Дарія Шевченко

Іван Чайківський: «Експорт ріпаку дасть змогу отримати аграріям кошти для осінньої посівної кампанії»

Українським аграріям сьогодні не вистачає фінансового ресурсу для проведення осінньої посівної кампанії. Цю проблему може вирішити «зелений коридор» для експорту ріпаку країнам ЄС

Народний депутат України Іван Чайківський пропонує створити «зелені коридори» для швидкого продажу культури, яка найменше постраждала від бойових дій – ріпаку.  Відповідне звернення до Уряду прийняв Аграрний комітет Верховної Ради.

Цього року українські аграрії зібрали близько 2 мільйонів 700 тисяч тонн ріпаку, що на 700 тисяч тонн перевищує минулорічні показники. Про це розповів в ефірі Єдиного національного телемарафону народний депутат з групи «Партія «За майбутнє» Іван Чайківський.

Сьогодні більшість аграріїв в Україні вирощує озимий та ярий ріпак. В цьому році ми зібрали десь близько 2 мільйонів 700 тисяч тонн, що на сімсот тисяч тонн більше, ніж торік. В Україні він переробляється в межах 10-12%, решта ріпаку відправляється на експорт до Європи для виробництва біопалива. Сьогодні дуже важливо в стислий термін весь наш ріпак експортувати до ЄС. Це дасть змогу українським аграріям отримати фінансовий ресурс, який зараз вкрай потрібен для осінньої посівної кампанії під урожай 2023 року. Адже проблема в тому, що його дуже бракує, тому що сильно подорожчали всі складники для посіву – і пальне, і мінеральні добрива, і засоби захисту тощо, - зазначив Іван Чайківський.

Нардеп додав, що у серпні було експортовано всього 320 тонн ріпаку, 200 тисяч тонн залишаться в Україні для власної переробки, а 2,5 млн тонн ще потрібно експортувати в країни ЄС.

Такими темпами це затягнеться надовго, і аграрії не зможуть отримати достатньо валютних надходжень для посівної кампанії. Ми від аграрного комітету вийшли з ініціативою до нашого уряду, щоб спільно з європейськими країнами  створити спеціальні «зелені коридори» для експорту українського ріпаку. Тоді нам би вдалося отримати біля двох мільярдів гривень, які так необхідні сьогодні аграріям для посіву озимини, - сказав Іван Чайківський.

За словами народного депутата, на тлі заборони експорту з Росії, на український ріпак сьогодні чекають Німеччина, Франція, Румунія та інші європейські країни.

Разом із тим нардеп зазначив, що наступним кроком має стати розвиток виробництва біопалива в Україні для його подальшого експорту за кордон замість сировини, бо це, зокрема, додана вартість та нові робочі місця. 

Ми маємо спрямувати все в державі, щоб сировина, яка виробляється в Україні, максимально перероблялася, а вже потім йшла на експорт. Ріпак – це одна з основних культур. І це дасть можливість безпосередньо споживати біопаливо тут, бо нам потрібна велика кількість пального, яке ми сьогодні завозимо з-за кордону. Але для цього потрібні відповідні державні програми, тому що сам бізнес з таким фінансовим навантаженням не впорається. Ми маємо стимулювати розвиток виробництва біопалива в Україні, - наголосив Іван Чайківський.

Фото з відкритих джерел, відео: Рада

Вибір читачів за тиждень

Відео