Оксана Бучко

Право бійця на компенсацію за відпустку захистили  у Тернопільському окружному суді

53229668_624400997980887_3332199210656202752_n

До місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся учасник бойових дій з питанням невиплати компенсації за невикористані додаткові відпустки на час проходження служби за контрактом. Громадянин І. проходив військову службу за контрактом в одній із військових частин України, та був звільнений у запас в зв’язку із закінченням строку контракту. За час проходження служби в період з 2016 по 2020 роки військовослужбовець не використав додаткові відпустки, яка йому належить як учаснику бойових дій згідно п.12 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». 

Вже після звільнення, чоловік звернувся із письмовою заявою до військової частини з проханням виплатити грошову компенсацію за невикористані додаткові відпустки, проте отримав відмову, у якій зазначалося про можливість такої виплати лише на підставі відповідного рішення суду після набрання ним законної сили.

Військовослужбовець має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій, в тому числі і право на додаткову відпустку або її компенсацію при звільненні.

- У рік звільнення військовослужбовців зі служби, у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, - зазначає адвокат Андрій Маньовський. - В особливий період з моменту оголошення мобілізації припиняється надання військовослужбовцям інших видів відпусток, в тому числі додаткової соціальної відпустки. Однак Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» не встановлено припинення виплати компенсації за невикористані частини додаткової соціальної відпустки, право на яку позивач набув за період проходження ним військової служби. Припинення надання військовослужбовцям додаткових відпусток в особливий період є тимчасовим обмеженням способу реалізації права на використання додаткової відпустки безпосередньо. Обмеження щодо одного з способів реалізації такого права не впливає на суть цього права.

Адвокат звернувся з адміністративним позовом в інтересах клієнта центру до Тернопільського окружного адміністративного суду щодо визнання протиправною бездіяльність військової частини та виплати грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки. Розглянувши матеріали справи, суд позовні вимоги задовольнив: зобов’язав відповідача виплати грошову компенсацію військовослужбовцю за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за період з 2017 по 2020 роки виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби.

Нагадуємо, що згідно Закону України «Про безоплатну правову» ветерани війни, учасники бойових дій та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» мають право на всі види правових послуг безоплатно.

З рішенням суду можна ознайомитись тут.

Фото БПД

Вибір читачів за тиждень

Відео