Віра Олександрович

У Тернополі дискутували: чи справді «жінці дорога – лише од печі до порога» (фото, відео)

Виставка

Щоб жінка змогла досягнути тих посад/статків/визнання, які чоловікові даються майже без зусиль, їй треба бути у 10 разів кращим за нього. Такими є сучасні українські реалії.

Причому це стосується усіх сфер суспільного життя, у тому числі – навіть політики. Перебороти це треба, хоча позитивним змінам заважають: стереотипи, пострадянський спадок, традиції тощо. Тож без комплексних змін результату ніколи не буде. Саме такий висновок можна зробити після публічної розмови на тему “Жінки. Як забезпечити рівний доступ до політики?”. Громадська організація “Центр UA” ініціювала такий захід у Тернополі 30 серпня.

Турбує дисбаланс представництва жінок у вищих органах влади

Відразу уточнимо: це не був «шабаш» якихось неврівноважених жіночок, які не знають, чого хочуть, а лише прийшли, щоб висловити свої претензії до суспільства загалом і місцевої громади зокрема. Насправді, відбулася дуже жвава і плідна дискусія, адже не зі всіма репліками колег присутні були на 100% згодні. Але що цікаво, під час розмови інтонацію в аудиторії підвищила лише одна людина! І це був – чоловік…

Учасники_дискусії_всі
Учасники_дискусії_всі

Нагадаємо, ініціював обговорення щодо представництва українських жінок у політиці проект 5-й Міжнародний конкурс «Стоп цензурі! Громадяни за вільні країни» громадської організації «Центр UA». На думку експертів, в Україні існує значний дисбаланс представництва жінок у вищих органах влади. До прикладу, у складі чинного парламенту жінки-депутати становлять лише 12,3% (відповідно до Порталу відкритих даних ВРУ – прим.). Розумінню необхідності змін в країні сприятиме лише відкритий діалог на суспільно-значущі теми. Врешті це позитивно вплине на процес розбудови сталої демократії, впевнені експерти.

Ведуча
Ведуча

Наразі до обговорення гострої теми у Тернополі запросили представників місцевих органів влади і громадських організацій, журналістів і місцевих лідерок думок. Модератором дискусії стала журналістка “Громадського радіо” Наталя Соколенко. Вона – послідовна борчиня за гендерну рівність. Почалося це ще у школі, задовго до того, як сама познайомилася із таким терміном.

Ця тема мені дуже близька, - каже вона. – Адже варто зрозуміти, як буде змінюватися наше життя, якщо ми будемо вперто рухатися цією дорогою і набиратимемо темпу і енергії.

[embed]https://youtu.be/3H9c6DIizTI[/embed]

Стереотипи міцно сидять у головах більшості чоловіків

Власне, під час зустрічі учасники обговорили такі питання: «Чи існує дискримінація жінок в українській політиці на місцевому і національному рівнях?», «У який спосіб можна подолати дискримінацію жінок в українській політиці?». І що найголовніше, присутні шукали відповідь на запитання: «Що отримає суспільство у результаті збільшення представництва жінок у політиці?». Виявилося, «плюсів» було б – чимало, але… далеко не всі до таких змін готові. Часто інертними є саме жінки, переконував народний депутат України Тарас Пастух.

[embed]https://youtu.be/K93KqXmMI1w[/embed]

Насправді, на нарадах у фракції ми навіть не розділяємо опонентів за статтю, - зізнається політик. – Головне тоді – якості фахівця. І якщо чесно, коли наші депутатки починають ставити фахові запитання, скажімо, під час звіту Уряду, то Володимиру Гройсману стає дуже несолодко…

До речі, лише Всеукраїнське об’єднання «Самопоміч» під час минулих виборів єдине витримало квоту на представлення жінок у своїх списках. Завдяки цьому вони навіть чималу премію отримали від донорів.

Учасники2
Учасники2

Очевидно, що ця проблема – комплексна, - вважає редакторка блоку тернопільських новин на хвилі «Радіо РОКС», ведуча авторських програм «Позиція» і «Актуально» Любов Красновська. – Ми відчуваємо на собі тиск із багатьох причин. По-перше, багато хто досі не сприймає жінку-керівника. Швидше за все, це – наслідок традицій. Хоча ми всі знаємо прислів’я «Чоловік – голова, а жінка – шия. Куди шия поверне, туди голова і подивиться», але є чимало і таких, де ставлення до жінки – негативне. Наприклад, «Вільна баба в мові, а чорт у жіночому кадику», «Де баба - там ринок, де дві - там базар», «Де сатана не зможе, туди бабу пошле» тощо… По-друге, соціальні і побутові проблеми не сприяють тому, аби жінка мала більше вільного часу на прояв себе як суспільної одиниці. По-третє, декому набагато легше жити, як то кажуть, «ввімкнувши блондинку».

Під час_дискусі
Під час_дискусі

Смисл приказки «Жінці дорога – од печі до порога» досі міцно сидить у головах більшості чоловіків. Врешті це переросло у надто сталі стереотипи, від яких дуже неохоче позбувається наше суспільство, вважає продюсерка Тернопільської філії Національної суспільної телерадіокомпанії Зоряна Биндас.

Репліки доводили «невмирущість» чоловічих стереотипів

Те, що жінки не хочуть йти у політику, - це не проблема жінок, це – проблема суспільства, - каже журналістка із Луцька Аріна Крапка. – Ми ж бачимо приклад європейських країн: там - вищий рівень якості політики, звичайно, там є і жінки! Там відразу чимало питань відпали самі собою…

Учасники
Учасники

Вона також зробила акцент на сексизмі, що процвітає у нашому суспільстві. Адже багато хто навіть не розуміє значення цього терміну. Втім, часто жінки навіть на роботі стикаються із упередженим ставленням до себе лише через стать, або гендер.

[embed]https://youtu.be/rhZmcDL5U-o[/embed]

Голова ГО «Центрі Науки Тернопіль» Христина Білінська принагідно поділилася не лише своїм досвідом як керівника проекту, а й спогадами про балотування у депутати.

[embed]https://youtu.be/unOq6kI1Yos[/embed]

Активними під час дискусії були тернополянки, які радо долучилися до гострої розмови: Христина Біла, Мар’яна Гевко та Ольга Галушка.

[embed]https://youtu.be/svQrkWst7Ng[/embed]

Тернополянки згадували і про неправильні підходи до виховання – у родинах та школах, і про «перекоси» при розподілі родинних побутових обов’язків, і навіть про вплив церкви на формування ставлення до жінки. Мовляв, якби цього «баласту» не було, українські жінки не боялися б проявляти себе, йти у політику, і головне - цим робили б її чистішою.

[embed]https://youtu.be/yV-A8bv33cY[/embed]

Власне, присутніми під час дискусії були і чоловіки, хоча не всі брали слово. Втім, емоції їм часто приховати було важко. Причому більшість реплік, які все ж прозвучали, якраз доводили «невмирущість» чоловічих стереотипів щодо того, як себе має реалізовувати жінка у суспільстві.

[embed]https://youtu.be/jUe_KfxpYjQ[/embed]

Додамо, не зайвою була і присутність депутатки міської ради Тернополя Наталії Шоломейчук. Нагадаємо, саме вона була автором звернення до Верховної Ради України щодо гендерної рівноваги у виборчому законодавстві, яке ухвалили депутати на одній з останніх сесій («Терен» докладно про це писав ТУТприм.). Цю ініціативу радо сприйняла представниця ГО “Центр UA” Аксинія Куріна.

Насправді, ми зараз часто беремо за приклад європейські країни, де жінки уже займають чимало високих посад і в органах влади, і в бізнесі, - говорить вона. – Проте варто згадати, що починалося у них все саме із введення квот на представництво обох статей. Тобто ми – на правильному шляху!

Центр
Центр

До речі, під час цього заходу також відкрили виставку кращих робіт на спеціальну тему “Жінки. Рівність. Політика” 5-го Міжнародного конкурсу “Стоп цензурі! Громадяни за вільні країни”. Представляла її у нашому місті саме Аксинія Куріна. Переглянути експозицію можна у «Центрі Науки Тернопіль», що на площі Героїв Євромайдану, 4.

Фото і відео автора

Вибір читачів за тиждень

Відео