«Містобудівна біжутерія»: відкрили композицію бронзового Тернополя (фоторепортаж)
У Тернополі відкрили ще один макет бронзового Тернополя. Його виконано на основі першої детальної карти міста, складеної у 1797 році окружним інженером Антоніо Позареллі, та на підставі сучасних досліджень. Назва макету «Тернопіль кінця XVIII ст. з фортифікаційними мережами XVI-XVII ст.»
- Від імені архітекторів міста Тернополя кажу, що ми робимо дуже важливу справу. Якщо такі матеріали залишаться в архівах чи бібліотеках, молодь ніколи не піде їх шукати, а, зробивши таку «містобудівну біжутерію», ми і прикрасили місто, і включили містян в історію. Це один з прикладів того, як ми можемо виховувати патріотизм. Можливо, хтось подивиться на це, прочитає дати і запитає у свого «дядька Гугла», та дізнається, що відбувалось у його рідному краю, - каже український архітектор, краєзнавець, громадський діяч Данило Чепіль.
На карті нанесено:
- Старий замок (1540-1548 рр.)
- Домініканський костел і монастир (1749-1779 рр.)
- Надставна церква (XVI ст.)
- Фарний костел (1623 р.., розібраний в 11784 р.)
- Середня церква (1602-1608 рр.)
- Стара синагога (1623-1628 рр.)
- Магістрат (XVIII ст.)
- Львівська брама (XVII ст., розібрана в кін. XVIII ст.)
- Кам’янецька брама (XVII ст., розібрана в кін. XVII ст. )
- Кушнірська вежа (XVI ст., зруйнована в 1675 р.)
- Шевська вежа (XVI ст., зруйнована в 1675 р.)
- Окружна школа
- Військові казарми
- Військовий шпиталь
- Кавалерійські конюшні
- Військовий склад борошна
- Торгові ряди і склади
- Панська гуральня
- Панська броварня
- Міський парк
- Пошта
- Пекарня
- Млинш
- Це перший об'єкт Тернополя, який показує історію міста в цілому з 16 століття до кінця 18. Дуже добре, що в нас збереглася історична основа - детальна мапа 1797 року. На макеті зображена історична частина Тернополя, але на момент 1797 року, це, по факту, був майже весь Тернопіль, - каже архітектор, художник, скульптор, куратор проєкту Дмитро Мулярчук.
Від виникнення ідеї до її реалізації пройшло 2 роки.
- Такі об'єкти покликані зберегти історичне минуле. Це окраса нашого міста і місце, яке може бути частиною туристичних маршрутів Тернополі. Об'єкт зроблений за кошти міського бюджету. Дякую тим людям, які найбільше працювали над втіленням проєкту в життя, а це історик Володимир Кріса, архітектор Данило Чепіль, скульптор та художник Дмитро Мулярчук, - каже міський голова Тернополя Сергій Надал.
Нова історична пам’ятка розташована на вулиці Замковій біля фонтану «Каскад», який в Тернополі називають ще «Сльози Гронського».
Фото авторки