У Бережанському музеї книги – «Птахи, які мріють про мир та волю»

Виставка індійського художника, філософа, письменника, поета і композитора Шрі Чінмоя прибула на Тернопілля зі столиці України. Стараннями працівників музею книги, зокрема старшого наукового співробітника Лесі Красільнікової експозиція набула великої популярності серед бережанських школярів.

На неординарних картинах Шрі Чінмоя - у більшості різнокольорові пташки. Їх з цікавістю оглядали учні гімназії ім. Б. Лепкого, молодших класів першої та другої міських шкіл.

Репродукція картин художника експонувалася в музеї книги вперше, а у Бережанах вона вже втретє. На основі відеоматеріалів бережанські учні вчилися відчувати і мріяти, малювати на фоні синьо-жовтого прапора птахів миру, що несуть добро в Україну.

Довідка. Всесвітньовідомий індійський релігійний діяч, філософ, художник, письменник, композитор Гхош – Шрі Чінмой (27 серпня 1931 р. – 11 жовтня 2007 р.) народився у с. Шакпура у Східній Бенгалії (сучасний Бангладеш). Був молодшим із сімох дітей. У 1943 році помер від хвороби його батько, а через кілька місяців пішла у засвіти й мати. У 1944 році Гхош приєднався до своїх братів і сестер, які перебували в ашрамі Шрі Ауробіндо, розташованому в Пудучеррі (тогочасна Французька Індія). Тут він перебував до 1964 року, вивчаючи різні духовні практики, перш за все вдосконалюючи вміння медитації.

У 1964 році за допомогою американських спонсорів Ашрама Шрі Ауробіндо Гхош емігрував до Нью-Йорка (США). Незважаючи на відсутність академічної освіти, Чінмой отримав посаду молодшого клерка в консульстві Індії. З боку колег та керівництва він одержав підтримку і пропозицію проводити бесіди, присвячені індуїзму. У 1966 році відкрив свій перший духовний центр в Пуерто-Ріко. У 1968 році, після отримання грін-карти, прочитав перші лекції. У 1970-х роках почав їздити із лекціями по Європі. Разом із духовними практиками займався створенням музики. У 1976 році записав свій перший альбом під назвою «Музика для медитації». У 1984 році почав серію безкоштовних концертів задля світової гармонії. Безкоштовні виступи Шрі Чінмоя проходили, зокрема, в Альберт-холі (Лондон), Карнегі-холі (Нью-Йорк), Ніппон Будокан (Токіо), Сіднейському оперному театрі. Малювати почав у 1974 році під час візиту до Оттави (Канада). Його абстрактні картини створені з акрилу й малюнку пером. Сюжети пов’язані із птахами, мають вільні форми. Вони представлені у Луврі, бюро ЮНЕСКО в Парижі, музеї Вікторії та Альберта в Лондоні, музеї сучасного мистецтва в Санкт-Петербурзі, міжнародному аеропорту Джона Кеннеді в Нью-Йорку, центральних установах Організації Об’єднаних Націй.

Окрім творчості, Чінмой захоплювався спортом, брав участь у змаганнях із тенісу на Іграх Ветеранів, включно із Всесвітніми Іграми Ветеранів, у Пуерто-Ріко 1983 р. У середині 1980-х років захопився підняттям ваги, а у 1988 році ініціював програму «Піднімаючи Світ Серцем Єдності». Стає ідеологом ультрамарафону. У «Бігу заради гармонії», різних марафонах зі смолоскипом Миру у європейських країнах не раз брали участь і бережанські бігуни – Наталія та Дмитро Легонькови. Уже до 2000 року центри Шрі Чінмоя діяли у 60 країнах світу. Прихильники цього відомого діяча є і в Україні.

Чінмой пропагував свої філософські роздуми на традиційному індуїзмі з акцентом на відданості (бхакті) до своєї персони і до Бога. Головні принципи філософа – любов, відданість і покірність Всевишньому. Його популярність серед індійських духовних учителів була також пов’язана з більш оригінальним способом життя – поєднанням медитативних практик і релігійних ритуалів зі спортом та музикою в якості доповнення до самореалізації. Вважав, що медитація несе світло душі, щоб досягти найвищої досконалості якомога швидше. Наказував своїм учням відмовитися від алкоголю, наркотиків.

Загалом філософ Шрі Чінмой написав 1500 книг, 115 тисяч віршів і 25 тисяч пісень бенгальською та англійською мовами, створив понад 200 тисяч картин і дав 777 концертів. Також відомо, що він є автором дев’яти  п’єс, переважно релігійного змісту.

Джерело: zolotapektoral.te.ua

Вибір читачів за тиждень

Відео