Монастир на Тернопільщині, бібліотеку якого 370 років тому передали у Львівський університет (фоторепортаж)
Святопреображенський, або ж Підгорянський василіянський монастир, що в селі Підгора поблизу найстарішого міста області – Теребовлі - пам’ятка архітектури національного значення.
За архівними даними, тут тривалий час перебувала ікона Божої Матері Теребовлянської. Це та ікона, яка за переказами, захистила укріплення від турків. Від 1673 — ікона зберігається у Святоюрському соборі у Львові.
Для Підгорянського монастиря 2019-й рік знаменний. Адже 340 років тому, узимку 1679-го монастир отримав нові привілеї від дружини Теребовлянського старости Луки Маковецького. А 330 років тому, узимку 1689-го монастир отримав підтвердження старих та надання нового привілею польським королем Яном Собеським.
І ще одна дата – 230 років тому, у 1789 році австрійський уряд закрив Підгорянський монастир. Саме тоді цінності монастиря було розібрано та перенесено в інші храми. Так, вівтар Преображенської церкви перенесено у Янівський костел, іконостас — у церкву села Могильниця, а великий дзвін — у храм Пресвятої Трійці у селі Зарваниця Теребовлянського району. Щодо багатющої монастирської бібліотеки, то її було розформовано і частково перевезено до монастиря у Бучачі, а чаcтково — у Львівський університет.
Нині на території колишнього монастиря в окремих місцях відреставровано монастирські мури, діє новозбудована церква Різдва св. Іоана Хрестителя.
Фото автора