Ростислав Фук

Апеляційний адмінсуд скасував одне з положень щодо індивідуальних пам’ятників на Пантеоні Героїв у Тернополі

На Пантеоні Героїв Тернополя поховано понад 240 тернополян. Судовий процес у цій справі триває майже рік

Апеляційну скаргу Олега Стадника, який є батьком загиблого військового Віталія Стадника з Тернополя розглянули 3 грудня у Львівському апеляційному адміністративному суді. Чоловік не погодився з рішенням Тернопільського окружного адмінсуду від 22 липня 2024 року, що на Пантеоні Героїв у Тернополі не можна встановлювати індивідуальні пам’ятники. Суд у Львові задовільнив апеляційну скаргу частково та скасував рішення Тернопільського окружного адміністративного суду, повідомляє Суспільне Тернопіль. 

Суддя Світлана Шевчук зачитала рішення:

Ухвалити постанову, якою адміністративний позов Стадника Олега Богдановича, Гинди Василя Григоровича та Башнянин Надії Михайлівни до виконавчого комітету Тернопільської міськради задовільнити частково. Визнати протиправним та нечинним рішення Тернопільської міськради №975 від 16 серпня 2023 року у частині погодження та запровадження пункту 17 "Положення про Пантеон Героїв Тернополя.

Суддя  аргументувала рішення тим, як передає Суспільне Тернопіль, що на момент поховання Віталія Стадника жодних заборон на встановлення індивідуальних пам’ятників не існувало. Після того, як Тернопільська міськрада ухвалила положення про порядок поховань на Пантеоні Героїв і ввела заборону на інші пам’ятники, вона, на думку суду, мала запропонувати компенсації родинам, чиї рідні були поховані там раніше.

Нагадаємо, Віталій Стадник був начальником управління Тернопільської обласної прокуратури, старшим радником юстиції. Загинув під час виконання бойового завдання 1 жовтня 2022 року у Херсонській області. Поховали Віталія Стадника у Тернополі 8 жовтня 2022 року.

Як писав Терен, у жовтні родині Стадників у встановленні індивідуального пам’ятника відмовив Тернопільський міськрайонний суд.

На Пантеоні Героїв Тернополя поховано понад 240 тернополян. На їхніх могилах встановлені мальтійські хрести з пісковика із фото загиблих захисників. Марія і Олег Стадники у жовтні 2023 року вирішили встановити на могилі сина Віталія індивідуальний пам’ятник і відтоді триває скандал.

Зрештою, мають право. Буквально у п’яти метрах від пантеону є вільна ділянка землі. Там можна встановити і фігуру, і щось інше. Ні, вони не хочуть. Вони хочуть поламати спільне рішення, яке ухвалене в інтересах всіх загиблих, –  висловив свою думку про цю ситуацію військовий, історик, журналіст  Вахтанг Кіпіані на своїй фейсбук-сторінці.

Авторка концепції «Пантеону Героїв» та подруга загиблого Героя України Віталія Дереха Дарця Веретюк висловилась про рішення суду:

Оскільки 17 пункт «Положення про Пантеон Героїв» передбачає, що самовільно пам’ятники встановлювати не можна, то, значить, якщо цей пункт скасований сьогоднішнім рішенням суду, то сім’я Стадників може встановити пам’ятник самовільно. Ми плануємо подавати звернення, скаргу на касаційний суд України, тобто на Верховний суд України.

Рішення суду в телефонній розмові Суспільному прокоментувала мати загиблого захисника Віталія Стадника Марія Стадник,:

Визнали недійсним пункт 17, в якому було зазначено, що самовільне встановлення індивідуальних споруд на Пантеоні героїв у Тернополі заборонено. Суд оцей пункт скасував. Пантеон діє, те, що вони запропонували взірці і хто погодився, діє. А ті, хто не згоден і хоче встановити індивідуальний пам'ятник — і там такі вже стоять, до речі, можуть ставити свій індивідуальний пам'ятник. Це є дозвіл родинам, хто не хоче за кошти місцевого бюджету встановлювати пам'ятник, який вважає за потрібне, за свої кошти. Ми плануємо встановити пам'ятник з граніту. Це природний матеріал, бо так і в «Положенні про Пантеон» написано: «З природного каменю». І ми вже його виготовили, але дочекаємося весни, бо ніхто не буде у болоті його там ставити.

У пресслужбі тернопільської міськради наголошують, що положення, погоджене рішенням виконавчого комітету міської ради від 16.08.2023 року №975, залишається чинним. Зокрема, повністю діють пункти 15 і 16, які передбачають виготовлення намогильних споруд уніфікованого зразка, а саме намогильна споруда, складається з пам’ятника, постаменту та намогильної плити. Памʼятник у формі мальтійського хреста, інші елементи намогильної споруди прямокутної форми виготовляються з природного каменю. Положенням про Пантеон Героїв Тернополя і додатком до Положення та проєктною документацією не передбачено встановлення  інших намогильних споруд окрім мальтійського хреста.

Скасування судом пункту 17 Положення жодним чином не впливає на процес облаштування Пантеону Героїв Тернополя та виготовлення намогильних споруд, які передбачені  робочим проєктом «Облаштування кладовища «Пантеон Героїв Тернополя» з будівництвом каплиці за адресою місто Тернопіль вул. Микулинецька», - повідомляють у пресслужбі міськради. 

Читайте також: У Тернополі встановили перші пам'ятні знаки на «Пантеоні Героїв»

Фото з відкритих джерел

Вибір читачів за тиждень

Відео