Орест Сарматський

Замки у 3D-форматі конструюють у Тернополі (фоторепортаж)

Заставка0983 (Copy)

Оригінальні 3D-моделі первісних образів замків створюють науковці та студенти Тернопільського національного університету імені Володимира Гнатюка.

Про це кореспонденту «Терену» розповів ректор вишу Богдан Буяк.

- Проєкт відтворення об’ємних моделей фортифікаційних споруд Тернопілля спільно розробили й опрацювали фахівці із фізико-математичного, історичного та інженерно-педагогічного факультетів.

01 (Copy)
01 (Copy)

Так, історики ретельно досліджували минуле замків, збирали дані про них, усе, що можна було знайти в архівах. Далі інженери-програмісти опрацьовували отримані дані й після програмування переводили той чи інший замок у 3D-модель його первісного вигляду. Виготовлено вже понад 20 таких моделей тернопільських замків та один – Хотинської фортеці з Буковини, - розповів Богдан Буяк.

02 (Copy)
02 (Copy)

03 (Copy)
03 (Copy)

За його словами, сучасне обладнання, серед якого - програмне забезпечення, сканери, шість 3D-принтерів, у тому числі, поки що, єдиний в Тернополі надпотужний, який придбали в університеті, дозволяють відтворювати як зовсім мініатюрні замкові моделі, так і розміром метр на метр.

- Намагаємося, щоб наукові роботи студентів мали прикладний характер. До нас звертаються представники громад, з проханням дослідити і відтворити у моделях стародавні храми на їхніх територіях. І не тільки на Тернопільщині.

04 (Copy)
04 (Copy)

Ми відкрили нову спеціальність, готуємо майбутніх фахівців з інженерії ігрових проектів, спеціалістів з ігрової та мультимедійної галузей. Йдеться про розробки ігор та інтерактивних медіа у віртуальній реальності,  комп’ютерної графіки, анімації, гейм дизайну, програмування відеоігор та ігрових застосувань. Так ось, зараз наші студенти за допомогою викладачів вже беруть ці моделі замків і переносять їх в пізнавально-ігрові варіанти, розробляють  віртуальні мандрівки ними, створюють такі собі українські ігрові вестерни, де розкривається історія цих споруд, знакові події, пов’язані із обороною замків.

06 (Copy)
06 (Copy)

07 (Copy)
07 (Copy)

- Нині до цього проєкту зголосилися долучитися наші колеги із двох польських та Стамбульського університетів. Для них це теж цікаво, адже із цими країнами пов’язана історія фортифікаційних споруд Тернопільщини. Це зрозуміло, адже свого часу представники однієї держави нападали на замки Поділля, іншої – захищалися в таких оборонних спорудах, - каже ректор ТНПУ Богдан Буяк. 

А завідуюча кафедрою інформатики і методики її викладання вишу Галина Генсерук зазначає, що, що проєкт створення 3D-моделей замків Тернопілля переміг на Всеукраїнському фестивалі інновацій, отримавши приз глядацьких симпатій.

08 (Copy)
08 (Copy)

09 (Copy)
09 (Copy)

Нині 3D-моделі тернопільських замків – «родзинка» туристичних виставок, їх вже бачили у Києві, за кордоном.

Доцент цієї ж кафедри Сергій Мартинюк згадує, що перша фортифікаційна споруда, модель яку виготовили у ТНПУ, це - Кременецький замок.

10 (Copy)
10 (Copy)

11 (Copy)
11 (Copy)

- Переважно, такі моделі виготовляють студенти у рамках своїх курсових магістерських робіт. Для цього організовуємо спеціалізовані цикли лекцій на 3-4 курсах. Там даємо основи 3D-графіки, комп’ютерної графіки. Ці моделі вже тричі побували за межами України на різноманітних туристичних виставках та форумах з питань транскордонного співробітництва, - говорить Сергій Мартинюк.

12 (Copy)
12 (Copy)

13 (Copy)
13 (Copy)

Його колега, доцент кафедри інформатики і методики її викладання Андрій Вельгач додає, що нині тут акцент роблять також і на створенні віртуальних моделей, якими можна буде мандрувати. Тобто, пройтися замковими переходами, підземеллями, вийти на оборонні вали, піднятися на вежі оборонних споруд…

…Процес відтворення історико-культурної спадщини у вигляді об’ємних моделей у тернопільському виші триває.

Фото автора

Вибір читачів за тиждень

Відео