Реєстр комунального майна, як один з показників відкритості тернопільської влади

202193m

Вся комунальна власність в Тернополі - власність громади. Проте, якщо запитати пересічних жителів, то мало хто знає, скільки і чого є в місті насправді.

Одним зі способів дізнатися про майно, яке належить громаді є Реєстр комунального майна. Статут Тернополя, який був прийнятий у 2011 році, давно містить вимоги його створити. Один з його пунктів передбачає створення Реєстру нежитлових приміщень комунальної власності та “запровадження системи моніторингу щодо таких об’єктів”. Реєстр комунального майна - електронна інтерактивна карта з умовними позначеннями точок на карті, де знаходиться власність міста, його теперішній орендар, площа, фото, цільове використання і т. д. Хороший приклад зручних інтернет - платформ вже продемонстрували такі міста, як Дрогобич, Львів, Миколаїв та інші.

22 червня 2016 року ГО “Експертно-аналітична група “Акцент” надіслала електронну петицію щодо розміщення на сайті Тернопільської міської ради Реєстру комунального майна. Необхідну кількість голосів зібрали, а заступник міського голови надіслав офіційну відповідь із запевненням у роботі в цьому напрямку:

Усвідомлюючи надзвичайну актуальність та необхідність вирішення піднятого у петиції питання, міським головою 30.06.2016 р. надано доручення вивчити питання створення сайту з переліком об’єктів комунальної власності. З цією метою проведено роботу по вивченню та ознайомленню з відповідними інформативними сайтами різних міст України, приватних структур, а також розроблено модель-схему розміщення інформації та її наповненість. Після узгодження усіх технічних та фінансових питань щодо реалізації даного проекту, на сайті Тернопільської міської ради планується створити додаткову колонку з назвою «Майно комунальної власності» з посиланнями на різносторонню інформацію по об’єктах комунальної власності”, - відповів Володимир Дідич.

Зрештою, на сайті Тернопільської міської ради з'явилась вкладка Майно комунальної власності з Реєстром нерухомого майна комунальної власності, договорів Позички і Оренди. Проте, аби проглянути оновлену інформацію, необхідно щоразу завантажувати документи. Відсутність додаткового функціоналу, як карти чи фото, створює незручності для користувачів.

Чому Реєстр комунального майна необхідний громаді?

Уся інформація про наявну власність повинна бути доступна громаді, адже це не лише забезпечує прозорість влади, а й дає можливість місцевому самоврядуванню чітко розуміти наявні ресурси міста.

інфогрфіка
інфогрфіка

Відсутність подібного інструменту створює додаткові ризики: відчуження чи приватизація комунального майна, його продаж не за ринковими цінами та створення нерівних умов оренди.

Як працюють відкриті Реєстри комунального майна в Україні

Незважаючи на те, що у Тернополі вже створили Реєстр комунального майна, інші міста України вже успішно впровадили більш зручні механізми для громади. Зокрема, у Дрогобичі та Миколаєві створена інтерактивна карта комунальних об’єктів.

3
3

2
2

Завдяки цим реєстрам користувач може безперешкодно переглянути на карті об’єкти різних типів. Великим плюсом є те, що їх з легкістю можна знайти на сайтах міських рад. Черкаси працюють за іншим зразком, оскільки просто публікують документ із переліком комунальних приміщень та їх орендарів, зазначаючи номер договору та термін оренди.

4
4

Найкращий зразок Реєстру допоки лише у Львові. На сайті можна знайти не лише карту і інформацію про площу суб'єкта, а й відповідальну особу, її контакти і, навіть, фото всередині приміщення.

5
5

Відкритий електронний інтерактивний Реєстр комунального майна створює більшу відкритість міської влади. Інвестиційна привабливість Тернополя лише зросте, оскільки він створює одинакові конкуренті умови для бізнесу. Власність громади стане не лише для “обраних”. Детальна інформація по кожному об'єкту буде корисною також для громадських активістів чи журналістів - відкрита карта майна дозволить швидше відслідковувати ефективність використання майна, що, у свою чергу, посприяє зменшенню корупції.

Центр громадського контролю «ДІЙ!» в Тернополі.

Довідка: Центр громадського контролю «Дій!» - спільний проект чеської організації People in Need та всеукраїнської громадської організації Центр UA за фінансової підтримки Європейського Союзу. Проект полягає у розбудові в Україні мережі моніторингових центрів, які опікуються питаннями громадського контролю за діяльністю органів місцевої влади. До основних компонентів діяльності проекту відносяться: моніторинг та аналітика, адвокація, громадсько-правова просвіта, створення проактивності місцевого громадського сектору та його консолідація. Мережа на цьому етапі охоплює ключові міста в Україні, де на сьогодні цікава і динамічна громадсько-політична активність - Тернопіль, Вінниця, Запоріжжя, Краматорськ та Маріуполь (Донеччина).

Вибір читачів за тиждень

Відео