10 червня в історії Тернопільщини
Цього дня народилися:
диригент, музикант Йосип Бойчак (1903 р., с. Вербівці, нині Теребовлянського району – вересень 1956 р., с. Буданів цього ж району, похований у родинному селі)
педагог, публіцист, громадський діяч, кандидат історичних наук Олег Вітвіцький (1976 р. н., с. Застіноче Теребовлянського району)
письменник, поліграфіст, громадський діяч, член НСПУ Богдан Дуда (1945 р., с. Вербів, нині Бережанського району)
господарник, громадський діяч Степан Левчук (1952 р. н., с. Улашківці, нині Чортківського району)
релігійний діяч, священик УГКЦ Антін Луговий (1899 р., с. Вільхівчик, нині Гусятинського району – 18. 11. 1976 р., м. Вінніпеґ, Канада)
архітектор Борис Місько (1960 р. н., с. Головчинці Заліщицького району)
педагог, громадський діяч Орест Починок (1946 р. н., с. Пишківці, нині Бучацького району)
вчений у галузі геодезії і землевпорядкування, педагог, доктор геологічних наук, професор Роман Рудий (1944 р. н., с. Чернихівці, нині Збаразького району)
бібліотекар, громадська діячка, заслужений працівник культури України Ольга Тракало (1955 р. н., смт Товсте Заліщицького району)
письменник-мораліст, філософ, правник, громадський діяч, доктор права Іван Федорович (1811, с. Гнилиці, нині Підволочиського району – 02. 11. 1870 р., с. Вікно, нині Гусятинського району)
педагог, культурно-освітня діячка Марія Шаварин (1917 р., с. Супранівка, нині Підволочиського району – 08. 04. 1995 р., м. Тернопіль)
Також 10 червня народився актор Левко Марко (1903 р., с. Вишатичі Перемишльського повіту, Польща – 1976 р., м. Тернопіль).
Цей день в історії Тернопілля:
1865 р. - на вулицях Тернополя були розвішані афіші професійного західноукраїнського театру товариства «Бесіда» за підписом режисера О. Бачинського. Вони сповіщали: «Товариство українського народного театру зі Львова поставить в місті Тернополі 20 драматичних творів». Кореспондент львівської газети «Слово» з цього приводу повідомляв, що тернополяни з великою радістю очікують дорогих гостей, небачених ще на галицькім Поділлі професійних артистів. Безсмертна опера «Наталка Полтавка» І. Котляревського стала першою постановкою професійного театру в Тернополі. Вистава справила сильне враження на глядачів. Зал був переповнений міщанами, інтелігенцією.
1919 р. - бригади 3-го корпусу Української Галицької Армії перейшли у наступ й зайняли Язлівець та вийшли на береги Стрипи. Вранці форсували річку й продовжили наступ на Коропець - Монастириська. Командувач польської групи військ генерал В. Івашкевіч того дня спробував закрити пролом, але передовий полк піхоти зустрів щільний вогонь стрілецьких куренів Коломийської бригади та артилерії 2-го гарматного полку сотника С. Мацькевича. Частини польської дивізії В. Сікорського змушені були відступити й перейти до оборони в районі Бучача - Підгаєць.
1934 р. – вісім кращих команд Тернопільського воєводства: «Легіон», «Поділля», «Егуда», «Креси», ZRKS (Тернопіль), «Спарта» (Теребовля), «Кресовіци» (Збараж) і «Яніна» (Золочів) розіграли між собою першість Окружної ліги в Б класі. Переможець змагань в наступному сезоні завоював право виступати у вищому класі.
1943 р. – нацисти розстріляли близько 1000 євреїв з гетто у Копичинцях.
1944 р. - в Бережанці Борщівського району примусово організовано колгосп; у вересні 1950 р. його об’єднано з господарством с.Трійця.
Станом на 10 червня 1946 року - з Тернопільської області виїхало до Польщі 113678 осіб з 126091 зареєстрованих на виїзд.
1945 р. - у Чорткові відбувся перший післявоєнний футбольний матч на Тернопіллі. Місцеві динамівці зустрічались зі збірною Теребовлянського району. Цікавий і напружений поєдинок закінчився перемогою гостей.
1946 р. - розпочала свою роботу Підволочиська бібліотека для дітей.
1950 р. - під час іспиту з української літератури за розповсюдження листівок з гаслами ОУН і УПА заарештовано учня 10 класу школи с.Озеряни на Борщівщині Михайла П’єцового, якого через 15 днів засудили на 10 років ув’язнення; покарання відбував у м. Житомир.
Свято Вознесіння Господа нашого Ісуса Христа в Небесні Оселі відзначається християнами всього світу на 40-й день після свята Воскресіння Господнього, тобто свята Пасхи Христової. Як правило це відбувається в четвер 6-го тижня, рахуючи з Дня Великодня. У всі дні, які проходять від Великодня до свята Вознесіння у всіх християнських Церквах першими вітальними словами є радісна звістка - Христос воскрес! Воістину воскрес!
Сьогодні українці не святкують жодних професійних свят.
А от у світі сьогодні День Португалії, приурочений до дати смерті Великого португальського поета Луїса Камоенса.
День ВМС в Італії
День армії в Йорданії
День годинника в Японії (відповідно до легенди саме в цей день в 671 році в палаці японського імператора вперше з'явився хронометр)
День кулькової ручки (У червні 1943 року угорські винахідники брати Біро, Ласло і Дьyoрджі стали власниками патенту США на кулькову ручку №2,390,636)
День народження Королеви (дата на 2019 рік. Відзначається в другий понеділок червня в Австралії, за винятком Західної Австралії і Квінсленда)
День прикордонника в Молдові
День примирення в Республіці Конго
День скасування рабства у Французькій Гвіані (державне свято відзначається з 2012 року. Історична подія сходить до дати скасування рабства на території нинішньої Французької Гвіани в 1848 році)
День чаю з льодом в США
Іменини сьогодні святкують Гнат, Микита.