Оксана Мацьопа

В Україні вшановують 39-ті роковини Чорнобильської трагедії

В Тернополі діє музей, що розповідає про наслідки аварії на ЧАЕС і вшановує ліквідаторів

26 квітня виповнюється 39 років з моменту аварії на Чорнобильській АЕС. А також минає 71 день після удару по станції російськими дронами.

За даними Українського інституту національної пам'яті, у квітні 1986 року радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи. 8,5 мільйонів жителів України, Білорусі, росії в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення, біля півмільйона з них померли від наслідків радіації. До кінця літа 1986 року більше 90 тисяч осіб було евакуйовано із зони зараження, 81 населений пункт України став безлюдним.

Радянська влада робила все, щоб приховати від світу наслідки катастрофи. Два дні світ нічого не знав про вибух. 27 квітня різке зростання радіаційного фону зафіксували в Данії та Швеції, після чого шведська влада звернулася до Москви із вимогою надати пояснення. Натомість у радіоактивному Києві, щоб показати світові, що, мовляв, нічого не сталося, 1 травня на святкову демонстрацію вивели тисячі людей, в тому числі і дітей.

У ніч на 14 лютого російський ударний дрон із фугасною бойовою частиною влучив в укриття на Чорнобильській атомній електростанції .

25 квітня, напередодні у Тернополі вшанували жертв наймасштабнішої техногенної катастрофи.

У Тернополі, як і у багатьох містах України, є осередок шани та збереження історії тих темних днів, який щоденно нагадує про трагедію та її наслідки. Музей «Відлуння Чорнобиля» розповідає відвідувачам про біду, яку приніс «мирний атом», не тільки в річницю катастрофи. 

Тут зібрані експонати, що відтворюють події та наслідки аварії: документи, фотографії, спеціальні прилади, захисні костюми, ікона «Чорнобильський спас», книга пам’яті з іменами померлих ліквідаторів з Тернопільщини.

Вхід до музею — безплатний.

Працівники музею – члени спілки «Чорнобиль» - знайомлять відвідувачів з героїчною, самовідданою працею людей різних професій (цивільних і військових) з ліквідації наслідків катастрофи, постчорнобильською екологічною ситуацією в Україні, міжнародною співпрацею з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи. А також з передумовами та причинами Чорнобильської катастрофи 26 квітня 1986 року та намагання радянського керівництва приховати спочатку сам факт, а згодом - масштаби трагедії та її наслідки, які через майже чотири десятиліття залишаються дуже болючими. 

За словами Олександра Деркача, віцепрезидента Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України», екскурсії проводить команда ліквідаторів. Вони розповідають про мужність цивільних і військових, які долали наслідки вибуху, екологічну ситуацію після катастрофи та спроби радянської влади приховати масштаби трагедії.

Згідно з оцінками міжнародних організацій, аварія на ЧАЕС стала ядерною катастрофою найвищого рівня. Радіоактивне забруднення охопило 75% території Європи. Водночас трагедія стала важливим суспільно-політичним чинником, що прискорив розпад СРСР

Фото: Тернопільська обласна військова адміністрація та з відкритих джерел

 

Вибір читачів за тиждень

Відео