Ростислав Фук

Як пропагандисти рф вигадують фейки про радіаційну загрозу в Тернополі та Хмельницькому

У мережі поширюють інформацію, нібито 13-14 травня у Тернополі та Хмельницькому вибухнули склади із боєприпасами зі збідненим ураном

a6b59ffbc5_133599

Російські пабліки цього тижня поширюють повідомлення щодо «ядерної катастрофи» на заході Україні. Нібито під час нещодавніх вибухів у Тернополі та Хмельницькому постраждали склади із боєприпасами зі збідненим ураном. Деяким «експертам» навіть здалося, що то були речовини для виготовлення «брудної бомби«. Містяни начебто опинилися під загрозою і масово кинулися купувати йод. Фейки російської пропаганди зібрали та спростували аналітики VoxCheck.

Фейк №1: боєприпаси зі збідненим ураном і «брудні бомби»

У мережі поширюють інформацію, нібито 13-14 травня у Тернополі та Хмельницькому вибухнули склади із боєприпасами зі збідненим ураном. Те, що це були саме боєприпаси зі збідненим ураном, ніби підтверджує підвищення у цей період радіаційного фону. Російські ж експерти припускають, що може йтися і про вибух матеріалів для «брудної бомби», оскільки після вибуху зафіксували не лише бета-, а і гамма-випромінювання. 

Як насправді?

Подібна інформація — це фейк, пояснюють експерти VoxCheck, які за підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» аналізують та спростовують російську пропаганду. Інформацію про вибухи боєприпасів зі збідненим ураном спростували представники місцевих органів влади. Під час брифінгу 15 травня очільник Тернопільської обласної військової адміністрації Володимир Труш заявив, що жодні боєприпаси, збіднені чи ні, там не вибухали та наголосив, що проблем з екологічною ситуацією у місті немає. 

Спростували поширення чуток про радіаційну небезпеку і в Хмельницькій міській раді. Місцева влада наголосила, що в області не зафіксовано відхилень норм радіації та інших небезпечних для життя речовин.

За даними Тернопільського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України рівень радіаційного фону на Тернопільщині вранці 14 травня перебував у межах норми. Допустиме значення рівня радіаційного фону відповідно до Норм радіаційної безпеки України  — 30 мікрорентгенів на годину (30 мкР/год), у Тернополі ж зафіксовано 11 мкР/год. 15 травня рівень радіації в місті був у межах 13 мкР/год.

На сайті Хмельницького обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України останнє оновлення інформації щодо рівня радіаційного фону відбулося 11 травня. Середній рівень гамма-фону у місті Хмельницький — 11-13 мкР/год.  Утім, на офіційній фейсбук-сторінці центр повідомив, що після обстрілу 13 травня 2023 року фахівці провели дослідження на вміст шкідливих речовин у повітрі, воді, ґрунті. Аналіз якості води, ґрунту, повітря та радіаційного фону перебував в межах допустимих показників, тож загрози для життя населення немає. 

Центри системно передають інформацію порталу SaveEcoBot. Згідно зі статистикою порталу, 13 травня вранці у Хмельницькому рівень радіаційного фону сягав 14 мкР/год. Цей показник трохи перевищує середнє значення для міста, однак все ще знаходиться у межах норми. 14 травня рівень радіації знизився до 11 мкР/год, 15 травня — зріс до 13 мкР/год. Відсутність різкого підвищення радіаційного фону спростовує також заяви про нібито вибухи речовин для виготовлення «брудної бомби». У Тернополі рівень радіаційного фону теж не перевищує норму.

Фейк №2: «стрибок» рівня радіації після вибуху

У відео пропагандисти використали скриншот із порталу SaveEcoBot за 15 травня, який показує «різке зростання рівня радіації після вибуху». Утім  зростати показники за даними Українського гідрометеорологічного центру почали до вибуху, а після, навпаки, спостерігався спад. До того ж навіть у періодах незначного зростання рівень радіаційного фону не перевищує допустиму норму. Якщо ж подивитися динаміку показників регіонального центру контролю та профілактики хвороб, то вона також показує спад рівня радіації після вибуху.

Фейк №3: нестача йоду

За словами російських пропагандистів, вибухи викликали паніку серед місцевого населення, люди почали виїжджати до інших міст. В аптеках Хмельницького на хвилі ажіотажу закінчився йод.

Як насправді?

Дефіциту йоду в аптеках Хмельницького чи Тернополі немає. Згідно з інформацією на сайті Tabletki.ua, станом на 18 травня 2023 року як спиртовий розчин йоду, так і калій йодид доступні до продажу в більшості аптек міст.

Однак приймати профілактичну дозу йодиду калію потрібно тільки після офіційного оповіщення від місцевих органів влади у ЗМІ. При цьому приймати його слід лише один раз, адже тривалий прийом подібних препаратів чи з неправильним дозуванням підвищує ризик зниження функції щитоподібної залози.

Як пояснює Міністерство охорони здоров’я України, калій йодид при загрозі радіаційного викиду вживають для зниження ризиків виникнення захворювань щитоподібної залози. Одноразовий прийом калію йодиду тимчасово блокує функцію щитоподібної залози, аби та не поглинала радіоактивні ізотопи йоду в радіаційних викидах.

Фото: портал SaveEcoBot, телеграм-канал соловйова та з відкритих джерел

Вибір читачів за тиждень

Відео