Тамара Коблик

19 квітня в історії Тернопільщини

19

Цього дня народилися:

музикант (фагот) Емілія Зінько (1982, м. Тернопіль);

FcbEO5qBnLI
FcbEO5qBnLI

господарник, громадський діяч Георгій Мельник(1933, с. Буглів Лановецького району);

український живописець і графік Петро Обаль (1900, село Ободівка, нині Підволочиського району — †26 травня 1987, Стрий)

Результат пошуку зображень за запитом "Петро Обаль"

учасник національно-визвольних змагань, поет Микола Оренчук (псевдо «Дяк, «Кобзар», «Крук»; 1914, с. Васильківці Гусятинського району – 1949, м. Копичинці Гусятинського району);

український військовик, заступник командира з озброєння 4 механізованої роти 2 механізованого батальйону 72-ї окремої механізованої бригади капітан Олександр Черніченко (1968, смт Підволочиськ - 29 березня 2015, с. Гранітне, Тельманівський район, Донецької області).

001
001

господарник, громадський діяч Степан Шулик (1953, с. Байківці Тернопільського району – 25. 07. 2000, там само);

директор КП «Тернопільський міський стадіон» Ігор Шушкевич (1976, м. Тернопіль)

Результат пошуку зображень за запитом "ігор шушкевич"

Цей день в історії Тернопілля:

19 квітня 1903 року – помер український громадський діяч і письменник, адвокат і бургомістр у Тернополі Володимир Дмитрович Лучаківський. Саме при Лучаківському в Тернополі вперше з'явилося електричне освітлення, телефон, водогін. Бургомістр зустрічався з Іваном Франком, Соломією Крушельницькою, залучав їх до культурного життя Тернопілля. Він і сам успішно займався літературною творчістю. Для аматорського театру «Руська Бесіда» він переклав з німецької і польської мов близько 20 п'єс, що свого часу були головним репертуаром українського театру в Галичині. Написав 2 оригінальні комедії «Іспит на мужа», «Несподівані женихи». Писав поезії, оповідання, гуморески. Переклав з німецької мови на українську «Карний закон». Видав друком «Причинок до етнографії галицького Поділля» (Тернопіль, 1883). Похований у Тернополі на Микулинецькому кладовищі.

19 квітня 1947 року - біля с.Денисів Козівського району група підпільників ОУН звела короткий бій з загоном МВС. З боку емведистів було кілька вбитих і 3 поранених. Загинув один підпільник.

19 квітня 1948 року – у с.Смиківці понад 120 бійців МВС і працівників МДБ провели в селі облаву, під час якої розбирали фундаменти, розшивали стріхи, зривали підлогу; внаслідок цього зруйновано багато будинків.

19 квітня 1977 року – постановою Ради міністрів УРСР створено ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Касперівський заказник». Площа - 818 га. Розташований у межах Заліщицького та Борщівського районів Тернопільської області. Під охороною - унікальні природні комплекси в долині річки Серет із мальовничим водосховищем. Береги річки і водосховища високі, скелясті з вапняками оригінальних форм ви­вітрювання. Вздовж долини, у верхній частині схилу ко­рінних берегів - виходи (відслонення) сарматських пісковиків і вапняків, часто у вигляді суцільної пли­ти.

19 квітня 1985 року – у Шумську висаджено в повітря Костел Непорочного зачаття Діви Марії XIX століття. Будівництво храму фундувала Людвіка Менжинська 1852 року. Освячений 1861 року. Після Другої світової війни закритий. Відбудований протягом 1995-2005 років. Нині діючий храм РКЦ. Нановно освячений кардиналом Мар'яном Яворським 23 липня 2005 року.

Сьогодні, 19 квітня – День проліска у Великобританії.

Свято було засноване в Англії в 1984 році. Взагалі в світі, в залежності від кліматичної зони, проліски квітнуть від січня до квітня. А оскільки у Великобританії їх цвітіння припадає на середину квітня, то і дане свято відзначається 19 квітня. В Україні цвітіння цих прекрасних квітів відбувається до 21 березня.

Страсна П'ятниця у західних християн (Велика п'ятниця) - є останнім великим святом перед Великоднем. Християни в цей день згадують про смерть Ісуса на хресті, Його зняття з хреста і поховання.

Оскільки єврейські закони визнавали проклятим кожного, хто буде розп'ятий, саме таку кару придумали для Ісуса Христа. Страта Сина Божого стала найжорстокішою з тих, що коли-небудь відбувалися на Голгофі. Навіть найстрашніші лиходії не відчували тих мук, які довелося пройти Ісусу. Смерть будь-якої розп'ятої людини була настільки страшною, що самі кати зазвичай їй пропонували питво, яке могло частково притупити свідомість.

В цей день Ісус відмовився пити запропонований йому напій, прийнявши на себе всі страждання. І в цей час він молився за порятунок своїх мучителів. Тоді настала всесвітня темрява, яка тривала до моменту, коли Спаситель помер. У цей момент з Ним була мати і найвірніші учні.

Страсна П'ятниця вважається днем найсуворішого посту.

Нарівні з традиційним православним Великоднем 2019 навесні також відзначається свято Песах - тобто єврейська Пасха. Це одне з головних іудейських свят.

За традицією Песах починається на 14-й день весняного місяця нісан, який за сонячно-місячним єврейським календарем є першим місяцем у біблійному році.

А ось виходячи зі звичного для європейців григоріанського календаря, час нісану приблизно настає в березні-квітні. Подібно до християнського Великодня, іудейський Песах не має фіксованої дати і щороку випадає на різні числа. Єврейська Пасха 2019 року припадає на період з вечора п'ятниці, 19 квітня, до суботи, 27 квітня.

Святкування єврейської Пасхи, іменованої іудеями як Песах, в Ізраїлі триває протягом тижня. А діаспори, які мешкають поза Ізраїлю, відзначають цю значущу подію ще довше - вісім днів.

Песах - це одне з найважливіших і найдавніших іудейських свят, встановлене на честь знаменної події - Виходу євреїв із Єгипту і звільнення з 400-річного рабства, яке сталося понад 3300 років тому.

Дослівний переклад назви свята звучить як «пройшов повз». Це означає, що божий гнів обминув єврейські родини і обрушився на єгиптян, які поневолили богообраний юдейський народ.

Тут пригадується біблійний сюжет десятої єгипетської кари, відповідно до якого єгиптяни зазнали небесної кари за те, що фараон не хотів відпускати євреїв із рабства. І лише після того, як в єгипетських сім'ях почали вмирати первістки, ізраїльтяни отримали звільнення і під проводом Мойсея здійснили Вихід із Єгипту.

40 довгих років євреї блукали по пустелі, про що свідчить переказ, що стало основою іудейської релігії. Саме цей Вихід із Єгипту іудеї святкують під час Песаху.

Іменини сьогодні святкують Євтихій, Платонида, Ярема, Мефодій.

Вибір читачів за тиждень

Відео