Експерт прогнозує ціну гречки на рівні 80 грн/кг (Агро-новини)
Якщо в Україні приймуть рішення про заборону імпорту зерна гречки з РФ, то ціна на гречку підскочить до 80 грн/кг. Таку думку висловив виконавчий директор «Міжнародної асоціації гречки» Сергій Громовий, передає Kurkul.com.
Нагадаємо, із початку року бакалія та хліб стали дорожчими на 1,5%.
Він розповідає, що ринок гречки в Україні дефіцитний. Виробництво в середньому становить 150-200 тис. т при необхідних 300 тис. т. для внутрішнього споживання. Якщо додати експортний потенціал, що не менше 200 тис. т, то виробництво гречки має бути на рівні 500 тис. т. Для цього потрібно засівати 250-300 тис. га.
У 2018 р. посівні площі під гречкою в Україні прогнозуються на рівні 150,9 тис. га, що на 4% більше, ніж в минулому році (145 тис. га).
При цьому, витрати на вирощування гречки становлять 8-10 тис. грн/га, де 5 тис. грн — орендна плата за землю, 3 тис. грн — вартість насіння і 2 тис. грн — це вартість технологічних елементів (посів, збирання, зберігання, добрива і т.д.).
Минулого року ціна на гречку впала втричі. Якщо рік тому вона була 15 тис. грн/т зерна, то зараз 5 тис. грн /т. За даними Держстату у 2017 р. обсяг імпорту зерна гречки в Україні склав 15,9 тис. т, з яких 12,7 тис. т — з Російської Федерації. Крім того, імпортовано 19,7 тис. т крупи гречки, з яких 17,3 тис. т з Казахстану. Фактично це товар російського виробництва.
Крім обмеження інтересів внутрішніх виробників, цей імпорт небезпечний ще й тим, що він низької якості. Перевірки імпортних казахських (а фактично — російських) партій показали, що крупа не відповідає нашому ДСТУ 4524: 2006 «ГРЕЧКА Технічні умови». Це сміття, яке навіть за механічними показниками не відповідає цьому ДСТУ. Там немає ніякої поживної цінності — вона пересушена, — повідомляє Сергій Громовий.
Він наголосив, що для порятунку галузі від держави вимагається заборона імпорту зерна гречки з РФ або Казахстану, і навіть з митної території Євразійського союзу в цілому. При збереженні статус-кво ціна впаде з нинішніх 12 грн/кг до 8-10 грн/кг.
Зростання вартості продуктів продовжиться і наступного року — експерт
Наступного року ціни продовжуватимуть рости. Про це на сторінці у Facebook написав директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, пише agropolit.com.
Нагадаємо, в Україні різко подорожчав борщ.
Експерт зазначає, що головним фактором, який впливає на ціноутворення на продукти та товари цього року є курс гривні. Початок року стартував із курсу 29, який поступово знизився до 26 гривень за долар. Це суттєво вплинуло на темпи росту інфляції, перш за все продуктової. І хоча овочі борщового набору в січні ставили рекорди подорожчання, потім вони повернулися до попередніх позицій. Стабільність курсу протягом двох місяців призвела до можливості планування виробниками, імпортерами та постачальниками, що позитивно відобразилось на ціноутворенні. І хоча торгівельне сальдо України погіршується та ми маємо ризик не отримати кредит від МВФ, до кінця року запасу міцності НБУ вистачить.
Серед продуктів, вартість яких буде поступово зростати будуть не лише тільки соціальні, як усі види м’яса, окрім сала, недорогі сорти хліба, вершкове масло. До них слід додати ще й яблука, усі види фруктів та ягоди. Так вирощування ягід в країні стає популярним бізнесом саме через високу рентабельність експорту. Вона постачається як в свіжому вигляді, так і в замороженому. Тому незважаючи на те, що полуниця зараз уже коштує дешевше, ніж минулоріч, слід очікувати середньої ціни за рік вище за 2017-й.
Фактором №2, який дозволяє більш впевнено говорити про цінову стабільність – це наміри Уряду не підвищувати розмір мінімальної заробітної плати. Не відомо наскільки відкладено прийняття рішення з цього питання, але це точно не відбудеться до вересня.
На осінь залишалися погані прогнози через вплив майбутніх виборів