Тернопільська майстриня про те, як правильно вибрати прикрасу з каменю (фото)
Ольга Джмелик створює прикраси з натурального каменю. Вона переконана, що такі рукотвори не тільки оригінальні й неповторні, підкреслять красу, а й можуть бути потужними оберегами. Але за умови, що вони правильно підібрані.
Я розпитала майстриню про те, як вона створює вироби, чим керується добираючи камені, за яким принципом їх поєднує, а ще про те, як правильно вибрати прикрасу,
— Доброго дня, пані Ольго. Перш за все, розкажіть, як давно ви працюєте з камінням?
— З камінням я працюю два роки. Познайомилась із цим матеріалом, коли працювала продавцем у магазині. Вивчала ті камені, котрі були в магазині, а в інтернеті шукала інші види. Потім почала шукати фото та відео, де розповідали, які прикраси можна виготовити з каменів — зацікавили браслети й намиста. Зробила браслет із кількох камінчиків, які мені просто сподобалися та пасували до одягу. Моя подруга, помітивши цей виріб, і собі такий захотіла, я зробила. Далі створила браслети для чоловіка — він захотів один із чорного каменю, інший — з яшми. Після цього я ретельніше та скрупульозніше вивчала властивості каменів та особливості роботи з ними, стала купляти більше його різновидів, почала виставляти свої рукотвори у соціальній мережі, робила репрезентативні світлини прикрас та описувала властивості каменів, особливості виготовлення оздоб. Моїми першими клієнтками були подруги. Приблизно через пів року я зробила своє перше намисто — воно було ніби просте, але дуже привабливе, виготовлене з яшми й агату, — вже через два дні його купили. Далі виготовляла багато браслетів і намист. Навесні, саме перед однією з хендмейд ярмарок, спробувала щось новеньке зробити — це були брошки, які теж швидко розлетілись.
— Що найбільше приваблює у каменях?
— Колір. Фактура. Я купую вже оброблений камінь, але бачила фото та відео каменю в природі — це вражає. Хоча й оброблений камінь дуже красивий — приміром, аметист чи авантюрин. Кожен камінчик особливий, бо якийсь має чіткі кольорові лінії, в іншого — хаотичне забарвлення та нерегулярні лінії.
— Чимало людей вірять у те, що кожен камінь має свою енергетику чи специфічні властивості. Що ви про це думаєте?
— Звісно, я з цим погоджуюсь! Камінь володіє особливими властивостями, кожен має свою енергетику. Через те камені та вироби із них можуть ставати оберегами. Крім того, вважаю, що натуральне каміння має ще й лікувальні властивості, до прикладу, деякі люди переконані, що проблеми зі щитоподібною залозою допоможе усунути намисто з бурштину, впоратись із сердечними хворобами під силу брошці з сердоліком, лазурит може прислужитися у тому, аби позбавити апатії, додасть енергії та рішучості у стресових ситуаціях, нефрит ефективний у боротьбі з хворобами нирок. Головне вірити в це.
— Яке ваше улюблене каміння? Чому?
— Аметист. Перш за все, тому, що мій улюблений колір — фіолетовий, а по-друге, це мій камінь, згідно з гороскопом.
— Ви створюєте брошки, намиста, браслети. Яка специфіка виготовлення цих виробів, чи є різниця у каменях, які для них використовуєте?
— Кожен виріб індивідуальний, тому й специфіки як такої нема. Повторити чи то брошку, чи то намисто дуже складно. Для намиста підбираю різне каміння, тому слідкую, щоби кольори пасували один до одного, крім того, не менш важливо, аби форма у каміння була така, щоби намисто вдало лежало, те саме стосується брошок. Каміння для браслетів підбираю так, щоби воно відповідало знакові зодіаку.
— Чим передовсім керуєтесь, створюючи прикраси?
— Тут головне натхнення. Коли є настрій, тоді брошки, браслети й намиста створюю на одному подиху.
— Ви часто поєднуєте камені різних кольорів. За якою логікою добираєте матеріали?
— Тут керуюся палітрою кольорів, сполучуваністю фактур, розмірів і форм.
— Як розумієте, що виріб вдався?
— Коли він із першого погляду радує око, коли всі деталі гармоніюють, коли рукотвір пасує людині, а найголовніше — коли клієнт задоволений.
— Як з’являються ідеї?
— Часто надихаюсь роботами інших майстрів. Переглядаю фото на просторах інтернету. Те, що сподобалося, зберігаю, а потім із двох-трьох робіт намагаюся скласти щось своє.
Інколи буває, просто розкладу декілька видів каміння на стіл, походжу-подумаю, приберу, приготую їсти, а за цей час народжується ідея, тоді сідаю за стіл та складаю за кілька хвилин виріб. Буває й по-іншому — тижнями думаю над тим, як створити прикрасу.
Надихає мене також погода та пора року. Наприклад, восени мені хочеться виготовляти оздоби оранжевих, жовтих, зелених кольорів. Тому обираю такі камені як бурштин, оранжевий агат, сердолік, цитрин, онікс, яшма. Взимку мені більш близькі холодні барви, тому надаю перевагу аквамарину, білому та морозному агату, місячному каменю, гірському кришталю. Влітку хочеться яскравих кольорів — рожевого, червоного, жовтого, тому тут допомагають рожевий кварц, котяче око (його кольорова гама дуже широка) і знову ж таки агати — червоний та білий. Для чоловічих браслетів використовую переважно вулканічну лаву, шунгіт, тигрове, бичаче та соколине око, до речі, останній — потужний чоловічий оберіг.
— Буває так, що створюєте виріб для конкретної людини? Чи, буває таке, що, коли до вас звертаються, знаєте, що запропонувати?
— Так, трапляється. Інколи достатньо поглянути на людину, і вже знаю, що запропонувати, проте інколи буває й таке, що не знаю, тоді розпитую про знак зодіаку, вподобання у кольорах та про інші преференції.
— Які свої прикраси ви любите носити? Яким чином підбираєте їх?
— Я дуже люблю сережки та браслети. Одягаю прикраси під колір одягу чи залежно від погоди й настрою.
— Порадьте, як вибрати «свою» прикрасу з каміння
— Камені не можна радити.
Обираючи, потрібно зупинити свій вибір на тому, який найбільше привернув увагу. Це означає, що він вас вибрав. Ще можна обирати, керуючись знаком гороскопу, адже кожному знаку зодіаку пасують ті чи інші камені.
Але вибрати камінь до душі — це ще не все, бо ж потрібно вміти його носити. Приміром, навіть якщо ви обирали прикрасу відповідно до гороскопа, проте відчуваєте дискомфорт, вдягаючи прикрасу із ним, потрібно відразу її зняти, бо ж не менш важливу роль відіграє сумісність енергетики каменю та людини.
Інна Віконська
Фото: Ольга Джмелик