Тамара Коблик

4 березня в історії Тернопільщини

4

Цього дня народилися:

вчений в галузі диференціальних рівнянь і математичної фізики Анатолій Барвінський (1950, с. Вербовець Лановецького району);

польський митець, художник Францішек Городиський. (1871, с.Товстеньке Чортківського району - 28 вересня 1935, Львів) - Дідич Трибухівців, один з фундаторів побудови костелу в селі (виділив «ґрунт», тобто земельну ділянку, надалі оплатив тільки добування каменю, надав 2000 корон, хоча спочатку зобов'язувася оплатити все. Малював в основному олійними фарбами, часом - пастеллю. Виконував портрети (близько 200), cценки, краєвиди Поділля, околиць Закопаного. Найважливіші роботи: автопортрет, портрети: матері, дружини, доньки; Давида Абрагамовича (знаходиться у Відні), старця (відзначений на виставці Товариства поціновувачів образотворчого мистецтва). Роботи виставляв у Мюнхені, Варшаві, Львові, Закопаному, Кракові.

директор КП “Туристично-інформаційний центр Тернополя” Тарас Ковальчук (1985, м.Тернопіль).

unnamed-15-16
unnamed-15-16

начальник Головного управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області Ігор Комендат (1976, м. Костопіль Рівненської області).

unnamed-6
unnamed-6

український кобзар, композитор, письменник, журналіст, громадський діяч. Член НСПУ, НСЖУ Микола Литвин (1943, с. Федорівка Добровеличківського району Кіровоградської області) - У 1965 році він закінчив Тернопільське музичне училище. Працював у місцевій  філармонії. Тут познайомився з Ігорем Геретою, який став його побратимом. У 1965 році заарештований за участь у напівлегальній націоналістичній організації (м.Тернопіль) та звинувачений у проведенні «антирадянської пропаганди». У репертуарі Миколи Литвина - думи, козацькі, стрілецькі та пісні на слова українських поетів, власні твори. У 1993 році Тернопільська обласна рада встановила стипендію ім. М.Литвина для студентів-бандуристів, які навчаються у Тернопільському музичному училищі та студентів-тернопільців, котрі студіюють гру на бандурі у вишах України.

Lytvyn-Mykola-Stepanovych-10068897.jpg

громадський діяч, комбайнер Володимир Руснак (1946, с. Світанок, нині Різдвяни Теребовлянського району);

громадський діяч Яків Стратійчук (1890, с. Пилипче, нині Борщівського району – 19. 08. 1973, м. Каюра, Канада).

Цей день в історії Тернопілля:

4 березня 1921 року – в у м.Інсбрук (Австрія) помер австрійський етнограф, антрополог, мандрівник, один із зачинателів фотографії та кінематографії в Австрії Рудольф Пих. Народився в 1870 році у Тернополі.

4 березня 1943 року - в ув’язненні помер адвокат, доктор права, офіцер УГА, громадський діяч. уродженець  с.Лежанівці Гусятинського району Іван Любачевський.

4 березня 1944 року – розпочалася Проскурівсько-Чернівецька наступальна операція радянських військ.  1-ий Український фронт отримав наказ перерізати надважливу для німецької групи армій «Південна Україна» магістраль залізниця «Львів-Тернопіль-Проскурів-Жмеринка» у Тернополі, Волочиську та Проскурові. З трьох напрямків успіху вдалось досягти лише в районі Волочиська, де розгорнулись жорстокі бої частин 60-ї армії генерала Черняховського і німецьких 7-ї танкової дивізії та 1-ї дивізії СС «Лейбштандарт Адольф Гітлер». В більшості випадків залізничний насип і полотно ставали рубежем запеклої боротьби.

4 березня 1945 року – у с.Тудорів Гусятинського району відбувся бій між частинами УПА та НКДБ.

4 березня 1946 року - зіткнення УПА з МВС в с.Антонівці Шумського району.

4 березня 1962 року – США помер доктор філософії. Військовик. Громадський діяч. Засновник Тернопільського Пласту Никифор Гірняк. Народився в Струсові Теребовлянського району. В роки Першої світової війни працював у легіоні УСС, був комендантом коша УСС, сотником. З 1922 р. на викладацькій роботі в гімназії «Рідна школа», згодом - її директор. Н. Гірняк займався активною суспільною працею у «Просвіті», у товаристві «Рідна школа», очолював товариство «Українська громада». З 1949 року поселяється в Америці. Є автором багатьох нарисів та спогадів.

4 березня 1980 року – в Афганістані загинув уродженець с.Білявинці Бучацького району Теодозій Знак. Всього в Афганістані воювало понад 1700 жителів Тернопільщини; з них 46 стали інвалідами, 2 - пропали безвісти. 48 – загинули.

4 березня 2016 року – під час розвідки на Маріупольському напрямку передовий дозор «морських котиків», у якому був уродженець Тернопільщини Юрій Горайський, вийшов на висоту в районі міста Докучаєвська, де наштовхнувся на диверсійно-розвідувальну групу противника. В результаті ближнього бою Юрій Горайський разом з побратимом з Одещини 27-річним Олександром Хмеляровим отримали смертельні поранення. До проходження служби в АТО був активним українським громадсько-політичним діячем, підприємцем, головою Збаразької районної державної адміністрації (травень 2014 — квітень 2015). В ЗСУ – військовик, стрілець-регулювальник комендантського відділення комендантського взводу комендантської роти, матрос 73-го морського центру спеціальних операцій (Очаків).

Масниця — одне з найулюбленіших свят слов'янських народів. Це затяжне свято є підготовчим тижнем до Великого посту та відзначається за сім тижнів до Великодня. Воно необхідне для примирення з ближніми і підготовки до покаяння перед Богом.

Протягом усього масляного тижня не можна вживати в їжу м'ясо. Молочні продукти та рибу їсти дозволяється. Здавна на Русі Масниця відзначалася дуже весело. Довгі, холодні зимові дні люди заповнювали веселощами й гуляннями.

Традиційно на Масницю цілий тиждень пекли млинці, збиралися великими сім'ями, зустрічалися з друзями, щоб присвятити якомога більше часу доброму спілкуванню з дорогими для себе людьми. Проте церква не вітає занадто гучних гулянь, коли людина може втратити голову, оскільки основний сенс Масниці — підготовка до суворого посту. Тому маслена неділя — це не час для пияцтва і розгулу. В цей же період в православних храмах вже здійснюють великопісні служби. Зокрема, на масляному тижні читають молитву святого Єфрема Сиріна.

За церковним календарем 4 березня відзначають Собор усіх преподобних Києво–Печерських та вшановують святителя Григорія, апостолів Архипа, Филимона і його дружини Апфії, преподобних Євгенія і Макарія сповідників, мучеників Максима, Федота і Ісихія.

У народі здавна існує повір’я, що у цей день не слід дивитись на зірки, що падають, оскільки це погана прикмета. Якщо у цей день у лісі зустріти білого зайця — сніг обов'язково ще випаде. А якщо пощастить побачити чайку у небі, значить лід скоро розтане. Часто у цей день посилюється вітер.

Результат пошуку зображень за запитом "Собор всіх преподобних Києво–Печерських"

Іменини сьогодні святкують Макар, Євгеній, Богдан, Максим, Микита, Архип, Филимон.

Вибір читачів за тиждень

Відео