У дитсадку в Бучачі – спалах кору

dezinfektsiya_ot_kori

Україна наближається до епідемії кору. Спалах цього захворювання зафіксовано і на Тернопільщині. В одному з дитячих садків міста Бучача захворіла майже вся група та двоє дорослих. В інших районах області ситуація стабільна, але для запобігання захворювання медики рекомендують населенню провести планові щеплення.

Досі ситуація з захворюванням на кір в області була стабільною. Та хвороба має певну циклічність. І ось, починаючи з червня, медики очікують на черговий прогнозований епідемічний підйом, пише gazeta1.

На сьогодні в області зареєстровано 30 випадків захворювання. У восьми – це доросле населення (навіть є випадок у 50-річної жінки). Поміж дітей найбільше хворих у віковій групі 5-9 років і 1-4 роки, – розповідає лікар-епідеміолог ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр» Світлана Маціпура. –  54% хворих – це особи, які не мають щеплення або ж у них відсутні дані про щеплення. 35% – які отримали лише одне щеплення. 10% – два. Останні – це в основному дорослі, які була вакциновані ще в дитинстві. Відповідно з дня останньої вакцинації пройшло понад 10 років.

Найвищий показник захворюваності – у Бучацькому районі – 25 осіб. Три випадки зафіксовано у Чортківському районі, по одному – у Борщівському та Збаразькому. Зі всіх випадків поки що лабораторно підтверджено діагноз кір лише у п’яти. Решта матеріалу в процесі опрацювання.

У дитячому садку «Теремок» в Бучачі зареєстровано спалах кору. Там зафіксовано 18 випадків захворювання. Із них – шістнадцятеро дітей та двоє дорослих. Лабораторно підтверджено діагноз у чотирьох хворих.

– У дітей з Бучача під час перших випадків кору відібрали носоглотковий слиз і сечу. Ці матеріали через Київ відправлено до Люксембургу, де знаходиться регіональна європейська лабораторія ВООЗ, – пояснює заступник директора ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр» Володимир Паничев. – Її можливості полягають не лише в ідентифікації вірусу кору. Вона може дати нам відповідь, звідки він до нас прийшов.

Епідеміологи припускають, що вірус міг потрапити з Румунії. Там тривалий час фіксували епідемію кору. Медики прогнозували підйом захворюваності в Україні.

– На жаль, досвід засвідчує, що перші випадки кору пропускають і не діагностують. Саме тому в Бучачі маємо спалах, – каже Володимир Паничев. . Це відбувається тому, що захворювання проявляється на фоні певного благополуччя і не всі готові подумати, що це кір. У дітей, щеплених при певному рівні імунітету, захворювання може протікати в атиповій формі.

Закликають зробити щеплення

Єдиним засобом захисту при захворюваності на кір є вакцинація. Календар профілактичних щеплень включає в себе вакцинацію в один рік – перше щеплення і через п’ять років – наступне, яке закріплює захист від інфекції.

Статисти проаналізували всі спалахи та підйоми захворюваності в Україні стосовно кору, які відбулися у 2001, 2006 та 2012 роках. Визначили співвідношення вакцинованих та невакцинованих дітей на час хвороби. За результатами дослідження з’ясувалося,  що з числа дітей, які захворіли на кір, близько 70% не були вакциновані. 13% –  мали одноразову вакцинацію, 14-15% – дворазову.

На сьогодні в Україні немає моновакцини проти кору. Використовується трикомпонентна – проти кору, паротиту та краснухи. Але вона дає достатній рівень захисту, – зазначає головний позаштатний спеціаліст-епідеміолог обласного управління охорони здоров’я Марія Павельєва.

Медики стверджують, що вакцина для профілактичних щеплень в області є. Вона надійшла централізовано і закуплена за бюджетні кошти. Цього тижня її розподіляють між районами.

– Вакцина призначена для проведення планових щеплень вікових груп, передбачених на 2017 рік, – каже Марія Павельєва. – Щеплення можна отримати у лікувально-профілактичних закладах за місцем проживання. Враховуючи недостатнє забезпечення імунобіологічними препаратами, у перелік тих, хто може отримати вакцинацію, включено такі категорії, як діти, старші двох років, які не були охоплені у зв’язку з різними обставинами. І діти, старші семи років.

Більшість дітей не хворіють навіть при отриманні однієї дози, стверджують медики. Але є й інші приклади. Все залежить від індивідуальних особливостей дитини. Є частина імунорефлекторних дітей, які взагалі не реагують на щеплення. Також це залежить від обставин, за яких відбулося інфікування. Ризик захворювання зростає, якщо дитина була ослаблена, недавно перенесла якусь хворобу. Тим не менше, навіть, якщо так станеться, діти, які отримали щеплення, переносять захворювання легше.

Що треба знати батькам?

Як розповіла головний позаштатний спеціаліст – дитячий інфекціоніст управління охорони здоров’я Ольга Дивоняк, кір характеризується гарячкою, катаральними проявами, нежить, кашель. З’являється висипка. Можливі ускладнення. Джерелом інфекції є хвора людина.

Вірус має здатність поширюватись на великі відстані з потоком повітря по вентиляційних каналах. Тому нерідко трапляються випадки, коли хтось хворіє на другому-третьому поверсі, а за ними йде ланцюжок на верхні поверхи. З іншого боку вважається, що вірус поза організмом людини може жити не більше 30 хвилин.

Кір має чотири періоди. Інкубаційний триває від 9 до 17 днів. Іноді може скорочуватись до 7 днів або продовжуватись до 21 дня. Катаральний період захворювання починається з підйому температури тіла до 38-40 градусів. Температура погано корелюється жарознижуючими препаратами. У цей період характерні виражені катаральні прояви – явище кон’юнктивіту, червоні очі, сльозотеча, набряклі повіки, закладеність носа, частий надсадний кашель. Висип має яскравочервоний колір і починається з голови. Перші висипання можуть бути за вухами та на переніссі. Через декілька годин все обличчя покривається плямами. Наступного дня висип опускається нижче – верхня частина тулуба. Третій день – нижня частина тулуба. Практично за чотири доби висипання поширюється по всьому тілу.

Найчастішими ускладненнями при корі є запалення вуха, коренева пневмонія або енцефаліт.

Найпоширенішою помилкою батьків, наголошують медики, є те, що при проявах захворювання вони йдуть у поліклініку, а не викликають лікаря додому. При цьому хвороба поширюється у геометричній прогресії. Інша помилка – батьки пізно звертаються за допомогою та самі призначають дитині антибіотики.

Вибір читачів за тиждень

Відео