Ростислав Фук

«Носила записки у косах»: зв'язкова-упівка з Тернопільщини відзначила 100-літній ювілей

Многая літа ювілярці!

Зі сторічним ювілеєм привітали зв'язкову УПА, Теклю  Пришляк. Ювілярку нагородили почесною відзнакою Тернопільської обласної ради «За заслуги перед Тернопільщиною» ім. Ярослава Стецька. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив голова обласної ради Михайло Головко.

У свої 100 років — вона є активною націоналісткою і всім серцем вболіває за Україну. Каже, що на свій ювілей має такий же настрій і відчуває таке ж піднесення, як у 90-му, коли Україна виходила з-під радянського гніту, і благословляє нас на Перемогу, - написав він.

Народилася Текля Пришляк 24 січня 1923 року в селі Жерниця-Вижня (зараз його вже не існує — було спалене загарбниками). У 1944-му році, коли радянські війська зайняли Перемишль, українська молодь, уникаючи мобілізації, втікала в ліси. Активізувався повстанський рух. Залучили і жінок до справи. Текля тоді носила записки в косах.

У 1946-му році в зв'язку з операцією «Вісла»пані Теклю переселили з рідної хати в Козівський район. Там її батькові вділили шмат поля, він засіяв, та врожаю не зібрав: радянська влада відібрала усе. А за те, що Текля збирала колоски у стерні на своєму ж полі, молодій дівчині дали строк і відправили відбувати покарання у Воркуту.

Лише завдяки випадковому збігу та добрим людям молоду жінку помилували і через півтора року вона повернулася в Україну. Працювала в сьогодні окупованій Макіївці на коксохімзаводі, очолювала бригаду шамотників. Теклю Миколаївну, як зразкову і сумлінну працівницю, відправляли до Німеччини на навчання. Боячись набути статусу ворога народу у сумнівні часи, відмовилася, втекла додому, де працювала дояркою.

Колектив Терену щиро вітає ювілярку, бажає міцного здоров’я і ще багато щосливих років життя.

Фото з допису Михайла Головка

Вибір читачів за тиждень

Відео