5 жовтня в історії Тернопільщини

5

Цього дня народилися:

Алексевич Ярослав (1935, с. Курівці, нині Зборівського району) — вчений-епідеміолог, мікробіолог, імунолог. Доктор медичних наук (1991). Автор наукових і навчально-методичних праць.

aleksevich-yaroslav-illich
aleksevich-yaroslav-illich

Кінах Гліб-Григорій (1888, м. Збараж — 29. 01. 1980, м. Рим, Італія) — релігійний діяч, ієромонах, бібліограф. Яків (в миру — Панчук Іван Дмитрович; 1931, с. Лосятин, нині Кременецького району — 16. 03.2004. м. Київ) — релігійний діяч. Архієпископ Тернопільський і Кременецький, єпископ Тернопільський і Бучацький, митрополит Луцько-Волинський.

hlib_kinach-_osbm
hlib_kinach-_osbm

Гончар Остап (1937, с. Мозолівка, нині Підгаєцького району) – педагог, художник.

gonchar-ostap
gonchar-ostap

Сисак Микола (1890, с. Джурин, нині Чортківського району –1950, м. Казань, нині РФ) – вчений у галузі медицини.

Шатківська Софія (1954, м. Почаїв Кременецького району) – художниця, майстер ужиткового мистецтва, гравер на чорному граніті, мистецтвознавець, педагог.

800px-s_shatkivska_graver
800px-s_shatkivska_graver

Шеліхевич Олександр (1984, м. Тернопіль) – спортсмен. Кандидат у майстри спорту зі спортивної аеробіки та гімнастики. Чемпіон Тернопільської області з кікбоксингу у ваг. категоріях (67, 70, 72 кг). Член збірної України з фрістайлу (1996).

shelihevych
shelihevych

Цей день в історії Тернопілля:

1672 - після підписання Бучацького мирного договору польський король Я. Собеський і Мухамед IV споживали воду з Королівського джерела у Бучачі.

1907 – велика пожежа сталася в с.Базаринці Збаразького району. На згадку про неї в селі встановлено «фігуру» з написом «Свята Покрова. В пам'ять пожежі у Базаринцях 5 жовтня 1907 року».

1919 - Протягом дня з Тернопільського повіту потрапили за ґрати 2 тисячі селян.

1930 - під час пацифікації в с. Августівка Козівського району польські улани знищили велику кількість кооперативного товару.

1933 – Леся Курбаса (вихованця Тернопільської гімназії, засновника «Тернопільський театральних вечорів») відсторонено від керівництва театром «Березіль».

1947 - зіткнення ОУН з МВС у селі Ковалівка Монастирського району Тернопільської області.

1954 - відкрито професійно-технічне училище № 25 м.Збаража для підготовки механізаторських кадрів, з плановим контингентом учнів 210 чоловік.

1989 - в с. Куряни Бережанського району у школі створено осередок Товариства української мови ім. Т. Шевченка.

2005 – вийшов перший номер тернопільської газети «Номер один».

2016 - вдома на Тернопільщині (с. Митниця Підволочиського району) від захворювання на рак помер Білінський Іван (позивний «Вано») — сержант, заступник командира взводу 6-ї аеромобільно-десантної роти 2-го аеромобільного батальйону 95-ї окремої аеромобільної бригади (Житомир).

Щорічно 5 жовтня в понад 100 країнах світу відзначається День вчителя, який був заснований в 1994 році як Всесвітній день вчителя (World Teaches 'Day).

Це професійне свято всіх вчителів, викладачів і працівників сфери освіти – день, у який відзначаються роль і заслуги вчителів у процесі якісної освіти на всіх рівнях, а також їхній неоціненний внесок у розвиток суспільства.

Історичною передумовою для заснування Дня вчителя стала Спеціальна міжурядова конференція про статус вчителів (Special Intergovernmental Conference on the Status of Teachers), яка відбулась 5 жовтня 1966 року в Парижі. У результаті представниками ЮНЕСКО та Міжнародної організації праці був підписаний документ «Рекомендації щодо статусу вчителів» (Recommendation concerning the Status of Teachers).

p3wmsltx63137
p3wmsltx63137

Єврейське свято Кучок, Суккот, починається на 15-й день нового року (15 тишрей) і триває 7 днів, це час, коли хлібороби, завершивши збір врожаю, можуть відпочити до перших дощів. Слово «сукка», що дало назву святу, переводиться як «шатро», або «курінь», або «кучки» і символізує відмову від небезпечної, в загалі-то, ілюзії, що надійним будинок робить дах. Безпека й надійність існування залежить зовсім від інших причин.

Заповіді перебувати в сукке у всіх поколіннях давалося безліч пояснень, наприклад, що, встановлюючи біля будинку курінь, євреї приєднуються до тих, хто сорок років поневірявся по пустелі і, прийшовши потім в Ерец-Ісраель, обробляв цю землю і радів плодам, які вона дарувала . Відповідно до іншого тлумачення, зміст заповіді в тому, щоб людина пам’ятала про бідність, навіть будучи багатим, і не запишалася.

У Суккот виконують особливий ритуал - «піднесення лулава». Лулавом називається як лист пальми, що входить в набір із чотирьох рослин, так і всі рослини разом. Прийнято піднімати й благословляти всі чотири види рослин, кожен з яких символізує певний тип людей. Етрог, що володіє і смаком, і запахом, - це євреї, що знають Тору й здійснюють добрі справи. Лист фінікової пальми, що дає плід солодкий, але без запаху, - це євреї, що володіють знанням Тори, але не вчиняють добрих справ. Мирт - рослина неїстівна, але приємно пахне - це євреї, від яких, як аромат, виходять добрі справи. Іва, у якої немає ні смаку, ні запаху, - це євреї, які не знають Тору й не роблять добра. І все-таки Бог усіх з’єднав в один букет - один народ, щоб допомагали один одному, просвіщали один одного й відповідали один за одного. Відповідно до іншого тлумачення, кожна з рослин - певна частина людського тіла. Етрог - це серце, тонкий і прямий пальмовий лист - хребет, мирт з його овальними листочками - очі, а верба - вуста. Зібрані разом, вони складають людину, всім серцем віддану своєму Творцеві.

Напередодні свята влаштовуються спеціальні базари, де продаються етрогі, лулави, пальмові гілки для покрівлі, пристосування для будівництва й прикраси сукки. По всій країні можна бачити курені - у дворах, в палісадниках, на балконах і верандах, на автомобільних стоянках. Жодна військова база не обходиться без святкової сукки. Сьогодні вже мало хто справді живе в курені всі сім днів свята. Зазвичай родина тільки обідає в сукке, лише деякі залишаються там на ніч. Особливо радіють Суккоту діти, які сприймають це свято як цікаву пригоду.

В Ізраїлі Суккот (так само, як і інші паломницькі свята - Песах і Шавуот) святкується один день. Після першого святкового дня настають так звані півсвята: школяри і студенти не вчаться, а на підприємствах і в установах прийнято або брати відпустку, або працювати півдня.

В 2017 році Суккот припадає на 5 жовтня.

Єврейське свято Кучок

Іменини сьогодні святкують Петро, Феофан, Федір, Макар, Іон.

Вибір читачів за тиждень

Відео