Ростислав Фук

Польщею шириться небезпечна хвороба легень: вже померли 11 людей

Рідкісну хворобу легіонельоз вперше виявили кілька днів тому у Жешуві та інших містах на кордоні з Україною

Рідкісна хвороба легіонерів (легіонельоз), яку декілька днів тому виявили в Жешуві та інших містах Польщі біля кордону з Україною, поширюється на інші польські території. Про це пише BBC News Україна.

Ще один випадок виявили у прикордонному Малопольському воєводстві, адміністративним центром якого є туристичний Краків, заявила місцева влада. Старшу жінку, підопічну одного з будинків для літніх людей, у важкому стані госпіталізували. Відомо ще про одну пацієнтку, яка перебуває в лікарні. Але результати аналізів ще невідомі.

Місцева влада, пише Gazeta Wyborcza, навмисне не повідомляє, у якому населеному пункті воєводства виник новий випадок. Чиновники не хочуть посіяти ще більшу паніку, яка виникла серед населення на фоні спалаху рідкісної хвороби, що має високу смертність.

Ще один випадок, пише tvn24, виявили у місті Острув-Великопольський, що розташований за 127 кілометрів від Познані, зовсім в іншій частині країни, ближче до Німеччини.

Станом на ранок 28 серпня у Польщі відомо про 144 випадки легіонельозу. Кількість смертей виросла з 8 до 11. Померлим людям від 64 до 95 років, у всіх були супутні хвороби.

Найбільше смертей, а також хворих - у Жешуві, важливому прикордонному пункті, через який в Україну доставляють військову техніку та гуманітарну допомогу.

Враховуючи транзитну роль міста, польська влада припускає диверсію з боку Росії. Агенція внутрішньої безпеки Польщі розслідує, чи може спалах легіонельозу бути результатом навмисного втручання у систему водопостачання, – йдеться в дописі.

Що варто знати про легіонельоз

«Хвороба легіонерів» або легіонельоз - це рідкісне, але серйозне захворювання, яке вбиває 5-15% інфікованих, зазвичай людей у віці понад 50 років. Хвороба вражає легеневі тканини та може призвести до важкої форми пневмонії.

Факторами ризику є діабет, захворювання легенів, нирок, серця, усі види раку та стан після трансплантації органів, імунологічні захворювання, а також алкоголізм та куріння.

Легіонельоз викликають бактерії, які зазвичай живуть у вологому ґрунті та воді. Вони можуть жити і розмножуватися при температурах від 20 °C до 45 °C, з більшим ризиком при вищих температурах.

Більше їх знаходять у штучних системах водопостачання, які недобросовісно обслуговують.

Згідно з даними ВООЗ, найпоширенішою формою передачі є вдихання інфікованих водяних бризок. Тобто якщо бактерія потрапила у систему водопостачання, ці крапельки можуть бути всюди - у воді з-під крана чи душу, в унітазі, в спа чи басейнах, джакузі чи фонтанах.

У першу чергу, це хвороба, при якій хвора людина не становить небезпеки для оточуючих. Хвора людина не є заразна для тих, хто з нею контактує. Передача від людини до людини не відбувається», — розповіла в етері Громадського радіо лікарка-епідеміологиня Наталія Тимко-Іванченко.

Симптоми легіонельозу

Зазвичай усе починається з лихоманки, ознобу, головного і м'язового болю. Після цього з'являється сухий кашель і утруднене дихання, що прогресує до важкої пневмонії. Від 25% до 50% інфікованих пацієнтів також страждають від діареї, а близько 50% відчувають сплутаність свідомості або марення.

Зазвичай хвороба легіонерів розвивається через 5-6 днів після зараження. Але за симптомами визначити легіонельоз важко, для точного діагнозу потрібно проводити лабораторні дослідження.

Хвороба розвивається швидко і її можна ефективно пролікувати антибіотиками, але аналізи для визначення точного діагнозу тривають надто довго, через що і висока смертність.

Щоб з'ясувати причину спалаху легіонельозу, в Польщі відібрали 103 проби гарячої та холодної води у Жешуві та 8 проб у сусідніх районах. Складність в тому, що на результат проб треба чекати 10 днів, перші результати оголосили тільки в понеділок і вони не дали вичерпної інформації.

Фото з відкритих джерел

Вибір читачів за тиждень

Відео