![](/uploads/media/9d/20/9d203ba81b51a8ca6622ab426934ed9c_orig_thumb.jpg)
Тернопілля: об’єднанню громад заважають сільські голови і партійні інтереси
![Валов1](/uploads/media/3b/72/3b72446af019fbebcca3d43865af416e_orig.jpg)
Об’єднані територіальні громади Тернопілля уже отримали на облаштування своєї інфраструктури близько 50 млн. грн. із понад 141 мільйона субвенції, передбаченої за постановою Кабміну.
Гроші із Києва (читайте докладно ТУТ – прим.) надходять поступового. Деякі громади, наприклад, у Новому Селі, уже їх успішно освоюють, повідомили у Тернопільській обласній держадміністрації сьогодні, 13 липня. Йшлося на прес-конференції не лише про гроші, а й про проблеми, із якими стикаються «піонери адміністративної реформи».
«Мало отримати гроші, треба уміти ними розпорядитися»
Загалом 161 проект на загальну суму 129 млн. грн. оформили цього року у 26-ти об’єднаних територіальних громадах краю. Частина документів ще перебуває на розгляді і погодженні в обласній держадміністрації, а також у Міністерстві регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України (далі - Мінрегіонбуд), уточнив начальник управління містобудування і архітектури Володимир Харченко.
![Захарченко](/uploads/media/7c/cc/7ccc9ec37c5fbe3fecea6f1720705b85_orig.jpg)
- Ми уже розглянули 120 запропонованих проектів на суму 129 млн. грн., - каже він. – Після цього проекти передаємо на погодження у Мінрегіоні. У Києві вже розглянули 81 заявку із нашої області.
Насамперед, громади планують використати кошти на ремонти доріг, а також реконструкцію чи оснащення об’єктів соціальної сфери – шкіл, медичних пунктів тощо. Витрачати гроші планують також на очисні споруди, каналізацію і вуличне освітлення (читайте ТУТ – прим.).
- Ми сподіваємося, що громади незабаром підготують усі проекти, аби використати всю надану краю суму, - додає Володимир Харченко. – Але варто нагадати: мало отримати гроші, треба ще й уміло ними розпорядитися.
Нагадаємо, Перспективний план формування територій громад Тернопільщини депутати схвалили 11 грудня 2015 р. («Терен» писав про це ТУТ – прим.).
На шляху реформи постає чимало перешкод
За даними Мінрегіонбуду, надходження до бюджетів новоутворених громад Тернопілля з розрахунку на одного жителя цього року зросли орієнтовно у 2-3 рази. Це - якщо порівнювати із фінансовою ситуацією до об’єднання, наголосив Володимир Харченко.
- На додачу, громади мають значну підтримку від держави, - нагадує він. – Про допомогу заявляють і закордонні фонди. Тому ми сподіваємося, що процес об’єднання у нашій області проходитиме активно.
Такі ж сподівання висловив заступник голови Тернопільської обласної держадміністрації із питань децентралізації Олег Валов. Хоча й визнав, що на шляху реформи постає чимало перешкод. Зокрема – законодавчі.
- Ми у червні очікували прийняття кількох законопроектів, але частина із них пройшла лише перше читання, - продовжує він. – Наприклад, №4676 стосується зміни меж районів, якщо громада так вирішить. Із цією проблемою ми, зокрема, стикнулися, коли село Свидова Чортківського району захотіло об’єднатися із Товстенською об’єднаною громадою Заліщицького району.
Інший законопроект №4772, за словами пана Валова, дозволив би селам і селищам поєднуватися до вже існуючих громад. Немає і закону, який дозволив би громадам розпоряджатися землями за межами населених пунктів (читайте ТУТ – прим.).
- Проблематичним є також створення громад у містах обласного значення – Тернополі, Кременці, Чорткові і Бережанах, - каже він. – За бюджетним кодексом, вони практично отримали такі ж ресурси, на які могли розраховувати, ставши центрами громад.
![Валов](/uploads/media/93/b6/93b6c293516e55dd25e73a3883ccd324_orig.jpg)
Окрім того, Олег Валов поскаржився на деяких сільських голів, які не хочуть втратити своє крісло, а тому підбурюють людей проти об’єднання. Заважають процесу децентралізації на Тернопіллі, за його словами, і партійні інтереси деяких політичних сил.
Фото автора