень за запитом "Олекса Шатківський."

Цей день в історії Тернопілля:

28 травня 1909 року - кременецький єпископ Нікон освятив дерев'яну Троїцьку каплицю на Козацьких Могилах на місці Берестецької битви (Рівненська область), куди зносили знайдені кістки та черепи козаків для тимчасового зберігання.

28 травня 1919 року – у м.Бучач тимчасово оселився з родиною священик Андрій Бандера – батько Провідника ОУН Степана Бандери. Тут він перебував до 8 червня 1919 року. Згодом переїхав до с.Ягільниця Чортківського району.

28 травня 1937 року - у Бережанах помер педагог, доктор філософії, гімназійний професор, делегат УНРади ЗУНР Клавдій Білинський.

28 травня 1949 року – помер письменник, журналіст, видавець, педагог, громадський діяч, уродженець с.Вільховець на Бережанщині Антін Лотоцький. У його доробку — близько тринадцяти книг оповідань, сценічних картин, віршів, повістей. У співавторстві видав «Коротку граматику української літературної мови».

28 травня 1974 року – у США помер український художник, мистецтвознавець, педагог, громадський діяч, уродженець смт.Скала-Подільська Борщівського району Микола Анастазієвський. Під час визвольних змагань працював живописцем і графіком у Міністерстві освіти УНР у Кам'янці-Подільському. Брав активну участь у мистецькому житті Західної України. Від 1950 жив у США. Учасник виставок у Львові, Кракові, Ауґсбурзі, Берхтесґадені, Мюнхені, Міннеаполісі, Сан-Пауло, Детройті, Нью-Йорку.

28 травня 1995 року - у сквері на вулиці Гетьмана Петра Сагайдачного в Тернополі відкрито пам’ятник Іванові Франку. Скульптор Іван Сонсядло створив образ молодого задуманого поета з книжкою  в руці. Архітектор Данило Чепіль «вписав» скульптуру в рельєф вулиці. Пам’ятник зроблено з карбованої міді, а споруджено за зібрані народні кошти. Його висота - 360 сантиметрів.

28 травня   1995   року  -  у Гримайлові Гусятинського району відкрито пам'ятник українському вченому-фізику та громадському діячу Івану Пулюю.

Щороку День Святого Духа віруючі люди святкують наступного понеділка після П'ятидесятниці (Святої Трійці). Церква відзначає цей день, таким чином звеличуючи Животворящий Дух.

Святий Дух єдиний з Богом-Батьком і Сином, тому він всесильний і благий. Саме він передає людям мудрість і є джерелом життя на Землі. День Святого Духу символізує добре начало, яке надихає всіх людей на хороші благородні вчинки. Однак походження Святого Духа не дано пізнати нікому з людей, як і таємницю народження Сина Божого.

Дане свято — своєрідне звернення до єретиків, які відкидають Божество Святого Духа, що є частиною єдиної Святої Трійці у православних. Це свято ще називають Духовим Днем. Його історія сягає корінням у часи апостольських діянь та зішестя Святого Духа на учнів Христа. У нашій країні серед православних прийнято не працювати цього дня, хоча офіційним державним святом воно не вважається.

У народі досі вірять, що за тим, якою погода буде в цей день, можна дізнатися, яке літо готує нам природа.

Іменини сьогодні святкують Дмитро, Пархом, Анастасія, Макар.

Вибір читачів за тиждень

Відео