
У справі росіянки Биковської, яка закликала до насильства над українками, допитали свідка
Підозрювану оголосили у державний, міждержавний та міжнародний розшук. У разі доведення вини, Биковській загрожує від восьми до дванадцяти років ув’язнення, яке рахуватиметься з моменту затримання

Справу Ольги Биковської, дружини російського військового, яка закликала чоловіка до сексуального насильства над українськими жінками, розслідували журналісти і правоохоронці. Справу передали до суду наприкінці 2022 року, але через питання підсудності лише через два роки Шевченківський райсуд Києва почав розглядати її по суті. 21 січня 2025 суд допитав як свідка журналістку Радіо Свобода, яка працювала над ідентифікацією подружжя росіян після оприлюднення їхньої резонансної розмови.
Від телефонної розмови до міжнародного розшуку
12 квітня 2022-го СБУ опублікувала фрагмент перехопленої розмови російського військового з дружиною, де вона сміючись наказує йому ґвалтувати українських жінок і не розповідати їй про це.
— Так, ти давай там, українських баб ґвалтуй, так? І мені нічого не кажи. Зрозуміло? — каже жінка і сміється.
— Ґвалтувати і тобі нічого не казати? — дивується російський військовий.
— Так, і щоб я нічого не знала. А що? — знову сміючись, каже жінка.
— Можна, так? — перепитує військовий.
— Так, дозволяю. Тільки оберігайся!
— Добре.
Через три дні журналісти проєкту «Схеми» Радіо Свобода у розслідуванні оприлюднили імена військового та його дружини. З’ясувалося, що 27-річний Роман Биковський служить у Росгвардії, а його 27-річна дружина Ольга — з Орловської області РФ. Військовий, якому його дружина «дозволила» ґвалтувати українських жінок, на момент розмови перебував на окупованій частині Херсонщини.
Журналісти дізналися, що Роман Биковський у 2016 році служив в елітному підрозділі Національної гвардії РФ, а в 2017 році з родиною переїхав до окупованого Криму, де продовжив службу. З'ясувалося, що раніше він служив у 108-му гвардійському полку Росгвардії, це формування зокрема брало участь в окупації Кримського півострова.
Журналісти-розслідувачі отримали російські номери телефонів сімʼї Биковських від джерел в українських правоохоронних органах і зателефонували росіянам.
У розмові Роман підтвердив своє ім'я, але не уточнив, чи служить в 108-му полку. Він заперечив, що це його голос на записі з дружиною, оприлюдненому СБУ. Ольга ж заявила, що чоловік поранений, але не сказала, де саме. А після розмови припинила відповідати на дзвінки та видалила свій профіль у соцмережі ВКонтакте.
В грудні 2022-го Служба безпеки України оголосила заочну підозру Ользі Биковській (дівоче прізвище - Пінясова) за ч. 1 ст. 14 ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України – готуванні до порушення законів і звичаїв війни у формі жорстокого поводження з цивільним населенням. Тобто, каже слідство, Биковська створювала умови, підшукувала співучасників та схиляла чоловіка до злочину - ґвалтувати українських жінок. Биковський погодився. Українське слідство наразі не має даних, чи вчинив він дії, аби виконати цей умисел.
У підозрі також йдеться, що Роман Биковський в складі 56 гвардійського десантно-штурмового полку з 25 лютого 2022 року перебував у тимчасово окупованому селищі Білозерка, що на Херсонщині. Розмова з дружиною відбулася не пізніше 6 квітня 2022.

Київський апеляційний суд і питання підсудності
Після завершення досудового слідства у грудні 2022 справу Биковської направили до Шевченківського райсуду Києва.
У квітні 2023 на підготовчому засіданні захисниця Биковської від Центру безоплатної правової допомоги Ольга Іваницька зазначила, що відповідно до українського Кримінально-процесуального кодексу, справу слід розглядати за місцем скоєння злочину, вважаючи таким місцем Херсонську область.
Прокурор Офісу Генерального прокурора Олександр Сафарян заперечив, заявивши, що потрібно розмежовувати дії Биковської та її чоловіка. Його дружина перебувала в окупованому Криму, у невстановленому досудовим розслідуванням місці. У такому разі, на думку прокурора, якщо місце вчинення злочину встановити неможливо, справу потрібно розглядати у суді, в межах територіальної юрисдикції якого закінчено досудове розслідування.
Шевченківський райсуд Києва вирішив направити справу до Київського апеляційного суду, щоб вирішити питання підсудності.
У вересні 2023 Київський апеляційний суд ухвалив, що справа може залишитися в Шевченківському суді Києва. Суд погодився з доводами прокуратури.
У кримінальному провадженні місце вчинення кримінального правопорушення не встановлено, а відтак, відповідно до вимог ч. 1 ст. 32 КПК України, кримінальне провадження має здійснюватися судом, у межах територіальної юрисдикції якого закінчено досудове розслідування,- йдеться в ухвалі апеляції.
У квітні 2024 суд Шевченківський райсуд Києва завершив підготовчий етап та призначив справу до розгляду по суті і ухвалив здійснювати спеціальне судове провадження in absentia за відсутності обвинуваченої, яка за викликами до суду та слідства не з’явилась.
Допит свідка
Свідком у справі є журналістка-розслідувачка проєкту «Схеми» Радіо Свобода Валерія Єгошина. Вона працювала над ідентифікацією подружжя Биковських.
Єгошину допитали на засіданні 21 січня 2025. Тоді суддя запитував свідка, зокрема, куди після ідентифікації росіян зверталися журналісти із зібраною інформацією.
Я їм пояснила, що ми просто оприлюднили це розслідування, - каже Валерія
В коментарі IWRP журналістка розповіла деталі про розслідування та знайдені докази щодо сімʼї Биковських. Зʼясувати, хто ж ці чоловік і жінка з перехопленої розмови, каже Валерія, вирішили одразу після публікації СБУ.
І він обурив нас цей уривок, бо це здалося таким дивним, неприйнятним, неприпустимим і таким, що важко повірити. Що двоє людей з посмішкою обговорюють майбутні зґвалтування , - каже Валерія.
Журналісти звернулися до джерел в СБУ. Там їм передали мобільні номери телефонів, з яких була зафіксована розмова. Це і стало першою зачіпкою для подальшої ідентифікації.
Ми спробували декілька способів, один з яких через соцмережі. І таким чином встановили та впевнилися, що це Ольга та Роман Биковські..Це було надшвидке розслідування, ми були дуже мотивовані.. Далі ми вже заглиблено копали, хто ці люди взагалі, - розповіла журналістка.
А оскільки журналістське розслідування вийшло резонансним, воно стало підставою для відкриття кримінальної справи проти росіянки Биковської.
Після відкриття (кримінальної справи) я як громадянка України отримала повістку на допит в якості свідка і надала оприлюднену інформацію вже офіційним шляхом. Так воно працює в правоохоронній системі. Вони можуть відкривати, вносити провадження до ЄРДР, базуючись на матеріалах ЗМІ. І відкривати провадження, а потім вже звертатися до журналіста, наприклад, якщо вони бачать необхідність, - сказала IWPR Єгошина.
Залишилося дослідити електронні докази
Валерія Єгошина у справі єдиний свідок, повідомив IWPR прокурор Офісу Генерального прокурора Олександр Сафарян.
(Оскільки) злочин вчинений таким способом, що фактично ускладнює і пошук, і взагалі, напевно, наявність інших свідків. Не було встановлено такого. То у нас тільки одна була свідок, яку вже допитали, - сказав він.
Чоловік Ольги Биковської, якого вона в телефонній розмові закликала ґвалтувати українських жінок, у справі немає ніякого статусу.
Вона своїми діями підбурювала фактично чоловіка здійснювати злочин. Але чи вчинив він цей злочин, чи не вчинив? Це питання залишається відкритим, оскільки територія була окупована і не було встановлено відомостей про те, що цей злочин був вчинений. Але її заклики саме по собі - це вже є злочином, який ми інкримінували за статтею 438 Кримінального кодексу України. І він інкримінований як готування, тому що заклики до вчинення злочину, це фактично готування до вчинення злочину, - каже прокурор.
Ольгу Биковську оголосили у державний, міждержавний та міжнародний розшук.
Судовий розгляд триває без неї. Якщо вона буде встановлена десь в якійсь країні, на якій діє Інтерпол, вона може бути затримана і екстрадована до України для того, щоб понести тут відповідальність, - сказав Сафарян.
Суду залишилось ще розглянути аудіо- та відеодокази. Після цього свої докази може пред'явити і сторона захисту.
У разі доведення вини, Биковській загрожує від восьми до дванадцяти років ув’язнення, яке рахуватиметься з моменту затримання.
Фото з фейсбук-сторінки Валерії Єгошиної та з відкритих джерел