Карикатури у Тернополі розповіли про дискримінацію (фото)

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

У Тернополі презентовано роботи учасників VII Всеукраїнського конкурсу карикатур з прав людини “Дискримінація та толерантність в Україні”.

Про тему дискримінації ще років з тридцять тому у нас мало хто говорив. Але це не означає, що такого явища у суспільстві не було. Та якщо суспільство закрите, яка мова може бути про прояви певних соціальних явищ, яким і є дискримінація, порушення прав людини.

р01
р01

І от пройшли роки. Живемо 25-й рік у, нібито, незалежній державі, яка пережила Майдани, і переживає трагічні події на східних теренах, а дискримінація так і не зникла у нашому повсякденні.

Тож мета VII Всеукраїнського конкурсу карикатур з прав людини за темою: “Дискримінація та толерантність в Україні” чітка і зрозуміла - привернути увагу суспільства до проблеми дискримінації та не толерантного ставлення один до одного чи владних інституцій до народу. І саме художники-карикатуристи взялися мовою рисунка розповісти про це.

р02
р02

- У нас сьогодні досить незвичайна виставка. Чогось подібного у нас ще не було. Виставка дуже цікава, всеукраїнського ґатунку. На мою думку, у нинішній час, карикатура як жанр мистецтва, дуже потрібна, - сказав під час відкриття  виставки карикатур Ігор Дуда, директор Тернопільського обласного художнього музею, де облаштовано експозицію. - Ще за радянських часів, дехто пам’ятає, були сатиричні журнали «Перець», «Крокодил», які ми із захопленням переглядали, хоча там переважно карикатура стосувалась побутових тем. Бо всі негаразди були «за бугром», а у нас – все добре. І ні про яку дискримінацію чи толерантність не могло бути і мови. Все це було закордоном – негрів, наприклад, дискримінували. А толерантність… Та таке слово хіба що можна було знайти в іншомовному словнику. І ось, коли ми глянемо на ці 54 карикатури авторів з різних областей України, то побачимо, що наше життя не таке вже і просте. І це доводять різні точки зору карикатуристів на нашу дійсність, на недоліки, які ще є. Відчувається аналітичне, творче мислення кожного учасника виставки, - сказав Ігор Дуда.

р07
р07

р03
р03

Про передісторію появи цієї виставки у Тернополі розповіла її партнер, керівник громадської організації «Інформаційно-правовий центр «Права людини» Олександра Гриньків.

- Скажу відверто, цю виставку не планувалося відкривати у Тернополі. Вона планувалася у Києві, Львові, Івано-Франківську. Але ми настояли, щоб ця виставка була і в нас. Що ж таке дискримінація, на тему якої і створена ця виставка? Дискримінація – це певні обмеження, упереджене ставлення до групи людей чи когось окремого. Дискримінація – це, перш за все, порушення прав людини. Колір шкіри, політичні переконання, стан здоров’я, сімейний стан, етнічне походження, вік, стать, інвалідність, мова – часто саме цих ознак і стосується дискримінація. І ось мета цієї виставки у тому, щоб суспільству нагадати: люди мають певні права. І у кожного ці права – рівні. Виставка покликана нагадати відвідувачам про принципи недискримінації – рівність, толерантність. І звернути на це увагу молодого, підростаючого покоління, щоб вони не допускали у своєму житті ніяких проявів дискримінації, - підкреслила Олександра Гриньків.

р06
р06

Що ж, важко текстом передати зміст влучних карикатур, які надіслали на конкурс художники з різних міст України. Ці роботи потрібно бачити. По суті, кожна карикатура – це те, з чим люди зіштовхуються в повсякденному житті. Малюнки розповідають життєві історії, висміюючи явище дискримінації чи не толерантного ставлення до людей. Переважна більшість карикатур стосується можновладців, з боку яких ота дискримінація і проявляється. Шкода, звичайно, що ніхто з них, чиновників обласного чи міського масштабів, не прийшов на відкриття цієї виставки. Але нічого. Експозиція ще буде до кінця червня у Тернопільському обласному художньому музеї. Ще є час покинути на хвильку керівне крісло і подивитися на карикатури. Може, хтось із службовців різного рангу гляне на ці аркуші і подумає, що дивиться у дзеркало?

р04
р04

р05
р05

Хтозна, може тоді й щось зміниться у діях тих, хто проявляє усе те негативне, що висміяли українські художники у своїх карикатурах.

Орест Сарматський

Фото автора

Вибір читачів за тиждень

Відео