Найкращі природні барвники для крашанок
Необов'язково використовувати хімію, коли хочеться додати кольору Великоднім святам. До вашої уваги - підбірка природних барвників для фарбування яєць
У мережі десятки рецептів природних барвників для фарбування яєць. ТСН перевірили їхню дієвість і склали свій рейтинг найкращих.
В епоху, коли харчова промисловість дедалі більше скидається на хімічну, у переддень Великодня банальний інстинкт самозбереження змушує нас шукати природних барвників для крашанок. Здавна для цього слугували ягоди, овочі, трави, кора та листя, що містять пігмент. Їхні барви не такі яскраві й насичені, як у синтетичних фарб, але здатні створити природні ніжні кольори та цікаву палітру відтінків. Та найголовніше, вони безпечні для здоров'я. У Мережі десятки рецептів природних барвників для фарбування яєць без хімії: від мандаринових шкірок до капустяного настою.
ЖОВТИЙ КОЛІР
Куркума і ромашка — здатні надати крашанкам жовтих відтінків.
Ромашка
Ромашка має дати блідо-жовтий відтінок. За рецептом із просторів інтернету зварила яйця у міцному ромашковому чаї (5 пакетиків на літр води). Обіцяний блідо-жовтий відтінок виявився справді ніжним і справді блідим, якраз для шанувальників пастельних кольорів. Залишила у настої на ніч — крашанки стали світло-коричневими. Результат розчарував.
Куркума
Куркуму слід прокип'ятити у воді 15 хвилин (3 столові ложки куркуми на 1 літр води) і занурити у відвар щойно зварені яйця. Результат вражає! Уже за 15 хвилин дістала з посудини яскраві жовті крашанки невимовно радісного сонячного відтінку. Для порівняння кілька яєць потримала у відварі усю ніч — колір суттєво не змінився.
ПОМАРАНЧЕВИЙ КОЛІР
Оранжева барва залишилася для мене недосяжною (сподіваюсь, поки що). Для початку перевірила фарбування відваром паприки. 4 ст. ложки спеції залила водою і варила 30 хвилин. У відварі замочила уже зварені гарячі яйця. Колір виявився проміжним між червоним і помаранчевим, як червоний сицилійський апельсин, але дуже-дуже блідим.
Другим спробувала комбінований відвар куркуми, паприки та тертої моркви. За рецептом співвідношення спецій та морквяного соку може бути довільне. Зміна пропорцій дає різні відтінки.
Я спробувала варіант:
- 1 пачка паприки;
- 1 пачка куркуми;
- 3 морквини;
- 0,5 літра води.
Варила 30 хвилин, зцідила і замочила щойно зварені гарячі яйця. Фарбує, але відтінок блідуватий, на любителя. З огляду на скромний результат та необхідність чистити й натирати моркву (а я цього не люблю) — рецепт сумнівної ефективності.
Ще гірший результат дало фарбування у морквяному смузі. Нагріла сік із м'якоттю і опустила у нього щойно зварене яйце. Добре, що одне! За 30 хвилин — результат був нульовим. Через дві години яйце стало бежевим. Висновок: перевела харчі — краще б я той смузі випила.
РОЖЕВИЙ, БУЗКОВИЙ, ФІОЛЕТОВИЙ КОЛЬОРИ
У рожевий, бузковий, лавандовий та фіолетовий кольори яйця пофарбують чорниця, малина, смородина, вишня, виноград. Кожна ягода дає свій відтінок. Свіжі і заморожені ягоди фарбують яскравіше, але можна зварити яйця і з варенням. Сік краще підігріти і замочити у ньому вже відварені яйця.
Як на мене, найдієвіший із ягідних барвників — чорниця. Фарбують і свіжозаморожені ягоди, і варення. Відтінки від бузкового до фіолетового.
Для отримання рожевих крашанок мій беззаперечний фаворит — буряк.
Фарбувати пробувала і настоєм, і відваром — колір виявився однаково рожевим.
Настій:
Буряк натерла на великій терці і залила водою — 0,3 літра. Додала дві столові ложки оцту. Через півгодини злила настій і опустила у нього щойно зварені яйця. Уже за 10-15 хвилин крашанки набувають ніжного рожевого відтінку.
Відвар:
Натертий буряк залила водою (аби ледве покривала), додала 2 столові ложки оцту і кип'ятила 5 хвилин на маленькому вогні. Зцідила відвар і занурила у нього варені яйця. Вийшли рожеві крашанки із бузковим відтінком.
БЛАКИТНИЙ КОЛІР
Мене запевняли, що домогтися природними барвниками синього кольору крашанок дуже-дуже важко. Спростовую! Відтінки від небесно-блакитного до насиченого синього дає червонокачанна капуста.
Настій:
Чималу голівку слід подрібнити, залити водою (0,5 літра), додати 6 столових ложок оцту та дати настоятися 8-10 годин. Процідити настій і опустити у нього щойно зварені яйця. Тримати у настої від 30 хвилин до 3 годин. Під час висихання крашанки на очах міняють колір із бузкового на блакитний.
ЗЕЛЕНИЙ КОЛІР
Зеленого кольору крашанок також досягти непросто. Натуральні барвники дають головно трав'янисті та болотяні відтінки. Пофарбувати яйця можна у відварі шпинату, петрушки (свіжої або сушеної) або кропиви.
Я спробувала фарбувати аптечною сухою кропивою. Відвар дає не так зелений, як болотяний відтінок. Тримати треба усю ніч. Результат можу описати приказкою «на колір і смак товариш не всяк».
Шпинатом вирішила цьогоріч навіть не пробувати фарбувати. Свій, городній, ще не виріс. А в магазині купувати кіло шпинату (саме стільки треба для міцного відвару) за півтори сотні гривень — то вже занадто.
ЗОЛОТАВИЙ, КОРИЧНЕВИЙ, ШОКОЛАДНИЙ КОЛЬОРИ
Палітру від золотавого до коричневого подарують крашанкам чай або листя берези. Спробувала міцний чай — як на мене, цибулиння краще.
Кава забезпечує крашанкам шоколадний відтінок. Його насиченість залежить від міцності кави та скільки часу фарбувати яйця. Аромат у крашанок неперевершений, кавомани оцінять, але колір загалом дуже нагадує той самий, що мають нефарбовані коричневі яйця.
КАРМІНОВО-ЧЕРВОНИЙ
Традиційного карміново-червоного кольору українським крашанкам надає відвар цибулиння.
2 склянки цибулиння заливаємо 2 літрами води, відварюємо годину на маленькому вогні. Проціджуємо і в цьому відварі варимо яйця. Багато хто варить яйця не викидаючи цибулиння. Перевіряла — результату це не псує.
Залежно від часу приготування та насиченості відвару отримуємо палітру від золотавого до цегляного, червоного і коричнево-бордового кольорів.
НАЙКРАЩІ ПРИРОДНІ БАРВНИКИ ДЛЯ КРАШАНОК
Отже, мій власний рейтинг природних барвників виглядає так:
- цибулиння поза конкуренцією, бо сировина дармова, а результат гарантований;
- другий фаворит — куркума. Доступна ціна, нескладний спосіб фарбування і результат за яскравістю не поступається синтетичним барвникам;
- червонокачанна капуста — для мене стала відкриттям. Ніжний, блакитний відтінок сподобався своєю делікатністю і легкістю. Хоча спосіб недешевий (капустина - 20 грн), нешвидкий і вимагає зусиль, але якщо любите пастельну палітру і маєте час — дуже-дуже раджу;
- буряк — натирати сирий коренеплід, звісно, легше і швидше комбайном. Решта операцій — нескладні, а результат — рожеві, ніжні і радісні крашанки.
- чорниця — надійний і швидкий барвник, палітра від лавандового до фіолетового.
Ось, власне, і всі природні фарби, які можу порадити із чистим сумлінням. Решта — поле для охочих експериментувати. Маєте час і натхнення — пробуйте. Чого не раджу, так це заради інтенсивності відтінку залишати яйця у барвникові на всю ніч. Фарби таки проникають через шкаралупу. Ані буряк, ані куркума, звісно, здоров'ю не зашкодять, але пофарбований білок виглядає неапетитно. До того ж шкаралупа буквально насичується вологою і дуже довго не висихає, поверхня часто вкривається плямами і забарвлення стає неоднорідним.
ЩО ВАЖЛИВО ДЛЯ КРАШАНКИ?
- передовсім яйця для фарбування треба обрати міцні, без мікротріщин у шкаралупі;
- для малинових, синіх та жовтих відтінків краще обирати білі яйця; природний коричневий колір шкаралупи здатен змінити відтінок фарби;
- вийняти яйця із холодильника за кілька годин до варіння, аби вони нагрілися до кімнатної температури. Це зменшує імовірність, що яйця тріснуть під час варіння;
- майбутні крашанки слід помити з милом (знежирити) та на 30 секунд занурити у розчин оцту (2 столові ложки на 1 літр води). Оцет розчиняє верхній захисний шар шкаралупи і забезпечує рівномірне фарбування;
- не переймайтеся через штамп на шкаралупі — він зникне у гарячому окропі;
- яйця можна варити у розчині натурального барвника або занурити щойно зварені гарячі яйця у відвар барвника та дати настоятися від 30 хвилин до кількох годин;
- найкраще варити яйця у холодній воді, додавши ложку солі. Коли вода закипить, зменшити вогонь.
- пофарбовані крашанки слід витерти паперовою серветкою насухо та натерти будь-якою рослинною олією. Рослинний жир надасть крашанкам блиску та, що важливіше, збільшить термін зберігання варених яєць. Олія, потрапляючи у мікротріщини в шкаралупі, герметизує їх і блокує доступ кисню.
Гарного вам Великодня!
Нагадаємо, Терен публікував 5 рецептів великодніх пасок, які вдаються завжди.
Читайте також: Тернополянка створює креативні великодні мальованки.
Як розписати писанку воском: у Тернополі провели майстер-клас.
У Тернополі з’явилося писанкове дерево.
Фото ТСН