Відома голлівудська актриса має коріння на Тернопільщині

Барбра Стрейзанд відзначила 81-річчя 24 квітня. Як виявилося, предки знаменитості жили у Бережанах і Бучачі

Коріння відомої голлівудської зірки Барбри Стрейзанд із Галичини. Ісаак і Анна Стрейзанди, дідусь і бабуся американської акторки по татовій лінії, виїхали у США наприкінці ХІХ століття саме з Тернопільщини, а побрались у Нью-Йорку. Два галицьких містечка Бучач і Бережани можуть розділити історію, пов’язану з іменем американської акторки і співачки. Радіо Свобода побувало у місцях, де жив Ісаак Стрейзанд, дідусь голлівудської зірки, і провело власне дослідження.

24 квітня американській акторці та співачці Барбрі Стрейзанд виповнився 81 рік. Вона народилась у 1942 році у Нью-Йорку, у Брукліні. Якраз у цей час Галичина була окупована німецькою владою і єврейське населення зазнавало переслідувань, мешкало у спеціально відведених районах, у гетто. Це місце не збереглось у такому вигляді, як у 1940-х у Бережанах, але про нього старші люди знають і показують останню дорогу, якою євреї йшли до цвинтаря у червні 1943 року, де були вбиті.

У цьому давньому галицькому містечку досі можна побродити дерев’яними сходами у старих будинках, в яких мешкали єврейські родини, двориками, які пам’ятають голоси своїх мешканців, коридорами школи і гімназії, які подарували світові відомих літераторів, науковців, лікарів. Стара синагога з кожним роком все більше перетворюється на руїну.

 

Руїни синагоги в Бережанах
Руїни синагоги в Бережанах

 

Можливо, тут останню молитву перед виїздом у США промовив у 1898 році 18-річний Ісаак Стрейзанд (1880 року народження). З львівського вокзалу він рушив за океан. А через три роки цей шлях долала його майбутня дружина Анна.

Бережани були мультикультурним містом. Нинішня вулиця Тернопільська була компактним місцем проживання євреїв. Тут досі є будинки, в яких вони жили. Переважно євреї проживали у центральній частині міста, на площі Ринок. Цілком ймовірно, що на старому єврейському цвинтарі поховані предки Барбри Стрейзанд, – каже краєзнавець Бережан Микола Проців.

Ісаак Стрейзанд народився у Бучачі – дослідник

 
У книжці американки Анни Едвардс «Біографія Барбри Стрейзанд» розповідається, що Ісаак Стрейзанд емігрував у США з Бережан у 1898 році, як і Анна (1891 року народження), яка приїхала у 1901 році. Є відомості, що останнім місцем проживання в Галичині Ісаак Стрейзанд у документах при в’їзді у США вказав саме Бережани (Brzezany), Австрія – тоді це була Австро-Угорська імперія. На офіційному сайті міжнародного генеалогічного проєкту місцем народження Ісаака Стрейзанда вказано Бучач. У метричних книгах міста Бережани можна знайти багато людей із прізвищем Стрейзанд, але серед них немає Ісаака, народженого впродовж 1879-1881 років.
 
Площа Ринок, Бережани
Площа Ринок, Бережани

Є дві версії: Ісаак Стрейзанд народжений у Бучачі або Бережанах. Бережани можемо відкинути, тому що у метричних книгах народження Ісаака немає. Як це можна дослідити? Є міжнародний генеалогічний проект, який стосується індексації єврейських метричних книг, в тому числі охоплює і Галичину. В індексованих книгах немає Ісаака Стрейзанда, народженого у Бережанах. Немає метричних книг і в інших архівах Бучача, збереглись шматки, тому надати інформацію про родину Стрейзандів, які проживали в Бучачі, ми не можемо. Збереглись записи пізніші. Прізвище Стрейзанд зустрічається на Тернопільщині у Бережанах, Нараєві, Підгайцях, Тлустому і так далі. Не випадково вказано Бережани, бо вони могли там жити якийсь час перед еміграцією з Галичини, – наголосив Ігор Смольський, дослідник родоводів, керівник відділу використання інформації документів Центрального державного історичного архіву України у Львові.

 

Старе єврейське кладовище, Бережани
Старе єврейське кладовище, Бережани

 

Відтак, найімовірніше, що дідусь і бабуся голлівудської зірки перед від’їздом за кордон жили у Бережанах, тому і вказано це місто як останнє місце їхнього проживання, а ось народився дідусь у Бучачі. Місце народження бабусі – це тема для подальшого вивчення, каже дослідник.

Євреї шукали кращих шкіл для дітей – Шейхет

Директор Центру дослідження юдаїки Мейлах Шейхет зазначає, що достеменно відомо, що коріння акторки походить із Галичини. А оскільки Бучач і Бережани розташовані неподалік (приблизно 67 кілометрів), то батьки віддавали дітей до школи саме у Бережани.

Гімназія в Бережанах
Гімназія в Бережанах
У Бережанах духовна освіта була вища, туди дітей відправляли вивчати слово Боже. Там була відома на цілий світ духовна академія. Це були споріднені міста Бучач і Бережани, - каже Мейлах Шейхет. - В юдейській традиції часто дітей відправляли у кращі школи, їх розподіляли по сім’ях, так було. Сім’ї доглядали за дітьми, які приїхали вчитись, як за рідними. У Бережанах духовна освіта була вища, туди дітей відправляли вивчати слово Боже. Ця духовна освіта була важливішою, діти вивчали її з 3 років. Там була відома на цілий світ духовна академія. Це були споріднені міста Бучач і Бережани, тобто сім’ї могли жити і там, і там.

Наприкінці ХІХ століття галичани масово подались у пошуках кращого життя і можливостей у США та Канаду, еміграцію спричинили соціально-економічні проблеми. Виїжджали українці і євреї. Ісаак та Анна Стрейзанди побрались у США, важко працювали, він – кравцем, вона – кухарем. У родині було п’ятеро дітей. І їхній син Еммануїл став татом американської акторки. Ісаак і Анна Стрейзанди поховані у Нью-Йорку. На їхніх табличках зазначені роки смерті – 1965-й і 1973-й і вік – 85 і 82.

Бучач і Бережани можуть доповнити історію своїх міст розповідями про предків відомої акторки і співачки. З Галичиною пов’язано чимало відомих людей у світі. Зокрема, з Бучача походить нобелівський лауреат із літератури Шмуель Агнон. У США є також бучацькі і бережанські синагоги.

Читайте також: Майк Тайсон і його найрідніша тернополянка

Фото Радіо Свобода та з відкритих джерел

Відео Радіо Свобода

Вибір читачів за тиждень

Відео