У Торонто тернополянин відкриє власну виставку (фото)
Відомий тернопільський сірникар Мар’ян Вархолік відкриє власну виставку у Торонто.
- Відкриття виставки відбудеться 18 травня у музеї імені Тараса Шевченка. Всього буде представлено 21 роботу – 19 вишиванок та два портрети: Івана Франка, козака Сірка, - розповідає Мар’ян.
- Що надихнуло тебе на створення такої незвичної виставки?
- Українські традиції та звичаї. Насправді, ідея створити вишиванки з сірників зародилася роки два тому назад, проте, чесно кажучи, не дуже доходили до того руки. Мало того, я хотів спочатку вивчити цю тему, дізнатися багато про самі вишиванки, про узори, історію їх виникнення, і тільки після того починати роботу. Є багато такого, чого ми насправді не знаємо.
- Про що ти?
- Та навіть про кольори. От ти знала, що колись люди майже не носили чорний колір, а узори, зображені у цьому відтінку, використовували лише для певного одягу. Чорний вбирає усе, навіть енергетику носія. Тому він безпечний для тих людей, що є дуже міцними та захищеними, самі по собі енергетично стійкі або ті, що підживлюються чужою енергетикою. Дітям взагалі дуже не рекомендовано носити чорний одяг – він може стримувати розвиток дитини, затримуючи доступ світлих, яскравих кольорів (сил), що творять молодий світ та формують особистість.
- Кожен колір має якесь значення. Який носити найкраще?
- Все залежить від того, чого ти хочеш, та й власне від узору. Щодо кольорів, наші предки вірили, що червоний відганяє злих духів та захищає від зурочень, взагалі його вважають кольором життя, зелений – це колір удачі та доброї долі, а ще поєднання енергії сонця й води, синій – колір жіночого начала, материнства, жовтий – колір щастя, коричневий – колір землі, родючості та багатства, сірий – колір розуму, душевної мудрості, білий – колір чистої енергії, спокою, добра. Сьогодні майже немає вишиванок білого кольору. А все тому, що колись їх робили для покійників. Люди вірили, що цей колір заспокоїть душу та дозволить їй швидше потрапити до раю.
- А що стосується узорів?
- Тут все набагато складніше. Є кілька сотень узорів, кожен з яких щось символізує. Якщо говорити в загальному, то наші предки вірили, що кожен узор може вплинути на долю людини. Деякі здатні допомогти дівчатам знайти доброго чоловіка, деякі – зачати довгоочікувану дитину, деякі – покращити фінансове благополуччя тощо.
- І що треба робити, аби усе це здійснилося?
- Перш за все, варто правильно підібрати узор та кольори, яким його вишити. Не варто експериментувати самому, оскільки можна тільки нашкодити.
- Що ще варто знати про вишиванки?
- Найціннішими та найміцнішими енергетично вважаються вишиванки, що передавалися з покоління у покоління. Колись це було традицією, їх зберігали від дідів-прадідів і носили щодня, а не як зараз – раз або два на рік і то на свято, аби «люди бачили». Якщо ви маєте вишиванки своїх батьків, дідусів та бабусь, то їх бажано вдягати хоча б раз на місяць. Проте й тут треба зважати на енергетику – якщо людина мала важку хворобу, то краще уникати сорочки.
- Усе це ти розповідатимеш відвідувачам виставки?
- Звісно. Опис кожного зробленого узору прикріплено власне під картиною. Кожен зможе все прочитати. Окрім того на виставці буде представлено журнал сірникарства, у якому я детально розповідаю про свою справу та покроково навчаю виготовляти цікаві речі власноруч.
Зазначу, виставка триватиме до 20 червня. Опісля Мар’ян має намір привезти роботи в Тернопіль.
Фото надані Мар’яном ВАРХОЛІКОМ