
“Люди просили: “Покажи нам щось ще”: як румунський гід організовує екскурсії для українок, які виїхали через війну (фото)
У вільний час люди хочуть більше пізнавати Румунію, відтак з'явився запит на екскурсії. До того ж це хороша нагода відволіктися від тривожних думок, поспілкуватися зі своїми та надихнутися прекрасним

На початку повномасштабної війни Mihai Popa волонтерив на автовокзалі в Бухаресті, де зустрічали автобуси з людьми з України, які виїжджали за кордон, рятуючись від війни. Згодом, більше спілкуючись з українцями, створив групу в телеграмі з корисною інформацією про життя в Румунії. А наприкінці 2022-го року почав проводити екскурсії цікавими місцями Бухареста та Румунії. У вільний час люди хочуть більше пізнавати Румунію, яка дала їм прихисток, відтак з'явився запит на такі екскурсії. До того ж це хороша можливість відволіктися від тривожних думок, поспілкуватися зі своїми та надихнутися прекрасним. Журналістка Терену побувала на одній із екскурсій, яку провів Mihai Popa у Бухаресті.

У сусідній Румунії саме триває сезон магнолій. Зокрема, помилуватися цими розкішними весняними квітами можна на багатьох локаціях у Бухаресті, де навіть створили мапу магнолій. Одне з таких мальовничих, романтичних та оповитих історією місць – околиці району Котрочень. Тут можна побачити магнолії на фоні старовинних вілл, кожна з яких має свою історію і навіть назву – приміром, Villa Sinica, Villa Mim, Villa Eugenia, Villa Piano. Вілли району Котрочень, збудовані у різних архітектурних стилях (ар-нуво, ар-деко, нероманський, сталінський ампір) – популярне місце для прогулянок та фотосесій. А навесні, коли починають цвісти магнолії, тут проводять екскурсії. Відтак жителі будинків вже звикли до потоків туристів під вікнами, однак дехто від цього не особливо у захваті.
Вілли району Котрочень
Як розповів гід, у цьому районі жили багаті люди – особливо лікарі, адже неподалік медичний університет. А також – художники, архітектори, скульптори, актори, й зараз проживають їхні нащадки. Деякі вілли доглянуті та відреставровані, проте є й занедбані, за якими ніхто не доглядає. Однак вони додають цьому району містичного шарму та загадковості.
У цьому районі важко купити будинок, бо всі вони передаються у спадок, – каже екскурсовод.
Справжнім сюрпризом під час цієї прогулянки стало випадкове спілкування із теперішнім власником однієї з вілл – професором Вільгельмом Кохом. Він – племінник румунської піаністки, викладачки консерваторії та фаворитки королеви Румунії Єлизавети – Аврелії Чонки. Чоловік успадкував будинок знаменитої тітки і з радістю ділиться з туристами його історією. Професор Кох вважає, що людям потрібно якнайбільше дізнаватися про історію району Котрочень і навіть написав про нього книгу. Вілла Аврелії Чонки під назвою Villa Piano має форму піаніно. Цей будинок з прекрасною акустикою та трьома піаніно спеціально для дружини-музикантки понад 100 років тому збудував її чоловік.


Тим часом гід Mihai Popa вже планує свої наступні екскурсії та мандрівки. Зокрема, у президентський палац Котрочень і мальовничі околиці району Доробанті в Бухаресті, а також поїздку на фестиваль тюльпанів у Пітешті. Чоловік розповів про свою роботу гідом та підтримку українських біженців на початку повномасштабної війни.
Крім проведення екскурсій, Mihai ще займається фотографією. На початку повномасштабної війни, коли в сусідню Румунію масово виїжджали українські родини, він волонтерив на автостанції в Бухаресті, куди приїжджали автобуси з біженцями з України. Міхай пригадує, як все починалося. На початку повномасштабного вторгнення у 2022 році його друг волонтерив на станції “Філарет”, яка була головною точкою, куди прибували автобуси з українськими людьми.
Друг надіслав мені фото автобусів з України і сказав, що це все біженці. Спершу я не вірив, що війна так близько до Румунії. І тоді друг мені сказав: «Чоловіче, якщо не віриш, приходь і подивися на власні очі». І я сказав йому, що після завершення деякого проєкту на роботі в квітні я прийду, – каже Mihai Popa.
Відтак у квітні він кілька ночей працював волонтером – допомагав розподіляти приїжджих по групах залежно від того, їдуть вони далі в інші країни чи залишаються в Румунії.
Оскільки я вмію читати кирилицю і трохи розумію російську, я міг допомагати цим людям. Ніч – це був єдиний час, коли я міг прийти, бо я звик навчатися або працювати вночі. Більшості з цих людей потрібно було допомогти знайти напрямок: або залишитися в Румунії в Бухаресті, або дістатися до залізничної станції, якщо вони хотіли їхати до Німеччини через Відень або у інші країни Західної Європи потягом. Або обрати напрямки літаком. Однак тоді впродовж двох-трьох місяців, наскільки я пам'ятаю, не було доступних авіаквитків, щоб кудись полетіти з Румунії, – розповідає Mihai.
У вересні 2022 року чоловік створив групу «Румуно-українська допомога» з корисною інформацією для людей з України.
Моя група, здається, була однією з перших румунських груп для українських біженців, де були теми, за якими люди могли легко знаходити інформацію про зміни щодо житла, правових питань та ін. Я міг швидко читати всі закони, які видавав наш уряд, і описував багато деталей, – зазначає він.
Мальовнича місцевість району Котрочень наприкінці березня
Згодом в Міхая виникла ідея проводити екскурсійні тури для українців. Адже помітив, коли показував їм якісь цікаві місця, люди просили його «О, покажи мені щось ще».
І я почав думати, як показати їм інші місця. Я чув про будинок Чаушеску, про палац парламенту і почав міркувати, як показати їм це у вільний час. Я не пам'ятаю точно, коли відбулася перша екскурсія, це був десь кінець 2022 року. Пізніше багато хто просив мене показати інші цікаві місця Румунії, і приблизно рік тому я почав організовувати тури по інших містах. Ми відвідали дуже цікаві локації, як-от різдвяний ярмарок у Крайові – це один з найкрасивіших різдвяних ярмарків, які в нас є. На другому місці були гірські тури. Я також організовував екскурсії до мого улюбленого замку Корвінів на півдні Трансільванії, до Сібіу – одного з найкрасивіших міст Румунії та до деяких частин повіту Бузеу. Крім того, були тури до узбережжя Болгарії та міст Русе, Велико-Тирново, Ловеч, Плевен. Тепер усі просять мене їхати далі, щоб побачити столицю Софію. Але побачимо, оскільки зараз у нас є транспортні обмеження.
Як каже Mihai, для нього дуже важливо, аби люди розуміли його розповіді, адже він має звичку швидко говорити до того ж англійською. Відтак декому, особливо старшим, важко його зрозуміти. Іноді він залучає до синхронного перекладу українок. Але каже, що не може дозволити собі це постійно, адже це для нього додаткові витрати.

Екскурсії, які проводить Mihai Popa, отримують багато позитивних відгуків та слів подяки. Як каже він, особливо приємно чути похвалу від бабусь, які спершу скаржилися, мовляв очікували просто посидіти і не ходити занадто далеко.
Уявіть, що деякі з них навіть піднялися в гори Фегераш біля озера Балеа, побачили ведмедів і всю красу гірського хребта з висоти, а не знизу, як зазвичай це бачать багато людей, – каже гід.
Матеріал створений за участю CFI, Agence française de développement médias, як частина Hub Bucharest Project за підтримки Міністерства закордонних справ Франції.
Фото Євгенії Цебрій і з архіву Mihai Popa