Тамара Коблик

13 березня в історії Тернопільщини

13

Цього дня народилися:

педагог, диригент, композитор Ярослав Баранецький (1913, м. Заліщики – 24. 06. 1980, м. Філадельфія, США);

інженер-конструктор у галузі будівництва, архітектор, доктор технічних наук, професор Львівської політехніки та Вроцлавської політехніки Ян-Антоній Боґуцький (1871, м.Тернопіль - 1948, м.Вроцлав (Польща).

директор КП «Сонячне» Степан Красуля (1972, м.Тернопіль).

лікар, громадський діяч Роман Носковський (1893, с. Сороки, нині Бучацького району – 02. 04. 1917, місце смерті невідоме);

педагог Теодор Сеньків (1883, с. Гермаківка, нині Борщівського району – 06. 04. 1974, шт.. Саскачеван, Канада);

господарник Степан Сказко (1958, с. Геленків, нині Геленки Козівського району);

download
download

архітектор Ігор Чулій (1962, м. Тернопіль).

download (1)
download (1)

український письменник, поет, сценарист, літературознавець, літературний критик, художник Григорій Штонь (1941, с.Вербовець, Лановецького району). Лауреат Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка та премії «Коронація слова». Автор понад 200 літературно-критичних і наукових праць, монографій, збірок поезій, п'єс. Автор ряду сценарію художнього фільму «Страчені світанки», а також «Чорної ради» за твором П. Куліша, стрічки «Музичні картинки» (1968), знятій на студії «Київнаукфільм».

штонь
штонь

Цей день в історії Тернопілля:

13 березня 1944 року – помер український мовознавець, філолог і культурний діяч, дійсний член НТШ, уродженець Гусятинщини Василь Сімович. Співредактор видань «Гасло», «Селянин», «Буковина», «Шлях»), співукладач «Німецько-українського словника», автор підручника «Практична граматика української мови», професор Українського Високого Педагогічного Інституту імені Драгоманова у Празі, у 1941 - ректор професор Львівського університету.

13 березня 1943 року – з Борщівського гетто до Белжеця відправлено 400 євреїв.

13 березня 1944 року - розпочався призов чоловічого населення Галичини 1894-1926 років народження до лав Червоної Армії. Для цього було створено 8 призовних комісій. Станом на 25 квітня 1944 року було призвано 48665 чол., з них 36893 українці, 11713 поляків, 59 чехів; станом на 25 червня 1944 року було призвано 129062 чоловіки. Проводилася також мобілізація дівчат-полячок у польську армію.

13 березня 1945 року - Вишневецьке НКДБ заарештувало вчителів с.Бутин, членів ОУН Хому та Галину Тибольчуків.  Обоє засуджені до 10 років каторжних робіт.

13 березня 1972 року - Тернопільське енергетичне експлуатаційне управління сільського господарства перейменоване у Тернопільське обласне підприємство сільських електромереж. Одночасно з цим райони електромереж були ліквідовані як підприємства на самостійному балансі і підпорядковані на правах цехів обласному підприємству сільських електромереж.

Професійне свято – День землевпорядника - відзначають в Україні щорічно у другу суботу березня з 1999 року, коли таким чином Указом Президента № 1556/99 була підтримана ініціатива Державного комітету України з земельних ресурсів і Спілки землевпорядників України.

Розвиток суспільства в усі часи був пов’язаний з землею, яка і зараз залишається головним засобом для існування людства і джерелом суспільного багатства.

В Україні професія землевпорядника завжди користувалася повагою, тому що вона присвячена безцінному скарбу країни – її землі. Землевпорядники слідкують за тим, щоб земля використовувалась раціонально і ефективно.

В 2021 році День землевпорядника України припадає на 13 березня.

День землевпорядника

Сьогодні, 13 березня, у Таїланді відзначається Національний день тайського слона. У 1998 році уряд Таїланду ухвалив рішення зробити цей день святом, аби привернути увагу громадськості до важливості збереження цих тварин. Слон вважається національною твариною Таїланду, він навіть був зображений на першому прапорі країни. З давніх-давен слони допомагали тайцям зводити храми і міста, билися разом з ними у війнах.

Зоологи з Університету Сассекса (Великобританя) зробили цікаве наукове відкриття напередодні дня народження всіх слонів. Виявляється, слони вміють розрізняти людські голоси і приймати відповідне рішення.

Приводом для дослідження поведінки слонів у Кенії стало спостереження, що тварини агресивно реагують на червоний колір одягу людини. Більш того, слони розрізняють запахи, і, відчувши неподалік присутність представника племені масаї, негайно йдуть. Між тим, якщо поруч виявляється представник племені камба, слони спокійні. Різниця полягає в тому, що масаї – мисливці, а камба –землероби.

У рамках експерименту вчені вирішили перевірити реакцію на людський голос. На території кенійського національного парку Амбоселі слонам протягом двох років сотні разів відтворювали запис фрази «Дивись-но! Йде кілька слонів», записаної представниками масаї та камба.

Щоразу як лунав голос когось із мисливців, масаї, слони збивалися у зграю і були напоготові бігти. Коли ж звучав голос земелероба, камба, слони практично не змінювали своєї поведінки. Але вчені вирішили просунутися далі і дещо ускладнити експеримент: вони записали ту ж фразу голосами різних представників масаї чоловіків, жінок і дітей. В останніх двох випадках слони не відчували небезпеку і залишалися спокійними.

Зоологи кажуть, що подібні навички виробилися у слонів у ході боротьби за виживання на спільній з людиною території. На жаль, цей досвід не завжди безпечний для слонів: безліч цих тварин досі стає жертвами браконьєрів.

3033_or
3033_or

13 березня в США в штаті Ілінойс відзначають День Плутона.

919320
919320

Іменини сьогодні святкують Марина, Василь, Микола, Кіра, Арсен.

Вибір читачів за тиждень

Відео