Фермер незаконно користувався землею вартістю 3 млн грн (Агро-новини)
Городоцька прокуратура звернулася до Яворівського районного суду
Львівської області з вимогою визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 10 га, що був укладений між Яворівською райдержадміністрацією та фізичною особою. Вартість цієї ділянки сягає 3 млн грн, повідомляє прокуратура Львівської області.
Підставою для звернення стало недотримання умов договору оренди, у тому числі невизначення нормативно-грошової оцінки землі. Згідно з цим договором, упродовж 13 років за ділянку площею 10 га фермер платив лише 80 грн орендної плати на рік.
Суд визнав недійсним договір оренди та зобов’язав повернути цю ділянку в держвласність в особі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області.
Банки розширили можливості фінансування для аграріїв
Українським сільгоспвиробникам, окрім, традиційних кредитів банки пропонують інструменти безресурсного фінансування — авальовані векселі та інші інструменти. Про це в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com розповіла виконавчий директор Національної асоціації банків України (НАБУ) Олена Коробкова.
За її словами, векселі значно дешевші в порівнянні з кредитами й забезпечують надійність у розрахунках аграріїв із постачальниками добрив, засобів захисту рослин та інших необхідних матеріалів. Наступний інноваційний інструмент — аграрні розписки, які з’явилися на ринку минулого року.
«За допомогою розписок агропідприємства отримують фінансування під заставу майбутнього врожаю. Для фермера, який не має ліквідного майна для надання в заставу під кредит, подекуди це єдиний спосіб отримати фінансування», — розповіла Олена Коробкова.
Вона наголосила, що для кредитора аграрні розписки також передбачають низку переваг. Зобов’язання прив’язується до конкретної земельної ділянки і відображається в публічно відкритому реєстрі аграрних розписок. Крім того, законодавчо зафіксовані права щодо моніторингу вирощування врожаю та відсторонення заставодавця від процесу у випадку порушення технології.
«Навіть передача ділянки в оренду іншій особі не порушує права кредитора на врожай, який вирощується на ній. Передбачена також прискорена процедура виконавчого провадження у випадку порушення зобов’язань за аграрною розпискою. Недоліками агророзписок поки що залишається тривала процедура нотаріального оформлення та недостатньо розвинена інфраструктура», — пояснила Олена Коробкова.
Також деякі банки пропонують аграріям інструменти торгового фінансування експортно-імпортних операцій — акредитиви, гарантії, факторинг.
«Ці інструменти використовуються, в основному, великими компаніями. Відсутність культури використання таких інструментів є одним із чинників, які обмежують доступ невеликих агропідприємств до зовнішніх ринків», - підсумувала Олена Коробкова.
Одеський кооператив інвестує в переробку шипшини
В Одеській області кооператив «Горіх Причорномор’я», що вирощує шипшину, планує зайнятися переробкою цієї культури, закупивши відповідне сушильне обладнання. На сьогодні задіяні під шипшиною площі кооперативу складають 5 га. Про це повідомляє agro-yug.com.ua.
«Цього року ціна продажу свіжої шипшини становила від 18 грн/кг, а однорідну партію сушеної можна продати від 35 грн/кг», — розповів президент кооперативу «Горіх Причорномор’я» Павло Тулба.
Шкірка шипшини коштує набагато дорожче. Наприклад, фабрика з розфасування чаю готова купувати її від $5/кг. На цей продукт є попит із боку таких компаній, як Nestle, Danone, а також фармацевтичних компаній.
Одним із прибуткових напрямків переробки шипшини вважається виготовлення олій. Цей бізнес особливо популярний у європейських фермерів. Шипшина вважається незатратною культурою, оскільки її можна саджати на непридатних для традиційного землеробства землях, таких, як схили чи балки. Плодоносити рослини починають на третій рік. Для висадки знадобиться 6 тис. саджанців/га.