Віра Олександрович

Звітувати про доходи на Тернопільщині не всім хочеться, але все одно доведеться

Карпа

Кампанія декларування доходів громадян, отриманих протягом 2020 року, - триває. То що саме ми декларуємо? У який спосіб це краще зробити в умовах карантину?

Про це читачам «Терену» розповів начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб, єдиного внеску, податків з громадян та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, управління податкового адміністрування фізичних осіб Головного управління ДПС у Тернопільській області Василь Карпа. Про це повідомили у Відділі пресслужби Головного управління Державної податкової служби (ДПС) у Тернопільській області. Фахівці відібрали найцікавіші питання та відповіді на них для наших читачів.

- Хочу не продати, а обміняти приміщення складу на авто. Чи треба платити податок?

- Зауважу, для цілей оподаткування під продажем розуміють будь-який перехід права власності на об’єкти нерухомості, крім їх успадкування і дарування. Це передбачили п. 172.8 ст. 172 Податкового кодексу України (ПКУ). Відтак, під час проведення операцій з обміну між фізичними особами, нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого майна та документа про сплату податку. Подавати річну декларацію про доходи у такому випадку не потрібно.

- Торік я мав дохід від операцій з інвестиційними активами. Сума невелика – 1650 грн. Як подати декларацію?

- Особа, яка отримала дохід від операцій з інвестиційними активами у 2020-му - як на території України, так і за її межами, має подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи до 1 травня та зобов’язана сплатити податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовий збір до 1 серпня поточного року.

Одночасно звертаю увагу, що, згідно із ПКУ, не підлягає декларуванню і не включається до загального річного оподатковуваного доходу дохід, отриманий у 2020 році платником податку від продажу інвестиційних активів, якщо його сума не перевищувала 2940 грн.

- Громадянин лікувався від COVID-19 і витратив на це значну суму. Чи може він скористатися правом на податкову знижку і зменшити свій оподатковуваний дохід на ці витрати, подавши декларацію?

- На жаль, поки що - ні. Адже п. 1 розд. ХІХ ПКУ встановили, що включення таких витрат до податкової знижки можливе тільки після набрання чинності Закону про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування.

Станом на 1 січня 2021 р. такий Закон чинність не набрав, тому податкова знижка за витратами, понесеними платником податку на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг із лікування такого платника податку або члена сім’ї І-го ступеня споріднення, за наслідками 2020 року платникам не надається.

- Я тривалий час доглядав сусідку, і вона заповіла мені пай. Якщо я буду переписувати його на себе, потрібно платити податок?

- Фізична особа, яка отримує подарунок чи спадщину від іншої фізособи та не належить до членів сім’ї І-го та ІІ-го ступеня споріднення, сплачує ПДФО за ставкою 5% від вартості будь-якого об’єкта спадщини чи подарунку.

У вашому випадку для оподаткування треба застосовувати оціночну вартість паю, яку визначають за допомогою експертної грошової оцінки земельної ділянки. Це і буде доходом, який потрібно зазначити в річній податковій декларації.

- Якою є ставка податку для іноземних доходів?

- Сума іноземного доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника та оподатковується ПДФО – 18% і військовим збором - 1,5%.

- У паперовій формі декларацію на податкову знижку можна подати?

- Так, але краще подавати декларацію про майновий стан і доходи через «Електронний кабінет» платника з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису в порядку, визначеному законодавством. Подання декларації в електронному вигляді – комфортний і зручний спосіб для платників податків, який економить час та водночас допомагає виконати рекомендації щодо дотримання умов карантину, спрямованого на запобігання поширенню коронавірусної інфекції в Україні.

Довідка. Із 1 січня 2021 р. розпочалась кампанія декларування доходів громадян, за якою окремі категорії фізичних осіб зобов’язані подати річну Податкову декларацію про майновий стан і доходи. Податкову декларацію подають за старою формою, затвердженою наказом МФУ від 02.10.2015 № 859 (у редакції від 25.04.2019 року №177). Декларацію за оновленою формою, встановленою наказом Мінфіну від 17.12.2020 р. № 783, доведеться подавати із 01.01.2022 р. Зразки заповнення декларації про майновий стан і доходи для ФОП, осіб, що здійснюють незалежну професійну діяльність і для громадян є на вебпорталі ДПС України.

Фото надане Відділом пресслужби ГУ ДПС в області

Вибір читачів за тиждень

Відео