25 травня в історії Тернопільщини
Цього дня народилися:
бандурист, композитор, музикознавець, поет, лікар Зиновій Бережан (справжнє прізвище – Штокалко; 1920, м. Бережани – 28. 06. 1968, м. Нью-Йорк, США);
видавець, діяч культури Василь Ванчура (1960, с. Сороцьке Теребовлянського району);
чеський піаніст, композитор Їіндржіх Каан із Альбеса (1852, м. Тернопіль – 07. 03. 1926, містечко Роудна, нині Чехія);
господарник, громадський діяч, народний депутат України (1998–2002) Ярослав Козак (1944, м. Борщів);
вчений у галузі геофізики, доктор фізико-математичних наук, професор Іларіон Козачок (1931, м. Кременець);
релігійний діяч, священик УГКЦ Степан Колянківський (1896, с. Великий Ходачків, нині Козівського району – 11. 03. 1978, м. Монреаль, Канада);
вчений-мовознавець, педагог, кандидат філологічних наук Петро Коструба (1903, с. Стара Ягільниця, нині Чортківського району – 19. 04. 1979, м. Львів);
громадсько-політичний діяч, публіцист Роман Кузьма (Турянський; 1894, с. Стриївка, нині Гори-Стрийовецькі Збаразького району – 16. 07. 1940, м. Москва, нині РосійськаФедерація);
військовик, полковник Іван Ладюк (1948, с. Лідихів, нині Кременецького району);
господарник, громадсько-політичний діяч В’ячеслав Негода (1957, с. Борщівка Лановецького району);
бібліотекар-бібліограф Надія Новіцька (1962, с. Вишгородок Лановецького району);
редактор, економіст, громадсько-політичний діяч, член ОУН Степан Процик (1921, с. Кут-Товсте, нині належить до с. Товсте Гусятинського району – 17. 08. 1997, похований у м. Баунд-Брук, США);
учасниця національно-визвольних змагань, громадська діячка Мирослава Райтер (1926, с. Криве, нині Козівського району);
художник, почесний громадянин м. Бережани Володимир Савчак (1911, с. Адамівка, нині належить до м. Бережани – 2007);
польський педагог, природознавець, метеоролог, член-кореспондент Віденського центру метеорології і магнетизму Землі Владислав Сатке (1853, м. Бережани – 23. 09. 1904, м. Тернопіль);
педагог, бібліотекар, бібліограф, громадська діячка Дарія Сіяк (1908, м. Бучач – 05. 12. 1977, м. Сарсель, Франція);
душпастир, релігійний діяч, редактор, співзасновник і чільний провідник Української Лютеранської Церкви у Галичині Теодор Ярчук (1896, с. Іванків, нині Борщівського району – 1941, загинув у в'язниці біля м. Станіслав, нині Івано-Франківськ).
Цей день в історії Тернопілля:
25 травня 1944 року – загнув обласний військовий референт юнацтва ОУН Тернопільщини, політвиховник старшинської школи УПА «Олені», уродженець Борщова Лонгин Шиманський ( «Остюк», «Крига», «Гармаш»). 4 березня 1944 при, виході зі Львова, важко поранений у перестрілці з німецькою жандармерією, заарештований гестапо, а 25 травня розстріляний. У квітні 1945 посмертно відзначений Бронзовим Хрестом Заслуги - за видатні заслуги для національно-визвольної боротьби Українського народу проти окупантів.
25 травня 1963 року – в Канаді помер народився поручник УГА, адвокат, доктор права, громадський діяч, уродженець с.Бенева Теребовлянського району Юрій Дякунчак.
25 травня 2010 року - директором державного архіву Тернопільської області призначено Юрія Гумена, який змінив на цій посаді Богдана Хаварівського.
Сьогодні, 25 травня – Міжнародний день зниклих дітей.
Виникнення цього дня стало спробою привернути увагу світової громадськості до проблеми зникнення неповнолітніх, захищеності дітей від викрадень, важких життєвих ситуацій в які часто потрапляють діти.
А ще сьогодні – Всесвітній день щитовидної залози.
В цей день проводяться заходи, спрямовані на підвищення рівня інформованості суспільства про можливі захворювання щитовидної залози і методах їх запобігання, а також на пропаганду сучасних методів профілактики і лікування хвороб щитовидної залози.
До того ж сьогодні, 25 травня, своє професійне свято відзначають філологи. Філологія — область знання, що вивчає письмові тексти і на основі їх змістовного, мовного і стилістичного аналізу - історію і сутність духовної культури даного суспільства. Філологія виникла в Стародавній Індії і Греції. В 17-18 ст. склалася як наука, що вивчає древню культуру (мову, літературу, історію, філософію, мистецтво в їх взаємозв'язку). З диференціацією окремих наук зміст поняття філології змінювався: філологію стали розуміти як сукупність наук, які вивчають культуру народу, виражену в мові та літературній творчості.В 4-ту п'ятницю травня кожного року, для школярів випускних класів - особливий день. Пролунав останній дзвінок, і прийшов час розлучатися з дитинством, робити перший серйозний крок у доросле життя.
В 2018 році Останній дзвоник припадає на 25 травня.
Остання п'ятниця травня — привід сходити в гості до сусідів, оскільки це Європейський день сусідів. У сучасному житті дуже багато залежить від того, які люди нас оточують на роботі, вдома, у дворі, на відпочинку і т.д. Тому важливо вміти налагоджувати контакт з усіма сусідами, починаючи з сусідів по шкільній парті і закінчуючи сусідами по будинку.
Автором ідеї щодо дня сусідів став француз А. Періфан. Він і зараз координує заходи, присвячені цьому святу, будучи головою Європейської федерації місцевого єднання.
Іменини сьогодні святкують Денис, Герман, Єпіфан.