В архіві знайшли рідкісне фото костелу на Тернопільщині, де були поховані усі Вишнівецькі (фото)
Унікальне рідкісне фото костелу Св. Михайла у Вишнівці знайшли у польському архіві. Ця світлина чи не найдавніша, що збереглася до наших днів. Самої споруди уже давно немає, ще у 60-х роках минулого століття її підірвали і зрівняли з землею. А три століття тому там хоронили усіх Вишнівецьких, що сповідували католицизм.
– Люблю такі знахідки. Днями на сайті польського Національного цифрового архіву, переглядаючи його закапелки, натрапив у рубриці «Незідентифіковані місця» на таку розкішну світлину.
Раніше небачена мною панорама волинського Вишнівця з мурами Михайлівського костелу, що здіймається над глиняно-черепичним містечком, була безіменною... Цю світлину у 1925 році зробив Генрик Поддембський. Від сьогодні це фото в колекції архіву вже ідентифіковане, хоча і костелу, і містечка (у такому вигляді – авт.) сьогодні вже немає, – пише Romek Pawluk.
Довідка:
Будівництво монастиря велося в 1640-их роках одночасно із спорудженням нового Вишневецького замку, монастир став частиною його оборонної системи. У 1645 р І. Вишневецький заклав бароковий костел Св. Михайла. Саме в Михайлівському костелі були поховані всі Вишневецькі, що сповідували католицизм. У 1648 році монастир був зруйнований козаками М. Кривоноса, які захопили Вишнівець, але незабаром відроджений. Закритий в 1832 році, з часом занепав.
Значні зміни сталися тут після польського листопадового повстання 1830–1831 років – кармелітів російська влада просто вигнала, а бароковий храм передала православним. Ті наново пересвятили храм у 1835 році. Одначе перероблений костел згорів 17 квітня 1863 року і простояв без даху до 1907-го. Тоді його відбудували. Останки похованих у підземеллях князів та шляхти у 1910 році перепоховали на католицьке кладовище. Це місце позначає арка з обеліском.
У 1921 році уже польська влада забрала храм у православних і віддала римо-католикам, які відновили богослужіння тільки після ремонтів, у 1926-му. У 1931 році до Вишнівця повернулися кармеліти. Та, як виявилося, не надовго. Радянська влада прогнала монахів, а на храм мала окремі плани: після відступу Червоної армії у підземеллях костелу знайшли десятки тіл юнаків і дівчат, закатованих комуністами. Зрештою, у 1944 році святиню підпалили. У 1960-х костел підірвали і знищили до ґрунту https://risu.org.ua/ua/relig_tourism/r_maps/regions/ternopilska/vyshnivec/60721/.
Фотокопія зі сторінки Romek Pawluk у фейсбуці