На Тернопільщині збереглася неоготична перлина України (фоторепортаж)
Здавалося б, кого здивуєш у Європі костелами із височезними шпилями та видовженими вікнами із чудернацькими вітражами?
А поміж тим, і на Тернопільщині збереглися низка сакральних споруд, що належать до неоготичних костелів.
Нагадаємо, що неоготика (іноді – псевдоготика) – це архітектурний стиль, в основі якого лежить готика з окремими елементами класицизму. Стиль був особливо поширений на межі XIX-XX століть. Вперше ж ідея відновити середньовічну готику в архітектурі з'явилась у Британії.
Отож, на Тернопільщині нині можна помилуватись неоготичною архітектурою в Чорткові, де є костел Святого Станіслава, в Озерянах Борщівського району, де височить костел Святої Анни, у селі Турильче цього ж району (Петропавлівський костел). На тій же Борщівщині, у Бурдяківцях, зберігся костел Різдва Діви Марії.
А в селі Хмелиська – костел Святого Якуба. Також неоготичний костел Святої Анни є у Скалаті, костел Святого Антонія Падуанського – в Лосячі Борщівського району. Руїни костелу Різдва Діви Марії збереглися у Бабинцях Гусятинського району, костел Неустанної Помочі Божої Матері – в Трибухівцях Бучацького району.
Та справжньої неоготичною перлиною Тернопільщини і України вважається костел Святого Станіслава у Струсові Теребовлянського району. Це направду казкова неоготика!
Як свідчать архівні джерела, спорудження храму розпочалося у 1894 році фундацією Юзефа Голуховського, тогочасного власника Струсова. Будівництво було завершене у 1903 році.
Ця велична та стрімка споруда впирається в небо високою неоготичною шатровою вежею, увінчаною хрестом. З боків від центральної вежі є менших розмірів ще дві шатрові башти. Костел стоїть на пагорбі, тому його видно з будь-якого куточка села. Готичні вікна храму високі та красиві за формою. Свого часу костел оздоблював уродженець сусіднього села Варваринці, всесвітньовідомий архітектор і скульптор Михайло Паращук. Нині храм діючий і всю його внутрішню красу можна побачити під час богослужінь.
Фото автора