Тетяна Макогон

Давній вишитий стрій та прикраси представили в музеї у Тернополі з нагоди свята (фото, відео)

Захід провели з нагоди Всесвітнього Дня вишиванки 15 травня

Вишивка – це історія і культурна спадщина нашої країни. З нагоди Всесвітнього Дня вишиванки 15 травня у обласному художньому музеї провели святковий захід, де представили красу і багатство української вишивки. Так, відвідувачі музею могли побачити на одноденній виставці стародавній  святковий вишитий стрій, давні лемківські прикраси “Кривульки”, а також вишиті картини. 

Зокрема, у залі музею представили вишиті картини Ярослава Кондришина – воїна 42-ї окремої механізованої бригади, який загинув на Бахмутському напрямку.

У мирний час Ярослав творив красу, у воєнний — захищав її, віддавши життя у боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність нашої держави.

Картини Ярослава Кондришина

Також показали старовинний святковий стрій Українців із фондів Тернопільського обласного краєзнавчого музею. Це борщівська вишивка тисячолітньої давності. 

Колекція святкового борщівського строю

Колекцію прикрас-кривульок на виставку художньому музею надав Музейний комплекс «Лемківське село». Ці прикраси мають свою історію – частину із них передав лемко, який працював костюмером у США, Вільям Джула. Про це розповіла директорка музейного комплексу Віра Дудар

У нас в колекції основна частина кривульк приїхала з США. Наш лемко, який працював у Голлівуді костюмером і якого вважають найкращим експертом з народного костюма передав таку чудову колекцію лемківських кривульок до нас в музей. Крім того у нас ще є кривульки інших майстрів, — розповіла вона.

Кривулька – це нагрудний бісерний комір, який носили на східній Лемківщині.  Цю прикрасу називають лемківською бісерною розкішшю, тому що вона неповторна. 

Лемкині вкладали у виготовлення кривульки всі свої оберегові знаки. Адже кривулька в бісері є відтворенням нашої лемківської вишивки. І якщо розібрати її по частинах, то власне про обереговість говорить комірчик. Бо лемки вірили і завжди говорили:”Де кривулька торкається тіла, там має бути найбільше оберегових функцій”. Тому саме там найбільше оберегів і плетуть технікою хрестик. А друга частинка сплетена технікою – сітка, бо лемкиня вірила, що все недобре, яке посилається на людину в тій сітці заплутується,  — пояснює Віра Дудар.

У експозиції музею того дня також можна було побачити картини сучасного київського художника  Юрія Нагулка. У нього є ціла колекція робіт присвячених національному строю українок з Поділля, Центральної України, Рівненщини. У всіх роботах дуже детально пропрацьовані елементи вбрання, національний стрій та вишивка. 

Картина Юрія Нагулка

Читайте також: «Код нації» Юрія Нагулко можна побачити у Тернополі

Фото Терену, Тернопільської ОВА, відео Терену

Вибір читачів за тиждень

Відео