Тернополянам доведеться оплачувати візит до лікаря-спеціаліста без направлення

im578x383-медреформа

Про ключові аспекти медичної реформи днями тернополянам розповідав член Громадської ради при МОЗ України, експерт Реанімаційного пакету реформ Євгеній Гончар під час семінару «Роль громади в медичній реформі». Присутні лікарі та громадські активісти дізналися основні ідеї, шляхи реалізації, міфи та правду про втілення і реалізацію медичної реформи на місцях.

Продовжуємо публікувати відповіді на основні питання, які цікавили учасників семінару, та відповіді на них лектора. З попередніми відповідями можна ознайомитися ТУТ.

1.Чи правда, що до лікаря-спеціаліста можна буде потрапити тільки через сімейного?

Кожна людина в разі необхідності зможе звернутись до будь-якого лікаря-спеціаліста без направлення сімейного лікаря і отримати допомогу. Але в цьому випадку пацієнту доведеться сплатити повну вартість послуг лікаря і лікування. Якщо ж ви звертаєтесь до нього за направленням сімейного лікаря, вартість вашого лікування та необхідних медичних засобів повністю або з невеликою співоплатою відшкодує держава.

2. Чи стане екстрена медична допомога платною?

Екстрена медична допомога завжди буде безоплатною. Державна програма медпослуг гарантує покриття екстреної медичної допомоги.

Планується розділити екстрену допомогу і невідкладну первинну допомогу. Екстрена допомога надається тоді, коли людину потрібно рятувати на місці (ДТП, пожежі, тощо) і кожна хвилина може коштувати життя. А невідкладна допомога – це коли в людини підвищення температури, запаморочення, головний біль, проблеми з тиском, загострення хронічних хвороб.

Якщо запрацює система розподілу таких викликів, то вдасться оптимізувати витрати медичних служб та зробити медичні послуги більш дієвими.

3. Чи збільшиться зарплата лікарів з реформуванням медицини?

Так, вже у липні зросли зарплати сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. Як формується зарплата, тепер визначає сам медичний заклад. Сума залежить від кількості декларацій, які підписав лікар із пацієнтами, або від якості його роботи. Видатки медичних закладів як суб’єктів господарювання (матеріали, комунальні платежі, оренда тощо) може компенсувати місцева влада.

Згідно з даними Міністерства охорони здоров’я, у місті Селидове (Донецька область) сімейний лікар, який підписав 1800 декларацій, отримав у липні після оподаткування 10 504 гривні у порівнянні з 5 450 гривнями в червні, медсестра з 3 727 гривнями у червні, отримала 5 176 гривень у липні. Із реформуванням відбулись суттєві зміни в оплаті роботи медика.

Рисунок1
Рисунок1

4. Що таке програма «Доступні ліки»?

Це урядова програма реінбурсації – механізм повної або часткової оплати з бюджету лікарських засобів, що включені до деталізованого опису.

Виділено три групи захворювань, на лікування яких надаються за програмою медичні препарати: серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу, бронхіальна астма.

Отримати ліки можна, звернувшись до лікаря, який має правильно виписати рецепт. Далі потрібно піти в аптеку з позначкою «Доступні ліки» (детальний перелік аптек міста можна знайти на інтерактивній карті http://liky.gov.ua ) та отримати препарати. Вартість ліків повністю або частково оплачує держава. У програмі беруть участь лише монопрепарати (які містять лише одну діючу речовину).

Марія Карабин, аналітикиня Коаліції ГО «Тернопільський центр реформ»

Публікація представлена Коаліцією ГО «Тернопільський центр реформ» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Вибір читачів за тиждень

Відео