На Тернопільщині з’явився пам’ятник жертвам масового розстрілу євреїв (фото)
Пам’ятник встановили 3 травня нащадки єврейської громади Озерян. Встановлення меморіалу планувалося ще у 2022 році — довелося перенести через війну та перебої з електроенергією
Над місцем масового розстрілу євреїв села Озеряни Тернопільської області встановили пам’ятник на згадку про невинних жертв. Про це повідомили в Об'єднаній єврейській общині України.
Пам’ятник встановили 3 травня нащадки єврейської громади Озерян. Встановлення меморіалу планувалося ще у 2022 році — довелося перенести через війну та перебої з електроенергією.
У 18 столітті село Озеряни отримало статус містечка. Найголовнішими на той час були привілеї на проведення ярмарків і базарів кожного тижня. Завдяки торгівлі містечко весь час розвивалося, у зв'язку із чим вже у другій половині того ж 18 століття тут оселилося багато євреїв. У 1764 році в Озерянах проживало 647 євреїв. Тоді містечко Озеряни поділялося на дві частини: сільську та міську. У сільській частині у ті часи нараховувалося 149 селянських господарств. Друга частина — власне місто, яке поділося на кілька частин. Перша, найбільша частина була заселена євреями, тут нараховувалося 139 єврейських будівель. Євреї упродовж багатьох століть зберігали в Озерянах свою унікальну традицію та культуру. Менша частина міста складалася із будівель українців, яких тут було усього 65, удвічі менше, ніж єврейських.
Історики припускають наявність єврейського населення в Озерянах ще у другій половині 16 століття, оскільки тоді в селі вже була корчма (на цей факт вказує реєстр 1569 року), а корчми зазвичай здавалися в оренду євреям.
Від липня 1941 до березня 1944 року Озеряни перебували під німецькою окупацією. Влітку 1942 нацисти розстріляли і відправили до таборів смерті багато євреїв.
На пам’ятнику написано:
Пам'яті євреїв Озерян і околиць, яких було вбито під час нацистської окупації; на честь озерянських християн, які, ризикуючи життям, рятували своїх сусідів-євреїв. Вічна їм пам'ять.
Невдовзі планують встановити пояснювальні таблички і, можливо, церемонію відкриття.
Фото зі сторінки Alex Den у фейсбуці